Znaczenie informacji dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej podmiotów ujawnionych w KRS bywa umowne, jeżeli rodzajów prowadzonej działalności jest przykładowo kilkadziesiąt.
Od 1 grudnia 2014 roku we wniosku o wpis danych w KRS, w formularzu KRS-WM należy podawać nie więcej niż dziesięć pozycji przedmiotu działalności zgodnie z PKD, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy. Nie wpływa to absolutnie na zakres prowadzonej działalności wybrany i wskazany w umowie spółki. Jednak w momencie rejestracji danych podmiotu w KRS należy wybrać jedynie dziesięć pozycji.
Zmiany dotyczą spółek, które są rejestrowane w KRS po 1 grudnia 2014 roku. Podmioty już funkcjonujące będą miały 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji, na zmianę wpisu w KRS. Będzie to musiało nastąpić przy okazji pierwszego wniosku o zmianę danych. Jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu, zgłoszenie nie wymaga ich zmiany.
Czy jednak ZAWSZE należy dostosować umowę spółki (w części dotyczącej przedmiotu działalności) do PKD 2007? Z moich doświadczeń wynika, że nie zawsze – zainteresowanych odsyłam do mojego wpisu Czy trzeba zmienić umowę spółki, w której wykazano przedmiot działalności zgodnie z PKD 2004?
W praktyce, przy okazji zmiany jakichkolwiek danych w rejestrze, do wniosku o zmianę danych należy dołączyć formularz KRS-ZM.
O praktycznych aspektach wypełniania formularza KRS-ZM przeczytaj w moim wpisie tutaj: Jak wypełnić formularz KRS-ZM po 1 grudnia 2014 roku?
Zachęcam Cię również do lektury mojego wpisu pt.: Kilka praktycznych uwag dla tych, którzy wypełniają formularz KRS-ZM czyli o PKD 2007 i PKD 20.
Trwa okres składania sprawozdań finansowych za 2014 rok do KRS – zainteresowanych formalnościami odsyłam: Jak złożyć sprawozdanie finansowe za 2014 rok do KRS.
{ 38 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas, co w przypadku , gdy w umowie spółki wskazano 10 (lub więcej) przedmiotów działalności, a na formularzu zgłoszeniowym do KRS mniej niż 10? Czy sąd rejestrowy wezwie nas w takim przypadku do uzupełnienia braków formalnych czy w KRS ujawni jedynie pozycje wskazane na formularzu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pani Magdo Dziękuję za pytanie. Kolejne zresztą z serii: w ustawie nie przewidziano takiej sytuacji. Według mnie- ujawni tak, jak wskazano we wniosku.
Witam,
mamy jako spółka ponad 50 pkd w umowie spółki, czy dobrze rozumiem że powinniśmy w KRSie pozostawić max 10 ale w umowie spółki może pozostać tych 50?
Czy przy okazji pierwszego wniosku do KRS np. zgłoszenia sprawozdania finansowego powinniśmy te PKD zmienić?
Pani Anno. Pierwsze pytanie – tak, ale bez zmiany umowy spółki lecz przy okazji najbliższego wniosku o zmianę wpisu. Drugie pytanie- nie,gdyż złożenie SF to złożenie dokumentu do KRS a nie zmiana wpisu.
Witam
A ja właśnie stoję nad zmianami numerów PKD i też się rodzi kilka pytań – problemów. W naszym KRS-ie ( spółka jawna ) mamy wpisane teraz 6 numerów, musimy rozszerzyć wpisy bo wymaga tego nasza działalność ale niestety musimy powiększyć się o 14 nowych wpisów. Tym sposobem będziemy mieć w sumie 20 numerów PKD – wobec nowych przepisów musimy mieć 10 ?? Przecież nie ma takiej możliwości ograniczyć się do 10 wpisów. Czy przy zmianie/dopisaniu nowych numerów musimy podjąć uchwałę i zmienić umowę spółki ??
Panie Bartku. Zmiana umowy spółki i rozszerzenie przedmiotu działalności do 20 pozycji – tak, jest to możliwe i w Państwa wypadku jak widać – konieczne. Rejestracja zmiany umowy spółki w KRS w tym zakresie i jednocześnie ujawnienie na formularzu KRS-ZM 10 PKD – tak. Nie musicie mieć 10 PKD w umowie spółki, ale w KRS.
Dlaczego? i po co? ta zmiana?…może mi Pani to przybliżyć?
Panie Jerzy. Ustawodawca wyjaśnił motywy swojej decyzji o zmianie ustawy o KRS w uzasadnieniu projektu. Najkrócej rzecz biorąc, chodziło o ograniczenie ilości pozycji przedmiotu działalności w odpisach z rejestru przedsiębiorców. Ale nie tylko. Odsyłam Pana do lektury wspomnianego uzasadnienia.
Pani Mecenas zastanawia mnie, co w sytuacji, gdy mamy w PKD wpisane 10 rodzajów działalności oraz działalnośc dominującą (w umowie spółki rodzajów działalności jest więcej) i dokonujemy zmiany umowy polegającej na dopisaniu kolejnych punktów. Co wówczas z KRS? Czy wpis wymaga zmiany (niczego nie wykreślaliśmy, te punkty, które sa ujawnione pozostają bez zmian)? Nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie. Mam wrażenie, że formularz pewnych rzeczy nie przewiduje. A co, jesli chcielibyśmy jeden rodzaj wpisanej działalności zastapić innym (zaznaczam, że nie usuwa się niczego z umowy spółki, a jedynie zamiast jakiegoś dotychczas ujawnionego w krs rodzaju działalności ujawnia się inny). Formularz sugeruje zaznaczenie, że następuje „wykreślenie” tego rodzaju działalności, w rzeczywistości jednak taka sytuacja nie ma miejsca.
Pani Katarzyno – co do pierwszego pytania – według mnie nie trzeba tej okoliczności ujawniać (zresztą jak to zrobić, skoro w KRS ujawniono działalność przeważającą i pozostałą?). Natomiast zastąpienie jednego rodzaju działalności innym wymaga zmiany wpisu, chociaż nie jest to zmiana umowy (tak samo jest na przykład w wypadku zmiany adresu siedziby). Koszt – 350 zł
Pani Mecenas,
czy rozszerzenie przedmiotu działalności spółki jawnej i w konsekwencji dodanie do (obecnie) jednego PKD kolejnych kilku (nie więcej jednak niż maksymalne dziesięć) wymaga odpowiedniej zmiany w KRS? Czy taka zmiana (spółka zarejestrowana w listopadzie 2013) powinna być dokonana od razu po podpisaniu aneksu do umowy spółki, czy może być odłożona i dokonana przy okazji wprowadzania kolejnej większej zmiany danych?
Panie Damianie. Zmiana umowy spółki – w tym w zakresie przedmiotu działalności – wymaga ujawnienia tej okoliczności w KRS (i przy okazji zapłaty 350 zł). Nie ma obowiązku dokonania tych zmian w tym momencie, ustawodawca dał spółkom na to 5 lat od dnia 1 grudnia 2014 roku. Może lepiej poczekać z aktualizacją PKD i zrobić to łącznie z innymi zmianami, i w ramach jednego wniosku o zmianę wpisu w KRS ?
Pani Mecenas, dopytuję o termin aktualizacji danych w KRS, ponieważ wolałbym go odłożyć w czasie jak najpóźniej – liczę się z tym, że z czasem dojdzie jeszcze kilka zmian w spółce, które wolałbym okrasić jedną opłatą w kasie KRS niż kilkoma jedna po drugiej. Z drugiej strony, dodzwoniłem się dzisiaj po kilku próbach do KRS i Pani na infolinii poinformowała mnie (a jakże by inaczej), że na złożenie wniosku o aktualizację danych w KRS jest 7 dni od ich powstania. Oznaczałoby to, że po uchwale wspólników dodającej kilka nowych PKD, mam 7 dni na wniesienie opłaty i złożenie odpowiednich formularzy w sądzie. Czy sądzi Pani, że jako spółka możemy wystawiać faktury z PKD ujętym jedynie w umowie spółki, bez ich uwidocznienia w KRS? Czy KRS, urząd skarbowy i inne nie będą się dopatrywały tutaj uchybień i podstawy do wymierzenia mandatu skarbowego na przykład?
Wystawianie faktur a PKD – temat rzeka. Znajdzie Pan zupełnie różne stanowiska na ten temat. Z jednej strony, żaden przepis nie uzależnia możliwości wystawienia faktury VAT od faktu ujawnienia danego rodzaju działalności w KRS czy CEIDG. Z drugiej strony, może zdarzyć się tak, że organ podatkowy widząc takie postępowanie podatnika, będzie dopatrywał się w tym nieprawidłowości. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Pani mecenas, chce rozszerzyć działalność mojej jednoosobowej spólki zoo- obecna działalność nie przynosi już znaczących zysków-czy tez mam zgłaszac to do rejestru skoro mam działaność jednoosobową? przeciez nie podpisuje zmiany umowy spólki, bo mam akt założycielski…
Pani Kasiu, tak, musi Pani.
Witam, mamy w statusie Fundacji kilkanaście PKD, teraz okazało się, że będziemy rejestrować działalność fundacji, ale nie pokrywa się ona z PKD, które są wymienione w statucie. Czy musimy składać wniosek do sądu o zmiany w KRS?
pozdrawiam i dziękuję za informację.
Pani Anno,zmiany statutu wymagają ujawnienia w KRS.
Pani mecenas czy złożenie formularza KRS-ZM wraz z KRS-Z30 i KRS-ZN do sprawozdania za rok 2014
w celu usystematyzowania rodzajów działalności , jest błędem , z wielu źródeł w tym czasie wynikało iż jest to konieczne w związku ze zmianą przepisów od 1 12 2014 r.
Pani Ewo, moim zdaniem można tak zrobić.
Dzień dobry
W moim przypadku wniosek o zmianę wpisu w rejestrze KRS dot. sprawozdania i zmiany dot. PKD został zwrócony z powodu nieprawidłowego wpisania kodu PKD (podklasa), którego brak w umowie spółki. Spółka została zarejestrowana S24 i tam zostały wskazane kody PKD XX.X i faktycznie nie ma wskazania kodu na poziomie podklasy. Czy w takim przypadku powinna nastąpić zmiana umowy spółki? Czy taka zmiana umowy wymaga też zatwierdzenia przez notariusza?
Pani Ewo, trudno mi się odnieść do Pani pytania, ponieważ nie znam stanowiska Sądu i nie widziałam Pani wniosku do KRS, ale jeśli we wniosku o zmianę wpisu w KRS podała Pani inną podklasę, niż w umowie spółki, to postępowanie Sądu jest oczywiście słuszne. Np. podała Pani we wniosku: 11.11.Z, a tymczasem w umowie nie było w ogóle wskazanego kodu 11.11
Dziękuję za odpowiedź.
W umowie spółki mamy rodzaje działalności kody XX.X. we wniosku należy podać na poziomie podklasy przeważający przedmiot działalności. Tak tez uczyniłam, z kodów na poziomie XX.X z umowy spółki wyodrębniłam kod na poziomie podklasy i taki wpisałam tylko w pozycji dotyczącej przeważającego rodzaju działalności. Nie chcę zmieniać umowy spółki ale z tego co usłyszałam na infolinii KRS, prawdopodobnie Sądowi o to chodziło, aby dokonać zapisu w umowie spółki. Jest to dla mnie działanie na wyrost. Nie rozumie podejścia Sądu. jak widzę nie tylko my mamy podobne problemy.
Pani Ewo, ma Pani rację, nie tylko Pani ma taką sytuację. Moim zdaniem należy mimo wszystko walczyć o dokonanie wpisu zgodnie z wnioskiem.
Dzień dobry,
zgodnie z ustawą przy aktualizacji należy podać jedynie 10 kodów PKD, w tym jedną przeważającą. W przypadku gdy w umowie spółki i KRSie nie ma podanej przeważającej działalności, a wprowadzając zmiany w KRS wpisze się jedną z dotychczasowych działalności(z tych nieprzeważających) konieczna jest zmiana umowy spółki?
Pani Bogdanie – w mojej ocenie nie ma takiego obowiązku, a decyzja o wyborze działalności przeważającej należy do spółki.
Dzień dobry,
w naszym przypadku ( sp. z o.o.) chcemy wpisać dodatkowy punkt pkd – rozszerzający naszą działalność jednak będą to okazjonalne usługi (niezwiązane z dotychczasowym zakresem działalności). W formularzu zgłoszeniowym do KRS ujawniliśmy już 10 pkd. W umowie spółki mamy wyszczególnionych więcej pkd niż 10. 1. Czy dodatkowe pkd należy zaktualizować w umowie spółki i w KRS jako aktualizacja umowy?
2. Jakie będą koszty takiej aktualizacji?
Pozdrawiam, Joanna
Pani Joanno, według mnie nie ma obowiązku aktualizacji KRS-ZM, ale w KRS należy ujawnić zmianę umowy spółki. W mojej ocenie koszt ujawnienia zmiany to 350 zł.
Podczas zakladania spólki przez ems 24 podalismy w umowie wiele rodzajów PKD (więcej niż 10). Automatycznie spółka na podstawie wzorca umowy została zarejestrowana i w KRS pojawił się tylko główny punkt PKD -przeważająca działąlność. W praktyce wykonujemy także inne rodzaje działanosci. czy powinniśmy złożyć wniosek z3 i zm w celu dopisania pozostałych przynajmniej 10 PKD wykonywanych ? (pytam ponieważ w wydziele KRS mają umowe – wzorzec na podstawie którgo była tworzona spółka ze wszystkimi PKD a mimo tego wpisali tylko 1 i według uzyskanych informacji „reszta”PKD oprócz głównego jest w KRS nie istotna natomiast istotna jest w umowie)?
Panie Marcinie,
w mojej ocenie nie ma takiego obowiązku. Rozumiem, że w umowie spółki wymieniono więcej, niż 10 rodzajów działalności, a w KRS ujawniono ich tylko 10 – jest to zgodne z prawem.
Pani Mecenas,
mam pytanie powstałe już po dokonaniu aktualizacji, zgodnie z ustawą z 26.06.2014 r. Czy możliwe jest dokonanie powtórnego zgłoszenia i usunięcia określonego rodzaju działalności, bez konieczności zmiany umowy spółki polegającej na wykreśleniu tej działalności z przedmiotu umowy spółki?
Pani Aneto,
moim zdaniem – tak, pod warunkiem, że powtóne zgłoszenie rodzaju działalności przeważającej i działalności pozostałych jest dokonywane w ramach przedmiotu działalności podmiotu zawartego w umowie spółki czy w statucie oraz po dokonaniu opłaty za zmianę wpisu (350 zł).
Witam,
mam pytanie o ilości przedmiotów działalności: 10 kodów oznacza: 1 kod przeważającej działalności i 9 kodów pozostaje działalności?
Pozdrawiam
Tak, 1 – działalność przeważająca, 9 – działalność pozostała.
Dzień dobry, moja firma posiada 15 kodów PKD, czy pozostałe kody muszą być wykreślone czy należy tylko określić 10 kodów ujawnionych w KRS?
Pozdrawiam.
Panie Sławku, decyzja należy do Pana. Ja osobiście wykazuję w KRS-ZM te rodzaje działalności, które powinny zostać ujawnione w KRS jako działalność przeważająca (1 rodzaj) i pozostała (9 rodzajów).
Jeśli pozostałe zostaną wykreślone należy zmienić umowę spółki.
Panie Sławku, nie trzeba zmienić umowy spółki. Ujawnienie 10 PKD to formalność, umowa spółki pozostanie w dotychczasowym brzmieniu, nadal również spółka będzie mogła podejmować działalność ujawnioną w umowie spółki, a nie wykazaną w rejestrze.