Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Znak towarowy może być przedmiotem aportu, ale w takim wypadku może powstać obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług

Monika Markisz11 sierpnia 2014Komentarze (0)

Tytuł tego wpisu mówi praktycznie wszystko. Wniesienie aportem znaku towarowego do spółki kapitałowej jest – zdaniem organów podatkowych – równoznaczne z odpłatnym świadczeniem usług i objęte podatkiem VAT. Co więcej, jest tak nie tylko wtedy, gdy wnoszący wkład niepieniężny jest podatnikiem podatku VAT i przedmiot aportu był wykorzystywany w tej działalności. Obowiązek zapłaty podatku VAT wystąpi również wtedy, gdy podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej wnosi do spółki aport (w tym wypadku – znak towarowy). Nie ma również znaczenia to, czy taka transakcja ma miejsce wyłącznie jednorazowo.

O podobnej sytuacji pisałam również tutaj, tutaj oraz tutaj.

Jeżeli interesują Cię argumenty przytoczone przez organ podatkowy uzasadniające rozliczenie podatku VAT z tytułu wniesienia znaku towarowego do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały, zachęcam do zapoznania się z interpretacją indywidualną przepisów prawa podatkowego, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 czerwca 2014 roku, sygnatura IPTPP4/443-153/14-2/UNR.

Porada w skrócie: wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej powoduje określone skutki podatkowe na gruncie przepisów o podatkach dochodowych oraz podatku od towarów i usług. Zachęcam do uprzedniej analizy skutków podatkowych tego rodzaju transakcji.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: