Opodatkowanie odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę

Monika Markisz        12 maja 2015        Komentarze (1)

Są takie wypowiedzi, które można czytać wielokrotnie, a i tak nie bardzo wiadomo, o co w nich chodzi. Właśnie przeczytałam takie zdanie i chcę się dzisiaj nim z Tobą podzielić: Zwolnienie odszkodowania od podatku dochodowego od osób fizycznych nie przysługuje, gdy w odszkodowaniu zawarte są korzyści, które osoba fizyczna mogłaby osiągnąć, gdyby nie powstała określona strata.

Aby wyjaśnić skąd wzięło się takie zdanie, przejdźmy ad rem.

Stan faktyczny sprawy był następujący. Spółka z o. o., na podstawie orzeczenia Sądu, wypłaciła byłemu pracownikowi odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę. Sąd stwierdził bowiem, iż podana pracownikowi przyczyna wypowiedzenia stanowi konstrukcyjną wadę wypowiedzenia umowy o pracę i nie spełnia wymogów stawianych przez art. 30 § 4 Kodeksu pracy.  Mając na uwadze powyższe, orzeczono wypłatę odszkodowania na podstawie art. 45 § 1 Kodeksu pracy, w związku z art. 471 Kodeksu pracy.

Zdaniem Spółki – co już Czytelniku wiesz: zwolnienie odszkodowania od podatku dochodowego od osób fizycznych nie przysługuje, gdy w odszkodowaniu zawarte są korzyści, które osoba fizyczna mogłaby osiągnąć, gdyby nie powstała określona strata.

Organ podatkowy (bez względu na to, czy miał problem z interpretacją stanowiska Wnioskodawcy, czy też nie) nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika, a swoje zdanie wyraził w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 7 maja 2015 roku w sprawie sygnatura IBPBII/1/4511-273/15/MD:

Skoro przyznane pracownikowi na podstawie wyroku Sądu odszkodowanie jest odszkodowaniem za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę, to odszkodowanie to korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jego wysokość oraz zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw, tj. art. 45 w związku z art. 471 Kodeksu pracy (a jak wynika z wniosku właśnie na podstawie tychże przepisów odszkodowanie zostało wypłacone). Tym samym Wnioskodawca dokonując wypłaty ww. odszkodowania na rzecz pracownika nie miał obowiązku pobrania i odprowadzenia od tego odszkodowania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

A o rozwiązywaniu umów o pracę możesz przeczytać na blogu mec. Kaliny Jarosławskiej:  Rozwiązanie umowy o pracę.

 

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

adwokat Iwo Klisz Czerwiec 13, 2016 o 14:02

Opodatkowanie odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę to bardzo ciekawy temat. Spotkałem się z np. z poglądem, stosownie do którego jeśli odszkodowanie jest wyższe niż ustawowe (trzykrotność wynagrodzenia za pracę) – bo np. strony tak postanowiły w ugodzie – to wówczas pracownik nie może skorzystać z takiego zwolnienia. Co Pani Mecenas o tym sądzi?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: