Wynagrodzenie prokurenta – ZUS i podatki
Zasady opodatkowania i ozusowania wynagrodzenia prokurenta, który został powołany do pełnienia swojej funkcji wyjaśniałam we wpisie z 2017 roku, jak również który nadal zachował swoją aktualność w 2019 roku.
Interpretacja indywidualna DKIS
W ostatnim czasie prawidłowość powyższego stanowiska w zakresie PIT potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 października 2019 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.437.2019.2.MK
Organ podatkowy stwierdził w tej interpretacji, że:
spółka, wypłacając prokurentowi wynagrodzenie na podstawie uchwały zarządu, z tytułu pełnienia funkcji prokurenta w tej spółce, nie jest zobowiązana do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Wynagrodzenie prokurenta zalicza się do przychodów z innych źródeł. Spółka powinna sporządzić i przekazać prokurentowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informację PIT-11, w której wykaże przychody z pełnienia funkcji prokurenta.
Wynagrodzenie prokurenta – ZUS i podatki w 2020 roku
W 2020 roku powyższe zasady nie ulegną zmianie.
Obrazek dzięki uprzejmości: https://pixabay.com/pl/illustrations/raport-%C5%BC%C4%85danie-zasoby-umowy-3183779/
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Czy sformułowanie :
„spółka, wypłacając prokurentowi wynagrodzenie na podstawie uchwały zarządu, z tytułu pełnienia funkcji prokurenta w tej spółce, nie jest zobowiązana do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy”
oznacza, że jednak może je pobierać, jeśli obie strony wyrażają na to zgodę ?
Oraz czy to samo dotyczy członków zarządu ?