Zniesienie współwłasności i podatki w praktyce

Monika Markisz        15 kwietnia 2014        10 komentarzy

Oto autentyczna historia. Dwóch współwłaścicieli nieruchomości nabytej w 2012 roku zawiera w 2014 roku przed sądem ugodę, na mocy której dochodzi do zniesienia współwłasności. Sąd w orzeczeniu przyznaje nieruchomość na rzecz Pana A i nakazuje spłatę na rzecz drugiego współwłaściciela, Pana B. Kwota spłaty odpowiada wartości udziału w nieruchomości wyliczonej zgodnie z wyceną biegłego. Sąd przyznaje Panu B również dodatkowe wynagrodzenie, ponieważ Pan A przez rok korzystał z całej nieruchomości bezumownie.

Jakie podatki zapłacą: Pan A i Pan B?

Pan A zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych. Powinien to zrobić w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia Sądu. Właściwym do rozliczenia będzie formularz PCC-3, a podatek wyniesie 2% wartości nabytego udziału.

Pan B zapłaci podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości (tak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje zniesienie współwłasności) przed upływem 5 lat od daty nabycia. W dniu 3 kwietnia 2014 roku potwierdził to NSA w wyroku w sprawie sygn. akt II FSK 984/12. Pan B złoży zeznanie PIT-39 i zapłaci podatek w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy (do 30 kwietnia 2015 roku). Podatek wyniesie 19% dochodu (różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania). Dochód oblicza się w tym wypadku odejmując wydatki na nabycie udziału w nieruchomości od uzyskanej spłaty. Oczywiście Pan B może zaznaczyć w PIT-39, że dochód przeznaczy na inne cele mieszkaniowe.

 Ale to nie wszystko. Pan B zapłaci również podatek dochodowy od osób fizycznych z tzw. innych źródeł, a to w związku z otrzymaniem wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez Pana A. Podatek będzie płatny również w terminie do 30 kwietnia 2015 roku. Podatek będzie wynosił 18% lub 32% kwoty wynagrodzenia.

Gdyby zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie, Pan A zapłaciłby podatek od spadków i darowizn. Podobnie, gdyby Panowie A i B byli np. rodzeństwem. Ale to już temat na inny artykuł…

A jeżeli potrzebujesz fachowej i kompetentnej wiedzy na temat zniesienia współwłasności, polecam profesjonalny blog poświęcony tym zagadnieniom, prowadzony przez Panią Mecenas Aleksandrę Miąsko pt. Zniesienie współwłasności.

Porada w skrócie: Zniesienie współwłasności to jedno, a konieczność zapłaty podatków z tego tytułu – to inna sprawa. W wypadku, gdy zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, to dotychczasowi współwłaściciele powinni sami pamiętać o obowiązkach podatkowych i zapłacie podatku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maciej Luty 2, 2016 o 12:13

Pani Mecenas
Zamierzam znieść współwłasność 2 mieszkań które posiadam wraz z żoną. Oba mieszkania nabyliśmy w czasie małżeństwa a teraz jesteśmy po rozwodzie. Chcemy przed sadem spowodować by każde z nas było właścicielem jednego mieszkania. Wartości przedmiotowych lokali są różne ale przez wskazanie wartości wyposażenia chcemy przyjać że wartości obu mieszkań są równe. Krótko mówiąc nie chcemy by doszło do dopłat albo spłat. Proszę o poradę jak od strony podatkowej to wygląda? Czy czynność będzie opodatkowania podatkiem od darowizn? Wydaje mi się ze skoro nie będzie spłat/dopłat to i czynność nie powinna być opodatkowana. Czy mam rację?

Odpowiedz

Monika Markisz Luty 16, 2016 o 10:26

Panie Macieju, Pana pytanie dotyczy trzech podatków: PDOF, PCC i PSD, a bez wiedzy na temat dat nabycia nieruchomości, nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Zachęcam do kontaktu poprzez Formularz kontaktowy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anna Kwiecień 15, 2016 o 15:17

Witam mam takie pytanie co z tym zrobić opiszę w skrócie: Moja mama miała męża który zmarł 1,5 roku temu. Mieli mieszkanie, oboje byli właścicielami. Mąż mamy ma 2 córki które teraz domagają się spadku po tacie. Byla juz sprawa w sądzie i nabyly spadek 1/3 z połowy. Teraz są współwłaścicielami tego mieszkania i domagają się spłaty. Co mama ma teraz zrobić? Co będzie najtańsze? Słyszałam o darowiźnie ze splata.

Odpowiedz

beata Czerwiec 17, 2016 o 21:13

Witam,mam pytanie
mama nabyła spadek po swoim ojcu wraz ze swoimi 2 siostrzeńcami(ponieważ ciotka odrzuciła spadek),teraz myślą o zniesieniu współwłasności w ten sposób,że mama otrzyma mieszkanie ze spłatą na rzecz siostrzeńców- czy w związku z tym jeśli sprzeda to mieszkanie zapłaci podatki? wydaje mi się ze podatek dochodowy 19% tylko nie wiem od jakiej wartości-nabytego udziału w spadku czy otrzymanego udziału w zniesieniu-(wartość mieszkania 120 000,00 zł),czy siostrzeńcy też bedą musieli zapłacić podatek? jesłi tak to jaki? nie bardzo orientujemy się w kwestii podatków w tej sytuacji. Beata

Odpowiedz

Stefan Lipiec 14, 2016 o 11:30

Witam,
Dwóch partnerów dokonała kilka lat temu zakupu mieszkania na kredyt, każdy z partnerów po 50% udziałów do mieszkania. Po kilku latach rozstali się i jeden z Partnerów chce zniesienia współwłasności.
Nastąpi spłata na rzecz drugiego z Partnerów w wysokości spłaconej cześci kredytu. Czyli np. wartość mieszkania wynosi 300 000 zł. 50% udziałów to 150 000 zł. Jednak dotychczasowa spłata kredytu poniesiona przez Partnera to 30 000 zł i taka kwota zostanie mu zwrócona. Pytanie brzmi czy PCC będzie do zapłacenia od 150 000 zł czy od wysokości jaka zostanie zapłacona byłemu Partnerowi czyli 30 000 zł?

Odpowiedz

Monika Markisz Lipiec 14, 2016 o 17:25

Panie Stefanie. Na pierwszy rzut okiem obowiązek zapłaty PCC będzie dotyczył kwoty dopłaty 30.000 zł. Ale nie znając dokładnie okoliczności, trudno jednoznacznie ocenić sprawę. Wchodzą tu bowiem w grę rozliczenia z tytułu umowy kredytu bankowego.

Odpowiedz

Paweł Październik 25, 2016 o 22:37

Dzień dobry
Po śmierci ojca i matki posiadam od kilku miesięcy udział w 3/4 w mieszkaniu spółdzielczym z wyodrębnieniem własności z wpisem do księgi wieczystej. Mieszkanie obecnie zajmuje i użytkuje wyłącznie moja siostra z udziałem 1/4. Ponadto posiadam umowę notarialną, w której siostra zobowiązała się do płacenia wszelkich opłat wynikających z użytkowania tego mieszkania w zamian za niezakłócony spokój; niestety moja siostra umowy nie dotrzymuje, zadłużenie w spółdzielni rośnie, czynszu do spółdzielni nie płaci. Teraz spółdzielnia żąda również spłaty zadłużenia ode mnie.
Czy warto rozwiązać w/w umowę zawartą przed notariuszem? Jeżeli tak, to czy mogę wystosować pismo do siostry z żądaniem zapłaty czynszu za użyczenie współwłasności?

Odpowiedz

Aleks Listopad 23, 2016 o 16:04

Dzień dobry,
czy jeśli dwa małżeństwa, które są współwłaścicielami nieruchomości po 50% chcą ją sądownie (zgodnie) podzielić, ale na dwie nieco nierówne części (bo tak przebiega od 20 lat płot między nimi i ściana bliźniaka i taki podział został już zatwierdzony w gminie i starostwie), tzn. 49,3% vs 50,7%, to czy wniosek do sądu można złożyć bez dopłat, czy też TRZEBA uwzględnić tę różnicę i zaproponować sądowi we wniosku oprócz podziału nieruchomości, dopłatę przez jednych współwłaścicieli na poczet drugich współwłaścicieli?
Czy jeśli zostanie złożony wniosek o podział “bez dopłat” to wtedy i tak sąd przyzna te dopłaty, skoro jest różnica w podzielonym metrażu?

Czy dobrze rozumiem, że jeśli złożony zostanie wniosek:
– zgodny bez dopłat, to automatycznie małżeństwo, które dostanie (na podstawie wyroku sądu) o te 0,7% więcej będzie musiało zapłacić podatek od spadków i darowizn?
– zgodny z dopłatą, to automatycznie małżeństwo, nazwijmy je A (tak jak w Pani artykule), które dostanie (na podstawie wyroku sądu) o te 0,7% więcej będzie musiało zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, a małżeństwo B, od dopłaconej kwoty, zapłaci podatek dochodowy od osób fizycznych?

Odpowiedz

Marek Marzec 22, 2017 o 10:23

Witam,pytanie dotyczy płatności podatku przez współwłaścicieli.Jest dwóch braci,jeden ma udział 2/3 a drugi 1/3.Ten drugi nie płaci i w dodatku jak poszedł do gminy to podatek został mu umorzony ale opłata umorzona została przeniesiona na tego pierwszego.CZy to jest zgodne z prawem?

Odpowiedz

Borysław Wrzesień 7, 2017 o 14:18

Witam.
Kupiłem mieszkanie w udziałach z partnerką. W międzyczasie jego wartość sporo wzrosła głównie dzięki remontowi, który wykonałem własnoręcznie- jako dowód mam faktury na materiały budowlane na własne nazwisko oraz poświadczenia członków mojej rodziny, którzy pomagali. Teraz gdy chcę odkupić mieszkanie była partnerka żąda ode mnie kwoty wyższej, aniżeli byłaby w stanie uzyskać nawet przy sprzedaży- prawie 1/3 więcej niż zapłaciła. Czy na drodze sądowej mógłbym domagać się wyceny biegłego obniżonej dla mnie o koszty materiałów i pracy włożonej w remont?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: