Teoretycznie rzecz biorąc istotą umowy powiernictwa jest zapewnienie powierzającemu anonimowości względem osób trzecich w zakresie posiadanych przez niego aktywów. Podmiot, któremu przysługuje nominalnie prawo podmiotowe wykonuje je w interesie innego podmiotu.
Idea powiernictwa wypływa z przedstawicielstwa, którego istotą jest przecież dokonywanie czynności w imieniu i na rzecz osoby trzeciej oraz z zasady swobody umów.
Umowy powiernictwa to ciekawy sposób przekazania aktywów i równie ciekawy sposób optymalizacji podatkowej (legalnej, zgodnej z prawem i niezbyt jeszcze popularnej, chociaż w ostatnim czasie to się akurat zmienia).
O skutkach zawarcia umowy powiernictwa wypowiedział się w dniu 23 stycznia 2015 roku Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego znak IBPBII/2/415-930/14/MM.
Oto stanowisko DIS :
- stosunek prawny powiernictwa nie powoduje po stronie powiernika definitywnego nabycia – nabycie następuje co prawda we własnym imieniu, jednak każdorazowo wiąże się z obowiązkiem zwrotu uzyskanego świadczenia na rzecz powierzającego.
- powierzający będzie uprawniony do rozpoznania kosztów tak, jakby transakcji faktycznie wykonywanych przez powiernika dokonywał osobiście,
- na powierniku nie będzie spoczywać obowiązek rozliczenia transakcji mających znaczenie podatkowe.
- poniesienie wydatku na nabycie rzeczy/prawa nie skutkuje powstaniem kosztu podatkowego u powiernika,
- otrzymany od powierzającego zwrot poniesionych wydatków na nabycie rzeczy/praw nie jest przychodem powiernika,
- wydanie rzeczy/praw powierzającemu nie skutkuje powstaniem przychodu z tytułu zbycia u powiernika.
- wszelkie skutki w zakresie podatku dochodowego (za wyjątkiem rozliczenia wynagrodzenia powiernika) mogące powstać w trakcie trwania umowy powiernictwa powinny zostać rozpoznane przez powierzającego, bowiem ekonomiczny (rzeczywisty) ich ciężar spoczywał będzie na nim.
Porada w skrócie: przeniesienie własności udziałów w spółce przez powiernika na rzecz powierzającego w wykonaniu zobowiązania powiernika wynikającego z umowy powierniczej należy uznać za neutralne podatkowo dla powierzającego, ponieważ w ramach tego przeniesienia własności następuje de facto otrzymanie przez powierzającego swoich własnych aktywów. Równocześnie powierzający będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu operacji na udziałach, ponieważ to powierzający poniósł ekonomiczny ciężar związany z ich nabyciem a nie powiernik.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }