Przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Monika Markisz        09 września 2015        8 komentarzy

Przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga:

  1. czasu
  2. zaangażowania.

Czas potrzebny do przeprowadzenia tego procesu to kilka miesięcy – w zależności od konkretnego przypadku. Z moich doświadczeń wynika, że można tego dokonać w 4-5 miesięcy, licząc od podjęcia decyzji do dnia zarejestrowania przekształcenia w KRS.

Mówiąc o “zaangażowaniu” mam na myśli zaangażowanie finansowe (pieniądze potrzebne do przeprowadzenia wszystkich czynności wymaganych przepisami Prawa spółdzielczego i Kodeksu spółek handlowych) oraz zaangażowanie osobowe (w tym pracę służb finansowo-księgowych).

Musisz przygotować się na wydatki. Zapłacisz na pewno za wyznaczenie przez sąd biegłego rewidenta, który zbada plan przekształcenia (300 zł opłaty sądowej) oraz za pracę biegłego rewidenta (zgodnie z umową zawartą z biegłym rewidentem), za wpis spółki do KRS (600 zł) oraz za wykreślenie spółdzielni z KRS (300 zł).

Jeżeli wystąpisz do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, zapłacisz 40 zł za każdy stan faktyczny (pisałam o tym tutaj oraz tutaj).

Pomyśl o pomocy profesjonalnego doradcy, który pomoże Ci przeprowadzić przekształcenie w sposób jak najbardziej korzystny dla Ciebie.

Reasumując,

Jeżeli planujesz przeprowadzić proces przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego, przeanalizuj przebieg tego procesu.

Policz, ile będzie kosztowało przekształcenie.

Zaangażuj we wszystkie czynności związane z przekształceniem spółdzielni w spółkę prawa handlowego takie osoby, które pomogą Ci przeprowadzić tę operację w sposób  optymalny pod każdym względem.

 

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Angela Wrzesień 14, 2015 o 15:22

No niestety wszystko co wymaga czasu i zaangażowania przez większość postrzegana jest jako niemożliwe do urzeczywistnienia. Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł, przyda mi się do pracy magisterskiej.

Odpowiedz

Wojtek Rudzki - spolkacywilna.info Wrzesień 18, 2015 o 12:13

Tak, pomoc doradcy może faktycznie się przydać 🙂

Odpowiedz

Tomasz Biszkowski Wrzesień 24, 2015 o 13:36

Tak, zdecydowanie dobre wskazówki, jednak mam wrażenie, że jeszcze znalazło by się wiele, trzeba się udać do doradcy!

Odpowiedz

Monika Markisz Wrzesień 24, 2015 o 13:39

Panie Tomaszu, słuszna uwaga. Coraz więcej spółdzielni pracy przekształca się w spółki prawa handlowego (sp. z o. o.). Praktyczne problemy podatkowe i bilansowe zdają się nie mieć końca. Na szczęście te problemy udaje się zazwyczaj szczęśliwie rozwiązać 🙂 Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ula Październik 16, 2015 o 10:55

Czy istnieje jakiś wpis na stronie, który umozliwia przejżenie zarysu przebiegu procesu przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego?

Odpowiedz

Monika Markisz Październik 16, 2015 o 11:02

Wpisu na stronie nie ma, ale zachęcam do kontaktu telefonicznego/e-mail celem uzyskania takiego Harmonogramu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Zaplusz Grudzień 18, 2015 o 14:51

Kurcze ja to jestem ciapa i taki harmonogram musiałbym dostać rozpisany, albo mieć kontakt oczy – oczy. Bo tak to zapominam…

Odpowiedz

Monika Markisz Styczeń 20, 2016 o 20:57

Nie dziwię się, sporo rzeczy trzeba zrobić i to w odpowiednim czasie. Harmonogramy przygotowuję dla swoich Klientów od lat 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: