Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Powołanie do pełnienia funkcji członka zarządu spółki lub fundacji – podatki i ZUS w 2016 roku

Monika Markisz04 marca 201419 komentarzy

Jeżeli interesują Cię zasady opodatkowania i ozusowania wynagrodzenia powołanego członka zarządu w 2017 roku, zapraszam do lektury tego wpisu.

Po opisaniu zasad opodatkowania i ozusowania wynagrodzenia powołanego prokurenta, chciałabym w tym miejscu opisać w kilku słowach sposób poboru należności publicznoprawnych od wynagrodzeń członków zarządu spółek kapitałowych i fundacji pełniących swoją funkcję na podstawie powołania.

Przypominam Ci również, że na moim blogu znajdziesz również wpisy dotyczące pobierania zaliczek na podatek i składek ZUS od wynagrodzeń członków rady nadzorczej w 2016 roku.

ZUS i podatki od wynagrodzenia powołanego prokurenta to przedmiot tego wpisu.

Wracając do wynagrodzenia członków zarządu. Zacznę od pytania, na jakiej podstawie członek zarządu może pełnić swoją funkcję? Otóż na podstawie powołania, umowy o pracę, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług. Z członkami zarządu są również często zawierane kontrakty menedżerskie.

W tym miejscu zajmę się kwestią powołania do pełnienia funkcji członka zarządu za wynagrodzeniem np. uchwałą zgromadzenia wspólników, bez zawierania dodatkowej umowy. Jak za chwilę wyjaśnię, jest to najbardziej korzystny finansowo sposób pełnienia funkcji członka tego organu.

Przychody powołanego członka zarządu stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście. Od wynagrodzenia spółka (fundacja) pobiera zaliczkę na podatek w wysokości 18% dochodu. Przychód z tytułu wynagrodzenia uzyskanego przez członka zarządu pomniejsza się o zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości podstawowych kosztów pracowniczych – 111,25 zł miesięcznie (o ile kwota należności przekracza 200 zł). Jeśli wynagrodzenie członka zarządu nie przekracza 200 zł, to płatnik (spółka lub fundacja) pobiera zryczałtowany podatek według stawki 18%, bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodów. Spółka lub fundacja, jako płatnik, wpłaca zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych do 20-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty. Do końca lutego roku, następującego po roku podatkowym, w którym powstał przychód należy podatnikowi – członkowi zarządu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według jego miejsca zamieszkania przekazać informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowych (PIT-11).

Pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie powołania nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Dla zainteresowanych tematyką składek ZUS, odsyłam do decyzji Oddziału ZUS w Lublinie nr 22/2014 z dnia 21 stycznia 2014 roku znak WPI/200000/43/22/2014. Wynika z niej, że nie trzeba odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzenia członka zarządu spółki kapitałowej powołanego do pełnienia swojej funkcji na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Podobnie: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku Gdańsk, w decyzji nr 124/2014 z 15 kwietnia 2014 r. oraz z dnia 28 czerwca 2013 r. Znak: DI/100000/451/763/2013.

Powyższe zasady znajdą zastosowanie w odniesieniu nie tylko do członków zarządu spółek kapitałowych, lecz również fundacji. W przypadku członka zarządu fundacji, którego poza stosunkiem organizacyjnym powołania 
nie łączy z fundacją żadna inna umowa, nie podlega on ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu. Tak uznał Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji 362 z 1 kwietnia 2014 r. (WPI/200000/43/ 362/2014).

O tym, jakie skutki wywoła nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu napisałam tutaj.

Porada w skrócie: pełnienie funkcji członka zarządu spółki kapitałowej bądź fundacji na podstawie powołania jest najbardziej opłacalne – wynagrodzenie powołanego nie podlega składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Spółka (fundacja) – jako płatnik – pobiera zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18% wartości wynagrodzenia, pomniejszonego o zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości podstawowych kosztów pracowniczych.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Sergiusz 21 kwietnia, 2016 o 21:04

Niezwykle pomocna publikacja. Nie jest łatwo znaleźć fachowca w dziedzinie podatków i zatrudnienia w fundacji. Dziękuję za opublikowanie tych informacji. Pozdrawiam serdecznie. SW

Odpowiedz

Monika Markisz 21 kwietnia, 2016 o 21:11

Panie Sergiuszu, dziękuję i polecam również inne artykuły. Mam nadzieję, że również będą pomocne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dorota 7 lipca, 2016 o 21:58

Dzień dobry

Pani Moniko, a jeżeli w Fundacji członek zarządu otrzymuje wynagrodzenie na podstawie uchwały RAdy Fundacji za pełnienie swojej funkcji, a ponadto jest zatrudniony w tej Fundacji na umowę o pracę jako Szef Zespołu Fundacji, to wiadomo, że z umowy o pracę jest ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a z tytułu powołania będzie wtedy tylko zdrowotne ?

Odpowiedz

Monika Markisz 13 lipca, 2016 o 11:49

Odpowiedź wysłałam na maila. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Barbara 18 lipca, 2016 o 13:39

Pani Moniko!
Jak w praktyce wygląda prowadzenie takiej listy płac dla członka zarządu?
czy to ma być taka lista płac jak dla umowy zlecenie?
Czy członek zarządu w ramach tego odpłatnego powołania może wykonywać czynności którymi zajmuje się spółka w ramach swojej działalności? Spółka świadczy usługi informatyczne, nie będzie nikogo zatrudniała tylko powołany członek zarządu będzie te czynności wykonywał z których spółka osiąga przychód. A może w ramach tego powołania może tylko wykonywać czynności dotyczące samej reprezentacji?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Monika Markisz 20 lipca, 2016 o 14:11

Pani Barbaro. W mojej ocenie lista płac nie jest konieczna. Powołanie oznacza zaś obowiazek prowadzenia spraw spółki i reprezentacji. W każdej spółce zakres tych spraw jest inny.

Odpowiedz

Łukasz 21 sierpnia, 2016 o 03:29

Pani Moniko, a jak wypłata dla powołanego prezesa powinna wyglądać od strony formalnej?
Czy w uchwale powołania na funkcje prezesa, można zawrzeć zapis, że “powołany prezes będzie otrzymywał wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej będzie dochód spółki”? Ponieważ nie sposób określić dochodu spółki.
Czy powołany prezes, jest objęty ubezpieczeniem zdrowotny? Jeśli nie, to czy poza powołaniem, można zatrudnić prezesa w spółce na 1/4 etatu i dzięki temu uniknąć płacenia ZUSu, a być objętym ubezpieczeniem zdrowotnym?

Odpowiedz

Monika Markisz 21 sierpnia, 2016 o 20:32

Panie Łukaszu, teoretycznie nie ma przeszkód, aby uzależnić wysokość wynagrodzenia członka zarządu od wyników spółki, o ile kryteria tego różnicowania są obiektywne. Co do drugiego pytania – powołanie nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. A łączenie zatrudniania na umowę o pracę i powołania to już temat na bardziej dogłębne wywody – zpraszam do kontaktu!

Odpowiedz

Wioleta 13 września, 2016 o 10:42

Witam,
jak zmusić zarząd spółki żeby zmienili adres siedziby. W dokumentach jest adres spółki pod którym spółki nigdy nie było. Pan prezes nie czuje takiego obowiązku.

Odpowiedz

Monika Markisz 14 września, 2016 o 19:29

Pani Wioleto, proszę zastanowić się nad zawiadomieniem Sądu rejestrowego o zaistniałej sytuacji, istnieje możliwość wszczęcia postępowania przymuszającego. Są również inne rozwiązania, które ja osobiście testowałam w analogicznych wypadkach, zachęcam do kontaktu!

Odpowiedz

Kinga 30 września, 2016 o 11:50

Witam Pani Moniko,
jak wygląda sytuacja z kup przy umowie o pracę i jednocześnie akcie powołani? Czy kwotę 111,25 odliczam zarówno przy umowie jak i akcie powołania?
Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Monika Markisz 4 października, 2016 o 17:31

Pani Kingo, według mnie – tak, ponieważ umowa o pracę i powołanie to dwa odrębne źródła przychodów.

Odpowiedz

Magdalena 27 października, 2016 o 14:10

Witam Pani Moniko,
czy powyższe zasady znajdą zastosowanie odnoście wynagrodzenia z tytułu powołania przewodniczącego Zarządu Regionu Dolnośląskiego NSZZ (związek zawodowy) ? Mam dylemat bo z jednej strony wszędzie napisane jest ,że dotyczy to tylko członków zarządu spółek kapitałowych i fundacji a z drugiej strony tego typu wynagrodzenie nie znajduje się w zamkniętym katalogu osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Tylko czy taki “twór” ma prawo do udzielania takiego wynagrodzenia? Związek ma siedzibę w Warszawie, jest wpisany do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń, Region Dolnośląski jest wymieniony w KRS jako nazwa jednostki terenowej lub oddziału ale ma własny odrębny NIP i Regon. Proszę o pomoc bo nie wiem czy nie powinna być tu umowa zlecenie czy jednak można skorzystać z tytułu powołania.

Odpowiedz

Monika Markisz 27 października, 2016 o 15:13

Pani Magdo, dziękuję za pytanie. Zapraszam do kontaktu, może wspólnie uda się znaleźć rozwiązanie z tej sytuacji? Pozdrawiam,

Odpowiedz

Ola 13 grudnia, 2016 o 12:22

Dzień dobry Pani Moniko,
czy jest jakiś konkretny artykuł mówiący o tym, że członek zarządu może pełnić swoją funkcję na podstawie powołania, umowy o pracę, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług?

Odpowiedz

Monika Markisz 13 grudnia, 2016 o 12:45

Pani Olu, nie znam takiego artykułu 🙂

Odpowiedz

Agnieszka 15 listopada, 2017 o 09:25

Pani Moniko,

Chciałabym zapytać czy nie będzie problemu przy wypłacie wynagrodzenia za pełnienie członka zarządu w sytuacji gdy umowa spólki nie zawiera żadnych zapisów w tym względzie? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Monika Markisz 15 listopada, 2017 o 09:34

Pani Agnieszko. Kwestia wynagrodzenia nie musi być elementem umowy spółki, taki obowiązek nie wynika z Ksh. Tym samym, według mnie nie będzie problemu przy wypłacie wynagrodzenia członkowi zarządu w sytuacji, gdy umowa spółki nie zawiera żadnych zapisów w tym względzie. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Karolina 16 marca, 2018 o 13:17

Pani Moniko,

Jak postąpić w przypadku, gdy Rada Fundatorów zadecydowała o jednorazowym wynagrodzeniu dla Prezesa Fundacji? Czy sporządzić na tę okoliczność uchwałę? Jak zaklasyfikować takie wynagrodzenie – czy jako jednorazową premię? Czy lepiej sporządzić umowę zlecenie? Bo taka jednorazowa wypłata nie może być przecież podstawą do nawiązania stosunku pracy. Nie mam też pewności, czy ta premia nie powtórzy się w przyszłości…Byłabym wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: