Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Od 1 grudnia 2014 roku w KRS ujawniamy jedynie 10 kodów PKD

Monika Markisz14 października 201438 komentarzy

Znaczenie informacji dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej podmiotów ujawnionych w KRS bywa umowne, jeżeli rodzajów prowadzonej działalności jest przykładowo kilkadziesiąt.

Od 1 grudnia 2014 roku we wniosku o wpis danych w KRS, w formularzu KRS-WM należy podawać nie więcej niż dziesięć pozycji przedmiotu działalności zgodnie z PKD, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy. Nie wpływa to absolutnie na zakres prowadzonej działalności wybrany i wskazany w umowie spółki. Jednak w momencie rejestracji danych podmiotu w KRS należy wybrać jedynie dziesięć pozycji.

Zmiany dotyczą spółek, które są rejestrowane w KRS po 1 grudnia 2014 roku. Podmioty już funkcjonujące będą miały 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji, na zmianę wpisu w KRS. Będzie to musiało nastąpić przy okazji pierwszego wniosku o zmianę danych. Jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu, zgłoszenie nie wymaga ich zmiany.

Czy jednak ZAWSZE należy dostosować umowę spółki (w części dotyczącej przedmiotu działalności) do PKD 2007? Z moich doświadczeń wynika, że nie zawsze – zainteresowanych odsyłam do mojego wpisu Czy trzeba zmienić umowę spółki, w której wykazano przedmiot działalności zgodnie z PKD 2004?

W praktyce, przy okazji zmiany jakichkolwiek danych w rejestrze, do wniosku o zmianę danych należy dołączyć formularz KRS-ZM.

 O praktycznych aspektach wypełniania formularza KRS-ZM przeczytaj w moim wpisie tutaj: Jak wypełnić formularz KRS-ZM po 1 grudnia 2014 roku?

Zachęcam Cię również do lektury mojego wpisu pt.: Kilka praktycznych uwag dla tych, którzy wypełniają formularz KRS-ZM czyli o PKD 2007 i PKD 20.

Trwa okres składania sprawozdań finansowych za 2014 rok do KRS – zainteresowanych formalnościami odsyłam: Jak złożyć sprawozdanie finansowe za 2014 rok do KRS.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 38 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda 29 października, 2015 o 10:25

Pani Mecenas, co w przypadku , gdy w umowie spółki wskazano 10 (lub więcej) przedmiotów działalności, a na formularzu zgłoszeniowym do KRS mniej niż 10? Czy sąd rejestrowy wezwie nas w takim przypadku do uzupełnienia braków formalnych czy w KRS ujawni jedynie pozycje wskazane na formularzu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Monika Markisz 29 października, 2015 o 10:30

Pani Magdo Dziękuję za pytanie. Kolejne zresztą z serii: w ustawie nie przewidziano takiej sytuacji. Według mnie- ujawni tak, jak wskazano we wniosku.

Odpowiedz

Anna 17 listopada, 2015 o 14:34

Witam,
mamy jako spółka ponad 50 pkd w umowie spółki, czy dobrze rozumiem że powinniśmy w KRSie pozostawić max 10 ale w umowie spółki może pozostać tych 50?
Czy przy okazji pierwszego wniosku do KRS np. zgłoszenia sprawozdania finansowego powinniśmy te PKD zmienić?

Odpowiedz

Monika Markisz 17 listopada, 2015 o 16:52

Pani Anno. Pierwsze pytanie – tak, ale bez zmiany umowy spółki lecz przy okazji najbliższego wniosku o zmianę wpisu. Drugie pytanie- nie,gdyż złożenie SF to złożenie dokumentu do KRS a nie zmiana wpisu.

Odpowiedz

Bartek 4 grudnia, 2015 o 12:42

Witam

A ja właśnie stoję nad zmianami numerów PKD i też się rodzi kilka pytań – problemów. W naszym KRS-ie ( spółka jawna ) mamy wpisane teraz 6 numerów, musimy rozszerzyć wpisy bo wymaga tego nasza działalność ale niestety musimy powiększyć się o 14 nowych wpisów. Tym sposobem będziemy mieć w sumie 20 numerów PKD – wobec nowych przepisów musimy mieć 10 ?? Przecież nie ma takiej możliwości ograniczyć się do 10 wpisów. Czy przy zmianie/dopisaniu nowych numerów musimy podjąć uchwałę i zmienić umowę spółki ??

Odpowiedz

Monika Markisz 16 grudnia, 2015 o 08:23

Panie Bartku. Zmiana umowy spółki i rozszerzenie przedmiotu działalności do 20 pozycji – tak, jest to możliwe i w Państwa wypadku jak widać – konieczne. Rejestracja zmiany umowy spółki w KRS w tym zakresie i jednocześnie ujawnienie na formularzu KRS-ZM 10 PKD – tak. Nie musicie mieć 10 PKD w umowie spółki, ale w KRS.

Odpowiedz

Jerzy 11 stycznia, 2016 o 15:05

Dlaczego? i po co? ta zmiana?…może mi Pani to przybliżyć?

Odpowiedz

Monika Markisz 20 stycznia, 2016 o 20:51

Panie Jerzy. Ustawodawca wyjaśnił motywy swojej decyzji o zmianie ustawy o KRS w uzasadnieniu projektu. Najkrócej rzecz biorąc, chodziło o ograniczenie ilości pozycji przedmiotu działalności w odpisach z rejestru przedsiębiorców. Ale nie tylko. Odsyłam Pana do lektury wspomnianego uzasadnienia.

Odpowiedz

Katarzyna 12 stycznia, 2016 o 11:19

Pani Mecenas zastanawia mnie, co w sytuacji, gdy mamy w PKD wpisane 10 rodzajów działalności oraz działalnośc dominującą (w umowie spółki rodzajów działalności jest więcej) i dokonujemy zmiany umowy polegającej na dopisaniu kolejnych punktów. Co wówczas z KRS? Czy wpis wymaga zmiany (niczego nie wykreślaliśmy, te punkty, które sa ujawnione pozostają bez zmian)? Nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie. Mam wrażenie, że formularz pewnych rzeczy nie przewiduje. A co, jesli chcielibyśmy jeden rodzaj wpisanej działalności zastapić innym (zaznaczam, że nie usuwa się niczego z umowy spółki, a jedynie zamiast jakiegoś dotychczas ujawnionego w krs rodzaju działalności ujawnia się inny). Formularz sugeruje zaznaczenie, że następuje „wykreślenie” tego rodzaju działalności, w rzeczywistości jednak taka sytuacja nie ma miejsca.

Odpowiedz

Monika Markisz 20 stycznia, 2016 o 20:49

Pani Katarzyno – co do pierwszego pytania – według mnie nie trzeba tej okoliczności ujawniać (zresztą jak to zrobić, skoro w KRS ujawniono działalność przeważającą i pozostałą?). Natomiast zastąpienie jednego rodzaju działalności innym wymaga zmiany wpisu, chociaż nie jest to zmiana umowy (tak samo jest na przykład w wypadku zmiany adresu siedziby). Koszt – 350 zł

Odpowiedz

Damian 19 stycznia, 2016 o 23:48

Pani Mecenas,
czy rozszerzenie przedmiotu działalności spółki jawnej i w konsekwencji dodanie do (obecnie) jednego PKD kolejnych kilku (nie więcej jednak niż maksymalne dziesięć) wymaga odpowiedniej zmiany w KRS? Czy taka zmiana (spółka zarejestrowana w listopadzie 2013) powinna być dokonana od razu po podpisaniu aneksu do umowy spółki, czy może być odłożona i dokonana przy okazji wprowadzania kolejnej większej zmiany danych?

Odpowiedz

Monika Markisz 20 stycznia, 2016 o 20:43

Panie Damianie. Zmiana umowy spółki – w tym w zakresie przedmiotu działalności – wymaga ujawnienia tej okoliczności w KRS (i przy okazji zapłaty 350 zł). Nie ma obowiązku dokonania tych zmian w tym momencie, ustawodawca dał spółkom na to 5 lat od dnia 1 grudnia 2014 roku. Może lepiej poczekać z aktualizacją PKD i zrobić to łącznie z innymi zmianami, i w ramach jednego wniosku o zmianę wpisu w KRS ?

Odpowiedz

Damian 20 stycznia, 2016 o 21:34

Pani Mecenas, dopytuję o termin aktualizacji danych w KRS, ponieważ wolałbym go odłożyć w czasie jak najpóźniej – liczę się z tym, że z czasem dojdzie jeszcze kilka zmian w spółce, które wolałbym okrasić jedną opłatą w kasie KRS niż kilkoma jedna po drugiej. Z drugiej strony, dodzwoniłem się dzisiaj po kilku próbach do KRS i Pani na infolinii poinformowała mnie (a jakże by inaczej), że na złożenie wniosku o aktualizację danych w KRS jest 7 dni od ich powstania. Oznaczałoby to, że po uchwale wspólników dodającej kilka nowych PKD, mam 7 dni na wniesienie opłaty i złożenie odpowiednich formularzy w sądzie. Czy sądzi Pani, że jako spółka możemy wystawiać faktury z PKD ujętym jedynie w umowie spółki, bez ich uwidocznienia w KRS? Czy KRS, urząd skarbowy i inne nie będą się dopatrywały tutaj uchybień i podstawy do wymierzenia mandatu skarbowego na przykład?

Odpowiedz

Monika Markisz 21 stycznia, 2016 o 11:34

Wystawianie faktur a PKD – temat rzeka. Znajdzie Pan zupełnie różne stanowiska na ten temat. Z jednej strony, żaden przepis nie uzależnia możliwości wystawienia faktury VAT od faktu ujawnienia danego rodzaju działalności w KRS czy CEIDG. Z drugiej strony, może zdarzyć się tak, że organ podatkowy widząc takie postępowanie podatnika, będzie dopatrywał się w tym nieprawidłowości. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Odpowiedz

Kasia 24 stycznia, 2016 o 00:55

Pani mecenas, chce rozszerzyć działalność mojej jednoosobowej spólki zoo- obecna działalność nie przynosi już znaczących zysków-czy tez mam zgłaszac to do rejestru skoro mam działaność jednoosobową? przeciez nie podpisuje zmiany umowy spólki, bo mam akt założycielski…

Odpowiedz

Monika Markisz 16 lutego, 2016 o 10:26

Pani Kasiu, tak, musi Pani.

Odpowiedz

Anna 4 lutego, 2016 o 15:17

Witam, mamy w statusie Fundacji kilkanaście PKD, teraz okazało się, że będziemy rejestrować działalność fundacji, ale nie pokrywa się ona z PKD, które są wymienione w statucie. Czy musimy składać wniosek do sądu o zmiany w KRS?

pozdrawiam i dziękuję za informację.

Odpowiedz

Monika Markisz 16 lutego, 2016 o 10:24

Pani Anno,zmiany statutu wymagają ujawnienia w KRS.

Odpowiedz

Ewa 24 lutego, 2016 o 17:45

Pani mecenas czy złożenie formularza KRS-ZM wraz z KRS-Z30 i KRS-ZN do sprawozdania za rok 2014
w celu usystematyzowania rodzajów działalności , jest błędem , z wielu źródeł w tym czasie wynikało iż jest to konieczne w związku ze zmianą przepisów od 1 12 2014 r.

Odpowiedz

Monika Markisz 25 lutego, 2016 o 09:58

Pani Ewo, moim zdaniem można tak zrobić.

Odpowiedz

Ewa 1 marca, 2016 o 21:18

Dzień dobry
W moim przypadku wniosek o zmianę wpisu w rejestrze KRS dot. sprawozdania i zmiany dot. PKD został zwrócony z powodu nieprawidłowego wpisania kodu PKD (podklasa), którego brak w umowie spółki. Spółka została zarejestrowana S24 i tam zostały wskazane kody PKD XX.X i faktycznie nie ma wskazania kodu na poziomie podklasy. Czy w takim przypadku powinna nastąpić zmiana umowy spółki? Czy taka zmiana umowy wymaga też zatwierdzenia przez notariusza?

Odpowiedz

Monika Markisz 2 marca, 2016 o 09:11

Pani Ewo, trudno mi się odnieść do Pani pytania, ponieważ nie znam stanowiska Sądu i nie widziałam Pani wniosku do KRS, ale jeśli we wniosku o zmianę wpisu w KRS podała Pani inną podklasę, niż w umowie spółki, to postępowanie Sądu jest oczywiście słuszne. Np. podała Pani we wniosku: 11.11.Z, a tymczasem w umowie nie było w ogóle wskazanego kodu 11.11

Odpowiedz

Ewa 2 marca, 2016 o 09:48

Dziękuję za odpowiedź.
W umowie spółki mamy rodzaje działalności kody XX.X. we wniosku należy podać na poziomie podklasy przeważający przedmiot działalności. Tak tez uczyniłam, z kodów na poziomie XX.X z umowy spółki wyodrębniłam kod na poziomie podklasy i taki wpisałam tylko w pozycji dotyczącej przeważającego rodzaju działalności. Nie chcę zmieniać umowy spółki ale z tego co usłyszałam na infolinii KRS, prawdopodobnie Sądowi o to chodziło, aby dokonać zapisu w umowie spółki. Jest to dla mnie działanie na wyrost. Nie rozumie podejścia Sądu. jak widzę nie tylko my mamy podobne problemy.

Odpowiedz

Monika Markisz 2 marca, 2016 o 09:56

Pani Ewo, ma Pani rację, nie tylko Pani ma taką sytuację. Moim zdaniem należy mimo wszystko walczyć o dokonanie wpisu zgodnie z wnioskiem.

Odpowiedz

Bogdan 23 lipca, 2016 o 22:44

Dzień dobry,

zgodnie z ustawą przy aktualizacji należy podać jedynie 10 kodów PKD, w tym jedną przeważającą. W przypadku gdy w umowie spółki i KRSie nie ma podanej przeważającej działalności, a wprowadzając zmiany w KRS wpisze się jedną z dotychczasowych działalności(z tych nieprzeważających) konieczna jest zmiana umowy spółki?

Odpowiedz

Monika Markisz 4 sierpnia, 2016 o 08:23

Pani Bogdanie – w mojej ocenie nie ma takiego obowiązku, a decyzja o wyborze działalności przeważającej należy do spółki.

Odpowiedz

Joanna 4 sierpnia, 2016 o 10:30

Dzień dobry,
w naszym przypadku ( sp. z o.o.) chcemy wpisać dodatkowy punkt pkd – rozszerzający naszą działalność jednak będą to okazjonalne usługi (niezwiązane z dotychczasowym zakresem działalności). W formularzu zgłoszeniowym do KRS ujawniliśmy już 10 pkd. W umowie spółki mamy wyszczególnionych więcej pkd niż 10. 1. Czy dodatkowe pkd należy zaktualizować w umowie spółki i w KRS jako aktualizacja umowy?
2. Jakie będą koszty takiej aktualizacji?
Pozdrawiam, Joanna

Odpowiedz

Monika Markisz 11 sierpnia, 2016 o 08:34

Pani Joanno, według mnie nie ma obowiązku aktualizacji KRS-ZM, ale w KRS należy ujawnić zmianę umowy spółki. W mojej ocenie koszt ujawnienia zmiany to 350 zł.

Odpowiedz

Marcin 28 października, 2016 o 12:26

Podczas zakladania spólki przez ems 24 podalismy w umowie wiele rodzajów PKD (więcej niż 10). Automatycznie spółka na podstawie wzorca umowy została zarejestrowana i w KRS pojawił się tylko główny punkt PKD -przeważająca działąlność. W praktyce wykonujemy także inne rodzaje działanosci. czy powinniśmy złożyć wniosek z3 i zm w celu dopisania pozostałych przynajmniej 10 PKD wykonywanych ? (pytam ponieważ w wydziele KRS mają umowe – wzorzec na podstawie którgo była tworzona spółka ze wszystkimi PKD a mimo tego wpisali tylko 1 i według uzyskanych informacji „reszta”PKD oprócz głównego jest w KRS nie istotna natomiast istotna jest w umowie)?

Odpowiedz

Monika Markisz 28 października, 2016 o 17:36

Panie Marcinie,
w mojej ocenie nie ma takiego obowiązku. Rozumiem, że w umowie spółki wymieniono więcej, niż 10 rodzajów działalności, a w KRS ujawniono ich tylko 10 – jest to zgodne z prawem.

Odpowiedz

Aneta 22 listopada, 2016 o 12:39

Pani Mecenas,
mam pytanie powstałe już po dokonaniu aktualizacji, zgodnie z ustawą z 26.06.2014 r. Czy możliwe jest dokonanie powtórnego zgłoszenia i usunięcia określonego rodzaju działalności, bez konieczności zmiany umowy spółki polegającej na wykreśleniu tej działalności z przedmiotu umowy spółki?

Odpowiedz

Monika Markisz 22 listopada, 2016 o 13:01

Pani Aneto,
moim zdaniem – tak, pod warunkiem, że powtóne zgłoszenie rodzaju działalności przeważającej i działalności pozostałych jest dokonywane w ramach przedmiotu działalności podmiotu zawartego w umowie spółki czy w statucie oraz po dokonaniu opłaty za zmianę wpisu (350 zł).

Odpowiedz

Marzena 3 stycznia, 2017 o 15:40

Witam,
mam pytanie o ilości przedmiotów działalności: 10 kodów oznacza: 1 kod przeważającej działalności i 9 kodów pozostaje działalności?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz 3 stycznia, 2017 o 18:21

Tak, 1 – działalność przeważająca, 9 – działalność pozostała.

Odpowiedz

Sławek 12 stycznia, 2017 o 11:56

Dzień dobry, moja firma posiada 15 kodów PKD, czy pozostałe kody muszą być wykreślone czy należy tylko określić 10 kodów ujawnionych w KRS?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika Markisz 12 stycznia, 2017 o 11:58

Panie Sławku, decyzja należy do Pana. Ja osobiście wykazuję w KRS-ZM te rodzaje działalności, które powinny zostać ujawnione w KRS jako działalność przeważająca (1 rodzaj) i pozostała (9 rodzajów).

Odpowiedz

Sławek 12 stycznia, 2017 o 12:05

Jeśli pozostałe zostaną wykreślone należy zmienić umowę spółki.

Odpowiedz

Monika Markisz 12 stycznia, 2017 o 12:07

Panie Sławku, nie trzeba zmienić umowy spółki. Ujawnienie 10 PKD to formalność, umowa spółki pozostanie w dotychczasowym brzmieniu, nadal również spółka będzie mogła podejmować działalność ujawnioną w umowie spółki, a nie wykazaną w rejestrze.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: