Skutki podatkowe wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej – podatek od czynności cywilnoprawnych

Monika Markisz        17 lipca 2014        Komentarze (0)

Podatek od czynności cywilnoprawnych to jedno z takich obciążeń, o którym nie sposób zapomnieć w sytuacji wnoszenia przedsiębiorstwa osoby fizycznej tytułem aportu do spółki kapitałowej. Jednak niekiedy wniesienie przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej nie podlega PCC. Dotyczy to jednak wyłącznie takiej sytuacji, gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki z o. o. lub akcyjnej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części. Wniesienie do spółki przedsiębiorstwa osoby fizycznej nie zostało wymienione w katalogu czynności wyłączonych spod opodatkowania PCC i nie ma podstaw do rozszerzającej wykładni przepisów ustawy. Zakres wyłączeń i zwolnień podatkowych zawsze bowiem interpretuje się ściśle.

Jeszcze jedno – stawka podatku wynosi 0,5%.

Jeśli ten temat Cię interesuje, zachęcam do lektury interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 3 lipca 2014 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-158/14-4/WM.

Jeśli natomiast chcesz poznać inne skutki podatkowe wniesienia przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej (podatki dochodowe i podatek VAT), zachęcam Cię do lektury jednego z moich wcześniejszych wpisów.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: