Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Terminy przedawnienia w ustawie o podatku od spadków i darowizn-studium przypadku

Monika Markisz17 kwietnia 2014Komentarze (1)

Oto sytuacja, jakich wiele. Pan Jan Nowak otrzymał wezwanie z urzędu skarbowego. W terminie siedmiu dni ma obowiązek stawić się w urzędzie i wyjaśnić, skąd miał pieniądze na zakup mieszkania. Mieszkanie kupił w 2009 roku za 200.000 zł. Pan Nowak nie zaciągnął kredytu na zakup tej nieruchomości. Tak naprawdę mieszkanie zostało sfinansowane w części (80.000zł) z darowizny otrzymanej w styczniu 2008 roku od rodziców Pana Jana.

Zwyczajowo rodzice, których na to stać, pomagają swoim dorosłym dzieciom. Nie ma w tym nic złego o tyle, o ile ta finansowa pomoc nie przekracza pewnych granic. Podarowanie pieniędzy osobie, z którą łączą nas określone więzy (np. pokrewieństwo, małżeństwo, przysposobienie) oznacza dla obdarowanego konieczność zapłaty podatku lub zgłoszenia tego faktu naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w celu skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Darowizna musi wpłynąć na rachunek bankowy obdarowanego.

Sęk w tym, że Pan Jan nie zgłosił nikomu, że otrzymał darowiznę, a tym bardziej nie zapłacił podatku od spadków i darowizn. Dlaczego? Ponieważ pieniądze otrzymał od rodziców „do ręki”, a nie na rachunek bankowy. W związku z tym nie mógł skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, lecz powinien w terminie jednego miesiąca od otrzymania darowizny zapłacić podatek w wysokości 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł (w sumie ok. 5.000 zł).

Przypominam, że darowizna miała miejsce w 2008 roku. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 3 lub 5 lat (to zależy od charakteru zobowiązania i sposobu jego powstania) licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Policzmy więc: 2009, 2010, 2011,2012 i 2013. Pięć lat minęło, zobowiązanie podatkowe przedawniło się z końcem 2013 roku, a tym samym w 2014 roku Pan Jan Nowak może odetchnąć z ulgą…

Czy jednak jest tak naprawdę?

Pamiętaj, mówimy o podatkach. Tutaj nie ma tak łatwo. Jeśli uważasz, że sytuacja Pana Jana Nowaka nie jest do końca oczywista, to masz rację.

W ustawie o podatku od spadków i darowizn jest przepis, zgodnie z którym  w przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Pan Jan Nowak zamierza w 2014 roku powołać się przed organem podatkowym na  fakt otrzymania w 2008 roku darowizny. Tym samym obowiązek podatkowy powstanie w 2014 roku.

To nie wszystko.

Pan Jan Nowak nie będzie miał prawa do skorzystania ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn. Podatek zapłaci prawdopodobnie według tzw. sankcyjnej stawki podatku, która wyniesie 20%! Czy jest szansa lub prawdopodobieństwo uniknięcia obowiązku zapłaty podatku w stawce 20%? Odpowiedzi poszukaj w ustawie o podatku od spadków i darowizn i Ordynacji podatkowej.

Porada w skrócie: Nieznajomość prawa podatkowego szkodzi. Przekonał się o tym Pan Jan Nowak, który powinien był zadbać o to, aby darowizna od rodziców wpłynęła na jego rachunek bankowy i zgłosić fakt jej otrzymania w terminie 6 miesięcy właściwemu organowi podatkowemu. Nie zrobił tego i nie zapłacił przed laty należnego podatku w wysokości ok. 5000 zł. Obecnie grozi mu podatek w wysokości ponad trzykrotnie wyższej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Anna 14 sierpnia, 2019 o 10:06

Bardzo pouczający artykuł
W podobnej sytuacji jest mój bratanek, młody człowiek bez doświadczenia, wychowanek domu dziecka, zagubiony po śmierci ojca a wcześniej mamy, któremu powiedziano ,że jest zwolniony z podatku, ale nie miał świadomości, że musi złożyć SD-Z2 i dostał wezwanie do urzędu Skarbowego, do złożenia SD-3/dyspozycja bankowa wkładem na wypadek śmierci/. Jak można uniknąć 20% podatku, czy będą naliczone odsetki, bo obowiązek podatkowy powstał już w styczniu 2017 r, w którym momencie wystąpić o ulgę/umorzenie/ po naliczeniu podatku przez urząd skarbowy, czy składając SD-3 można załączyć pismo wyjaśniające? bardzo proszę o poradę, z góry bardzo dziękuję.
Anna

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: