Sprzedaż udziałów w spółce z o. o. i podatki – data zawarcia umowy czy data otrzymania wynagrodzenia?

Monika Markisz        14 maja 2015        Komentarze (0)

Odpowiedź na pytanie, czy przychód z tytułu otrzymania wynagrodzenia za sprzedawane udziały powstaje w dacie zawarcia umowy czy w dacie otrzymania wynagrodzenia jest – zdaniem organów podatkowych – jednoznaczna.

Przypominał o tym ostatnio Minister Finansów, w imieniu którego interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach dnia 4 maja 2015 roku, sygnatura IBPBII/2/4511-146/15/NG.

Zgodnie z prawem, przychodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o. o. jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Przychody maja być należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Tym samym, bez względu na to, jak zawiłe będą czy są zapisy w umowie sprzedaży udziałów w spółce z o. o., nie wpłyną one na kwestie podatkowe. Istotna jest wyłącznie data zawarcia umowy i to ten dzień jest uważany za moment uzyskania przychodu.

A przy okazji, kupujący może zapłacić w związku z zawarciem umowy sprzedaży udziałów w spółce z o. o.  podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 1 % ceny.

Podsumowując, skutki podatkowe zawarcia umowy sprzedaży udziałów w spółce z o. o. po stronie sprzedawcy ocenia się biorąc pod uwagę datę zawarcia umowy sprzedaży. Otrzymanie wynagrodzenia nie ma w tym względzie znaczenia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: