Minęło 6 miesięcy, a zeznanie w podatku od spadków i darowizn nie zostało złożone. Co robić?

Monika Markisz        09 maja 2014        110 komentarzy

Zwolnione z podatku od spadków i darowizn jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę pod m. in. warunkiem zgłoszenia nabycia naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia –  w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Drukiem właściwym jest w takim wypadku SD-Z2.

Co zrobić, gdy upłynie 6-miesięczny termin na zgłoszenie nabycia, a zeznanie SD-Z2 nie zostanie złożone?

Siąść, płakać, a potem zapłacić podatek i ewentualnie (jeżeli podatek jest wysoki) zastanowić się nad skorzystaniem jednej z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Siedzenie i płacz pomińmy, przejdźmy od razu do podatków.

Jak już wspomniałam, na złożenie zeznania SD-Z2 i zgłoszenie darowizny (spadku) zwolnionych z podatku mamy 6 miesięcy (pisała o tym również Pani Mecenas Katarzyna Skowrońska w artykule Prawo spadkowe a podatki (1). Po upływie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (np. otrzymania darowizny lub uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku) następuje utrata prawa do zwolnienia i podatek należy zapłacić. Jest tak, ponieważ 6-miesięczny termin, o którym wyżej mowa, ma charakter materialny. Terminem materialnym jest okres, w którym nastąpić może ukształtowanie praw i obowiązków jednostki w ramach publicznoprawnego stosunku materialnoprawnego, np. w zakresie zobowiązań podatkowych. Terminu tego nie można przywrócić w drodze wniosku o przywrócenie terminu, co potwierdzają liczne orzeczenia sądów administracyjnych (np. wyroki NSA z dnia 6 maja 2010 r., II FSK 2174/08 i II FSK 1178/08; wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2009 r. II FSK 1178/08; z dnia 3 listopada 2010 r. II FSK 1171/09; z dnia 12 stycznia 2011 r. II FSK 1648/09; z dnia 18 marca 2011 r. II FSK 1801/09; z dnia 14 grudnia 2011 r. II FSK 1207/10, z dnia 23 listopada 2012 r., II FSK 750/11).

Czyli mówiąc prościej, tylko złożenie zgłoszenia SD-Z2 w terminie jest warunkiem skorzystania ze zwolnienia. Uchybienie w tym zakresie oznacza, że po upływie terminu tracimy prawo do zwolnienia od podatku.

Co ma więc zrobić podatnik, który przegapił termin na złożenie zeznania podatkowego i tym samym utracił prawo do skorzystania ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn?

Podatnik powinien złożyć zeznanie SD-3 i zapłacić podatek wynikający z otrzymanej decyzji ustalającej jego wysokość. Stawka podatku wyniesie 3, 5 lub 7 %, w zależności od kwoty otrzymanej darowizny lub wartości spadku. Jeśli kwota podatku jest wysoka, warto zastanowić się nad opcją skorzystania jednej z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (odroczenie terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej, rozłożenie na raty podatku lub zaległości podatkowej, umorzenie zaległości podatkowej), o ile istnieją ku temu stosowne przesłanki (ważny interes podatnika lub interes publiczny).

Ważne! Jeśli podatek od spadków i darowizn nie zostanie zapłacony, a okoliczność ta zostanie ujawniona np. w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, podatek zostanie wymierzony według stawki 20 %! (więcej przeczytasz o tym tutaj).

Więcej na temat zasad liczenia terminów i okoliczności wpływających na te obliczenia przeczytasz w  innym moim wpisie.

Porada w skrócie: 6 miesięcy to na tyle długi okres czasu, aby nawet najwięksi maruderzy zdążyli złożyć stosowne zeznanie i skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn. Jeśli ten termin upłynie, a zeznanie podatkowe nie zostanie złożone, wówczas nie ma prawnej podstawy do złożenia wniosku o przywrócenie terminu i podatek należy zapłacić lub rozważyć możliwość skorzystania z jednej z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 110 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lucyna Czerwiec 22, 2015 o 22:29

Dzień dobry Pani Mecenas!
Dziękuję za cenne rady zamieszczone na Pani stronie, ale prosze o jeszcze jedną. Otóż w postępowaniu spadkowym (dziedziczenie) wyrok sądowy uprawomocnił się w dniu 14.10.2014 r. ale informacja pocztą PGP SA dotarła do nas 15 .04.2015 (pieczęć PGP z dnia 14.04.2015). Czy w takiej sytuacji można uniknąć podatku (wszyscy spadkobiercy z I grupy)? Wydaje się , że sąd przez zwłokę naraził nas na przekroczenie 6-miesięcznego terminu na złożenie SD-Z2. Bardzo proszę o radę. Czy “siąść i płakać”?

Odpowiedz

Monika Markisz Czerwiec 23, 2015 o 10:07

Pani Lucyno, uprawomocnienie się postanowienia sądu następuje na zasadach przewidzianych prawem i doręczenie wnioskodawcy prawomocnego postanowienia w takim, czy innym momencie tego faktu nie zmieni. Jednak z punktu widzenia zachowania 6-miesięcznego terminu na złożenie zgłoszenia SD-Z2 każda okoliczność, która może pomóc, powinna zostać wykorzystana. Proszę spróbować złożyć SD-Z2 jak najszybciej i odrębnie opisać swój przypadek w piśmie do US, argumentując, że w Państwa ocenie doszło do zachowania terminu na dokonanie zgłoszenia. Być może w US zostanie to rozpatrzone pozytywnie. Niestety nie zmieni to faktu, że od uprawomocnienia się postanowienia minęło już 6 miesięcy, więc według mnie prawdopodobnie czeka Państwa podatek do zapłaty.Ale proszę próbować!

Odpowiedz

Zenon Wrzesień 10, 2017 o 00:31

Pani Mecenas,
Ten artykuł powinien być uzupełniony o wyjaśnienie instytucji czynnego żalu. Byłoby elegancko i fair.

Odpowiedz

Monika Markisz Wrzesień 10, 2017 o 15:10

Panie Zenonie, dziękuję za komentarz. Myślę, że moje wpisy nigdy nie będą na tyle kompletne, aby zadowolić każdego. Nie będą również odnosiły się do wszystkich kwestii, o których podatnicy powinni pomyśleć w związku z rozliczeniami podatkowymi. Ale być może Pana komentarz będzie dla kogoś czynnikiem sprawczym, aby sięgnąć do instytucji czynnego żalu i z niej skorzystać. W takiej sytuacji i mój artykuł, i Pana komentarz do niego, mają sens.

Odpowiedz

joanna Lipiec 27, 2015 o 10:47

Witam Pania,

W pzdzierniku 2014 zmarl moj tata. W grudniu odbyla sie rozprawa o ustanowieniu dziedziczenia majatku w tym przypadku mieszkania przez moja mame, brata i mnie. W postanowieniu sadowym z dnia 13 stycznia 2105 byl blad w nazwisku mojego brata w zwiazku z czym czekalismy na prawidlowo wydanie postanowienie sadowe, ktore przyszlo w koncu czerwca. W lipcu okazalo sie, ze termin do zgloszenia zwolnienia od podatku przgapilismy poniewaz jest od naliczany od pierwszego postanowienia. Czy mysli Pani, ze w tej sytuacji jest jakas szansa na zwolnienie nas od zaplacenia podatku?
Dziekuje za odpowidz i pozdrawiam
Joanna Suska

Odpowiedz

Monika Markisz Sierpień 5, 2015 o 11:41

Pani Joanno, zapraszam do kontaktu, udzielanie porad jest odpłatne

Odpowiedz

Zenon Wrzesień 10, 2017 o 00:29

Czynny żal. Poczytaj o tym.

Odpowiedz

Agata Lipiec 28, 2015 o 11:06

Witam,
Mam pytanie. MOj mąż po smierci swojego Taty dostal od mamy darowizne w wysokosci 80 000 zł
przelew zostal nazwany “DAROWIZNA DLA MACIEJ … TYT UŁEM SPŁATY UDZIAŁU W
SPADKU” niestety moj maz zapomnial pojsc do us skarbowego i zglosic to i po dwóch latach mu sie przypomnialo. czy jest jeszcze jakas droga ucieczki od tego podatku? dodam ze ja jestem bezrobotna i tylko moj maz zarabia i mamy na wychowaniu dziecko. dowiedzialam sie ze kwota podatku to ponad 4 000 zł a to jest wiecej niz zarabia moj maz w miesiacu. ew czy mozna poprosis US o splate dlugu w ratach??

Odpowiedz

Monika Markisz Sierpień 5, 2015 o 11:41

Pani Agato, zapraszam do kontaktu, udzielanie porad jest odpłatne.

Odpowiedz

Sylwia Listopad 29, 2015 o 20:01

Mam pytanie dotyczące formularza SD Z2. Czy muszą go złożyć wszyscy członkowie rodziny, każdy z osobna, czy wystarczy zgłoszenie jednej osoby?

Odpowiedz

Monika Markisz Listopad 30, 2015 o 08:14

Pani Sylwio, ten formularz składają wszyscy spadkobiercy, każdy w części przypadającej na swój udział w masie spadkowej. Pozdrawaim

Odpowiedz

Adam Grudzień 15, 2015 o 21:15

witam mam pytanie

Odpowiedz

Dominika Styczeń 9, 2016 o 21:29

Witam, mam pytanie w roku 2015 w lipcu otrzymałam jedno postanowienie sądowe prawomocne od 01-07-2015 r które zawierało w pierwszym punkcie dziedziczenie wraz z bratem i zmarłą mamą i mną jako córką spadku po ojcu po 1/3 majątku, natomiast w drugim punkcie mam informację, iż ja wraz z bratem dziedziczymy po zmarłej mamie po 1/2 majątku, złożyliśmy wraz z bratem sd-z2 informację o nabyciu spadku w drodze darowizny po mamie w wymaganym terminie niestety prosząc w urzędzie skarbowym o zaświadczenie okazało się, iż mamy złożyć druk sd-3 o nabyciu spadku po ojcu czy jest to prawidłowe czy musieliśmy złożyć dwa druki sd-z2 odrębnie za tatę i odrębnie za mamę skoro złożyliśmy do końcowego postanowienia w którym nabywamy po 1/2 z spadku wraz z bratem po zmarłej mamie?

Odpowiedz

Monika Markisz Styczeń 20, 2016 o 20:53

Pani Dominiko, no właśnie – jak sama Pani wspomina, zgłoszenie SD-Z2 dotyczyło nabycia spadku po Mamie. Nabycia po Tacie nie zgłoszono, a powinno być dokonane w tym samym czasie. Tak więc powinniście Państwo złożyć dwa zgłoszenia, odrębnie po Mamie, odrębnie po Tacie.

Odpowiedz

Jarosław Luty 20, 2016 o 11:10

Otrzymałem od ojca w trezch różnych przelewach pewną kwotę pieniężną. Ojciec ma z matką wspólnotę majątkową i pani w US kazała każdą kwotę rozbić na pół, czyli mam do wypełnienia 6 druków SD-Z2, w dodatku rodzice musza napisać oświadczenie o darowiznie gdzyż a przelewach brak informacji o darowiznie. Czy tak musi być? 3 proste przelewy, 6 druków?

Odpowiedz

Monika Markisz Luty 20, 2016 o 11:54

Panie Jarosławie, tak właśnie postępują organy podatkowe uznając, że darowizna pochodzi z majątku wspólnego darczyńców.

Odpowiedz

Anna Marzec 30, 2016 o 15:20

Witam. Ja muszę wypełnić druk SD-3 (spadek po cioci). Niestety nie mam postanowienia sądu, bo mimo iż uprawomocnił się już blisko 3 tyg. temu i złożyłam wniosek o wydanie postanowienia, nadal sędzia go nie sporządził. Czasu mało, urząd skarbowy 700km ode mnie, a jeszcze muszę zebrać zaświadczenia od zadłuzeniu spadku. Co zrobić, martwie się że nie zdążę w ciągu przewidzianych 30dni zgłożyć deklaracji.

Odpowiedz

Monika Markisz Kwiecień 4, 2016 o 19:33

Według mnie powinna Pani złożyć zgłoszenie. Datę powstania obowiązku podatkowego należałoby ustalić dodając 21 do dnia, w którym sąd wydał postanowienie. Data otrzymania postanowienia nie ma znaczenia.

Odpowiedz

Jarosław Kwiecień 12, 2016 o 22:03

Szanowna Pani.
W którym US należy złożyć druk SD-3 ? Czy w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania spadkobiercy czy w miejscu znajdowania się spadku?
Czy druki SD-3/A składa spadkobierca składający druk SD-3 czy każdy z pozostałych spadkobierców?
pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz Kwiecień 13, 2016 o 17:02

dużo pytań… proszę o kontakt w celu ustalenia sposobu i warunków odpowiedzi.

Odpowiedz

aNNA Maj 13, 2016 o 13:08

WITAM DOSTAŁAM OD TATY 50 TYS. W 2012 ROKU NIE ZGLOSIŁAM TEGO DO US JAK MOGE TO ZALATWIC PO TYLU LATACH MAMY 2016 ROK, ZGOSIC DO US I ZAPLACIC PODATEK BEZ KONSEKWENCJI JESLI JESZCZE US TEGO NIE WYKRYŁ? DODAM ZE RAZEM Z MAMA JESTESMY WLASCICIELAMI KONTA
Z GORY DZIEUKUJE

Odpowiedz

Monika Markisz Maj 13, 2016 o 17:52

Pani Anno, darowizna powinna zostać zgłoszona do US na druku SD-3. Organ podatkowy wyda decyzję i ustali wysokość podatku z uwzględnieniem kwot wolnych od podatku. Podatek ten należy wpłacić do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Pozdrawiam,

Odpowiedz

anna Maj 13, 2016 o 23:24

dziękuje serdecznie Pani, czyli podatek bedzie naliczony od 40 tys. a za tak dluge opoznienie naliczy mi us odsetki, czy tylko zaplace te 7% podatku ?

Odpowiedz

aNNA Maj 16, 2016 o 09:03

Pani Moniko proszę o rade ponieważ siedzę jak na szpilkach i nie wiem co robić, nie mogę przestać o tym myśleć, wiem ze jeśli zgłoszę to ze wszystkimi konsekwencjami, dlatego boje się strasznie skoro 2012 była wplata a jest 2016, jakie będą odsetki za tak długa zwłokę. Proszę o radę

Odpowiedz

Aleksander Maj 17, 2016 o 15:43

Szanowna Pani,
Bardzo prosze o radę. Mianowicie, tak jak w temacie nie zawiadomiłem naczelnika US w terminie 6 miesięcy o nabyciu spadku. Proszę o dwie informacje. Mianowicie, jaki jest ogólny termin na złożenie zeznania podatkowego. Nie udało mi się znaleźć takie informacji w ustawie. Dalej chciałbym zapytać o ulgę mieszkaniową, czyli art. 16 pkt 3. Czy uchybienie terminowi na złożenie zeznania podatkowego zakładając, że takowy w ogóle istnieje nie jest równoznaczne z utratą prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej? Zakładając, że tak nie jest chciałbym zapytać jak powinna kalsyfikować się proporcjonalnie wielkość ulgi, jeśli przedmiotem spadku jest prawo własności połowy budynku(druga połowa, to odrębna własność), które otrzymują dwie osoby. W tym momencie możliwe jest skorzystanie z ulgi w wysokości 50m2 przez każdego z dwóch spadkobierców, dobrze rozumiem?
Dziękuję bardzo z góry za pomoc. Mimo, iż kiedyś w czasie studiów przewinęła się tematyka prawa podatkowego, człowiek bez wieczy specjalistycznej pozostaje bezsilny. Dziękuję!

Odpowiedz

Monika Markisz Maj 18, 2016 o 10:51

Panie Aleksandrze, zachęcam do kontaktu poprzez Formularz kontaktowy w celu określenia zasad współpracy. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Iwona Październik 5, 2016 o 15:41

Dzień dobry Pani Mecenas
Mam do Pani pytanie moja adwokatka prowadząca sprawę spadkową po zmarłej córce nie dopilnowała terminu złożenia zeznania SD-Z2 do Urzędu Skarbowego .Po upływie dwóch lat zgłosiłam się do urzędu skarbowego celem wydania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku wtedy właśnie okazało się iż Pani Adwokat nie złożyła zeznania w terminie i mam zapłacić podatek. Proszę mi doradzić co zrobić w tym przypadku.

Odpowiedz

Monika Markisz Październik 5, 2016 o 15:46

Pani Iwono. Podatek trzeba zapłacić. Następne kroki zależą już wyłącznie od relacji pomiędzy Panią i pełnomocnikiem. Rekomenduję poinformowanie o tej sytuacji pełnomocnika i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji pomiędzy Wami.

Odpowiedz

Adam Październik 25, 2016 o 08:14

Dzień dobry Pani Mecenas,
w przypadku gdy mieliśmy podział majątku po Mamie (mieszkanie) na cztery osoby, a następnie trójka z nas zrzekła się na siostrę całkowicie mieszkania na poczet siostry – niestety żaden z nas nie miał pojęcia o tym że musimy jakikolwiek dokument złożyć do US, po czterech latach otrzymaliśmy pismo z US że musimy zapłacić podatek w wysokości 1600zł. Czy w tym wypadku też nie da się nic innego zrobić jak tylko zapłacić?

dziekuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Adam Listopad 13, 2016 o 13:33

Witam
a jak podejść do terminu złożenia zeznania, jeżeli warunkiem złożenia zeznania podatkowego w zwiazku z nabyciem spadku jest prawomocne postanowienie Sądu, ale często trzeba czekać na nie długimi miesiącami, dłużej niż 6 miesiecy. Miałem już jedną taką sprawę a obecnie drugą. W lipcu Sąd postanowił o nabyciu spadku, po moim wnuku. W związku z niejasnościami, złożyłem w wymaganym terminie wniosek o uzasadnienie postanowienia. Następnie po prawie trzech miesiącach monitowałem, nadal bez odzewu. W końcu interweniowalem u Przewodniczącego, nawiasem mówiąc u sędziego, który prowadził moją sprawę. Tłumaczył się chorobą, nawałem pracy i nie potrafił podać przybliżonego terminu sporządzenia uzasadnienia. Poszedłem na nieformalną ,,ugodę”, za rezygnację z uzasadnienia otrzymam w ciągu paru dni prawomocne postanowienie. Po dwóch tygodniach faktycznie otrzymałem pocztą prawomocne postanowienie oczywiście z datą prawomocności na lipiec 2016 r. Formalnie się zgadza, ale gdybym nie zrezygnował z uzasadnienia to do tej pory czekając na nie oraz na ewentualną apelację, postanowienie było cały czas nieprawomocne i nie można było uregulować spraw w urzędzie skarbowym. Jak do powyższego podejdzie urząd skarbowy, gdy zlożę zeznanie podatkowe , co najważniejsze chodzi o zwolnienie z podatku od sapku po najbliższym członku rodziny. W moim przypadku jeszcze się zmieszczę w 6 miesiecznym terminie, ale gdybym uparcie trwał przy uzasadnieniu to termin ten mógłby zostać przekroczony i co dalej ?

Odpowiedz

Monika Markisz Listopad 18, 2016 o 06:18

Panie Adamie, moim zdaniem doręczenie postanowienia nie ma wpływu na okoliczność jego uprawomocnienia się. Tym samym ja również nie rekomenduję oczekiwania na doręczenie postanowienia, ale składanie zeznań i zgłoszeń w terminach przewidzianych w prawie podatkowym.

Odpowiedz

Agnieszka Grudzień 29, 2016 o 13:20

Witam. Moja babcia ktora zmarla rok temu zapisała mi w teestamencie czesc domu i dzialke a pozostala część mojemu tacie.Odbylo sie postepowanie sadowe po mojej babci. Chciałam rozliczyc sie z Urzędem Skarbowym po czym Pani z Urzędu stwierdziła ze nie przyjmie mi dokumentów bo nie był przeprowadzonej sprawy po zmarłym dziadku ktory zmarł w 2004 roku. Czy muszę zakładac sprawe po zmarłym dziadku?

Odpowiedz

Monika Markisz Grudzień 29, 2016 o 17:52

Pani Agnieszko, jeśli nieruchomość zapisana Pani w testamencie stanowiła współwłasność babci i dziadka, Pani z US ma rację.

Odpowiedz

Magda Styczeń 2, 2017 o 00:12

Witam. Mam pytanie odnośnie spadku sprzed 15lat. Nabylam go jako maloletnia. Sprawa wtedy nie została załatwiona przez opiekuna prawnego. Dlaczego ja teraz muszę ponosić konsekwencje w postaci podatku?

Odpowiedz

Monika Markisz Styczeń 3, 2017 o 18:22

Pani Magdo, nie znam Pani sprawy, ale zapewne uchybienia czy nieprawidłowości spowodowane przez opiekuna prawnego mogą niestety skutkować Pani odpowiedzialnością. Proszę o kontakt, jeśli poznam cały kontekst sprawy, być może będę mogła powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Karol Styczeń 24, 2017 o 11:47

Witam. Moja matka jest moim współkredytobiorcą i co miesiąc przelewa mi na konto pieniądze, z których pobierana jest rata kredytu. Czy te pieniądze są traktowane jak darowizna, czy spłata zadłużenia? Czy powinienem zgłosić takie wpływy?

Odpowiedz

Monika Markisz Styczeń 25, 2017 o 09:22

Moim zdaniem powinien Pan zgłaszać fakt otrzymania pieniędzy do US jako darowiznę od mamy, aby skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn. Inne rozwiązanie – Pana mama powinna wpłacać pieniądze bezpośrednio do banku i wówczas taka sytuacja może zostać uznana za spłatę kredytu przez kredytobiorcę, i jednocześnie nie wywołuje to po Pana stronie skutków na gruncie przepisów o podatku od spadków i darowizn. Oczywiście potwierdzeniem tego stanowiska byłoby uzyskanie pozytywnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 26, 2017 o 20:08

Dzień dobry Pani Mecenas,
Mam pytanie, jeśli w 2015 roku otrzymałem od ojca pożyczkę, która została zgłoszona do urzędu skarbowego, a następnie na początku 2016 roku przekształciliśmy ją w umowę darowizny, to czy fakt ten również musi zostać zgłoszony do US? Co się stanie jeśli ta darowizna nie została zgłoszona do US w terminie 6-mc?

Odpowiedz

Monika Markisz Styczeń 27, 2017 o 18:08

Panie Andrzeju, zakładam, że doszło do darowizny wierzytelności z tytułu umowy pożyczki. Jeśli tak, to jest to czynność podlegająca zgłoszeniu do US. O tym, jakie są konsekwencje niezgłoszenia darowizny w terminie, może Pan przeczytać w tym i innych artykułach na moim blogu.

Odpowiedz

Jacek Styczeń 27, 2017 o 07:34

Dzień dobry. Podczas sporządzania aktu dziedziczenia mieszkania (po matce) u notariusza, jednym z warunków było złożenie deklaracji sd-3 w urzędzie skarbowym i otrzymanie zaświadczenia z tegoż urzędu. Czy oprócz deklaracji sd-3 muszę składać inny dokument w urzędzie skarbowym (sd-z2)? Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz Styczeń 27, 2017 o 18:06

Panie Jacku skoro złożył Pan zeznanie SD-3, to nie musi Pan składać zgłoszenia SD-Z2. Ale przyznam, że bez pełnej wiedzy na ten temat nie mogę się wypowiedzieć jednoznacznie.

Odpowiedz

Dominik Styczeń 31, 2017 o 12:14

Witam, otrzymałem od ojca darowiznę w wysokości 10 000 PLN. Niestety z powodu nieobecności w kraju nie udało mi się zgłosić tego faktu do Urzędu Skarbowego w ciągu 6 miesięcy. Dziś mija 21 dzień ponad 6ty miesiąc. Czy jest to prawda że kwota 10 000 PLN jest wolna od podatku i w związku z tym nie muszę jej w ogóle zgłaszać?

Odpowiedz

Monika Markisz Styczeń 31, 2017 o 13:03

Panie Dominiku, wolna od podatku jest kwota: 9637 zł raz na 5 lat od jednego członka najbliższej rodziny. Gdyby dostał Pan darowiznę od Taty i od Mamy, kwota wolna od podatku wynosiłaby 9637 zł x 2. Być może tak było w rzeczywistości, szczególnie, jeśli między rodzicami istnieje wspólność majątkowa małżeńska? Nie znając stanu rzeczy trudno mi się odnieść do Pana pytania jednoznacznie. Obecnie pozostaje chyba jedynie złożenie zeznania SD-3 i oczekiwanie na decyzję US.

Odpowiedz

Marta Luty 3, 2017 o 21:41

Dzień dobry, dostałam od rodziców darowiznę pieniężna. Rodzice mają wspólność majątkową. Konto w banku natomiast ma tylko mama i z mamy konta został wykonany przelew na konto moje. W US złożyłam wniosek SD-3 uwzględniając ze darowizna pochodzi od mamy. Teraz naszły mnie watplitości czy nie powinnam rozbić kwoty na pół i wypisać dwa wnioski SD-3 na mamę i tatę? Jak ma się sytuacja w przypadku kiedy nie potwierdzę ze tata zrobił przelew bo cała kwota była na mamy koncie. Czy mamy iść do urzędu złożyć korekte? Jaki czas ma US by wezwac mnie na wyjaśnienie? Dodą że mam jeszcze 5miesięcy by wyjaśnić sprawę samodzielnie.

Odpowiedz

Monika Markisz Luty 6, 2017 o 08:44

Pani Marto, Według mnie otrzymała Pani 2 darowizny (przy założeniu, że pieniądze z darowizny pochodzą z majątku wspólnego Rodziców – jeśli jest inaczej, wniosek byłby inny). Pracownik US może przyjąć, że złożyła Pani SD-3 prawidłowo, nie ma bowiem podstaw aby sądzić inaczej. Nie zmienia to faktu, że być może postąpiła Pani nieprawidłowo. Na Pani miejscu udałabym się po prostu do US i wyjaśniła sprawę bezpośrednio z odpowiedzialnym za tę sprawę pracownikiem US. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Marta Luty 6, 2017 o 16:42

Dziękuję, musiałam złożyć korekte 🙂

Odpowiedz

Marcin Luty 21, 2017 o 23:06

Dzień dobry,

jestem w 99% pewien, że zgłosiłem wszystkie darowizny jakie otrzymałem od matki w ciągu ostatnich 6 lat (od 2011). Zostaje ten 1 procent niepewności, że o którymś przelewie zapomniałem (łączna kwota jest niemała – ok. 800 tysięcy złotych). Tych przelewów było kilkanaście na zakup nieruchomości. Czy warto się dowiedzieć czy wszystkie zostały złożone? I gdzie mogę to zrobić? Czy jeżeli podczas sprawdzania np. w US okaże się, że o jakimś zapomniałem to czy wtedy mogę jeszcze złożyć SD-3, czy od razu zostanie naliczony 20%?

Czy może lepiej nic nie robić i czekać?

Odpowiedz

Sylwia Marzec 14, 2017 o 10:34

Witam, mam pytanie już wiem że trzeba 6 miesięcy od postanowienia sądu zgłosić do urzędu skarbowego nabycie spadku. Ale nie rozumiem tego bo nic nie dostałam i nasz ojciec nie kwapi się do tego żebyśmy dostały spadek po mamie. mamy dawać do urzędu wniosek SD-Z2 a nic jeszcze nie dostałyśmy od ojca czy tak ma być czy mamy poczekać aż ojciec sprzeda mieszkanie i nieruchomość rolna i nas spłaci. Proszę o odpowiedź bo nasz własny ojciec nas chce oszukać już nie wiemy co robić. Po za tym kwota którą ojciec nam narzucił żeby wpisać przy mieszkaniu jest bardzo bardzo zaniżona. W rzeczywistości na 100% sprzeda mieszkanie za ok 80 do 100 tys większą niż nam podał. Proszę o jakąkolwiek odpowiedz.

Odpowiedz

Monika Markisz Marzec 14, 2017 o 20:01

Pani Sylwio, chciałabym Pani pomóc, ale podała pani zbyt mało informacji. Proszę o indywidualny kontakt.

Odpowiedz

jed Marzec 18, 2017 o 09:13

Witam
Ponad 6 lat temu dostałem akcje od babci w formie darowizny przez przypadek wartość akcji została zawyżona o 20%.Na umowie darowizny jest podana zawyżona kwota, dom maklerski to uznał. Błąd jest w SD – Z2 i w umowie darowizny.
Czy z tego powodu mogą być konsekwencję?

Odpowiedz

Monika Markisz Marzec 18, 2017 o 16:39

Moim zdaniem takie zgłoszenie powinno zostać zmienione poprzez złożenie korekty SD-Z2. Wartość akcji wykazana w zgłoszeniu nie odpowiada bowiem rzeczywistości. Według mojej wiedzy taka korekta nie spowoduje żadnych konsekwencji. Nie naraził Pan Skarbu Państwa na uszczuplenie. Sugeruję dołączenie do korekty SDZ2 pisma wyjaśniającego okoliczności korekty.

Odpowiedz

Ewa Kwiecień 10, 2017 o 10:47

Dzień dobry,
termin druku przepadł mi 7.01.2017 w sumie to nie wiem czy go złożyłam, bo byłam w takiej depresji po rozwodzie z mężem, a przepisał mi mieszkanie w formie darowizny u notariusza wartość 110.000. Ile muszę zapłacić podatku? mogę to rozłożyć na raty? jak sprawdzić czy sd-z2 złożyłam. nie mam żadnych druków w domu.
Proszę o pomoc i informację

Odpowiedz

Monika Markisz Kwiecień 10, 2017 o 12:11

Pani Ewo, skoro – jak sama Pani wspomina, otrzymała Pani mieszkanie w darowiźnie, obowiązki związane ze zgłoszeniem tego faktu organowi podatkowemu spadły na notariusza. Może Pani potwierdzić to u samego notariusza lub w urzędzie skarbowym.

Odpowiedz

Ania Kwiecień 30, 2017 o 22:28

Dzień dobry,
moje wątpliwości dotyczą kwestii podatku od darowizny i spadku. Czy jeśli dostanę darowiznę i darczyńca pozostawi mi takze spadek, ale w ciagu 5 lat od darowizny umrze, bede musiala zaplacic podatek od spadku?

Odpowiedz

Monika Markisz Maj 3, 2017 o 09:19

Pani Aniu, otrzymanie darowizny i otrzymanie spadku to dwa różne zdarzenia i wywołują odmienne skutki podatkowe. Innymi słowy – według mnie otrzymanie darowizny oznacza obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn i otrzymanie spadku po tej samej osobie oznacza konieczność zapłaty podatku od spadków i darowizn. Tożsamość darczyńcy i spadkodawcy nie ma znaczenia. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Isia Czerwiec 8, 2017 o 12:23

Witam goraco Pani Moniko pisze do Pani bo jestem kompletnie zielona jezeli chodzi o sprawy spadkowe…. Juz opisze cala historie krok po kroku otorz. Mieszkam od 11 lat w Hiszpanii. 2013 roku nagle zmarla mi mama. Tata z mama mieli mieszkanie w bloku ktore motarialnie bylo po polowie im sie nalezace…. 2014 czyli w roku nastelnym zmarl moj tata…. Pobrosilam mojego przyrodniego brata ( mama wspolna) o to by pomogl mi ogarnac sprawy przepisania mieszkania mnie…. Zapewnial mnie ze sie wszystkim zajmnie…. Uplynelo 6 miesiecy i mi naliczona podatek….. Wyslalam pieniadze…. Teraz po 3 latach mysle to mieszkanie sprzedac i kupuc w hiszpanii ale okazalo sie ze ten podatek on rozratowal i jeszcze rok ma go splacac…. To jeszcze nie wszystko zrzeklam sie ze spadku po dziadkach i wyjkach i tez zostalam obciazoba podatkien ktory on placi na raty……Moje pytanie brzmi czy moge sprzedac mieszkanie gdy mam rozratowany podatek? Mieszkanie jest przyznane przez sprawy w sadzie i oplacona ksiega wieczysta….. Czy to wystarczajace dokumenty do sprzedarz? Czy tymi papierami mam isc do notariusza i spisac akt na mnie? Prosze o ponoc kompletnie jestem zagubiona i nie wiem co robic

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 2, 2017 o 18:20

Dzień dobry. Zawarto w formie aktu notarialnego u notariusza umowę przeniesienia (części nieruchomości) na osobę małoletnią wykonując zapis w testamencie dziadka. Czy do zwolnienia z podatku od sp.dar. konieczne jest złożenie w imieniu małoletniego SDZ2 czy z powodu aktu u notariusza SD Z2 nie jest konieczne?

Odpowiedz

Monika Markisz Lipiec 3, 2017 o 21:22

Panie Krzysztofie, jeżeli przeniesienie prawa własności nastąpiło w formie aktu notarialnego, to nie znając treści tego aktu zakładam, że notariusz dopełnił niezbędnych formalności. Status obdarowanego nie wydaje się mieć tu znaczenia, szczególnie że małoletniego zapewne reprezentował jego opiekun prawny. Rekomenduję skierowanie takiego pytania wprost do notariusza.

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 4, 2017 o 00:41

Dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem, że jeżeli notariusz zgłosił (a tak było) to opiekun małoletniego nie musi składać SD Z2?

Odpowiedz

Piotr Lipiec 3, 2017 o 21:05

Szanowna Pani Mecenas,
uprzejmie proszę o wyjaśnienie kwestii zwolnienia określonego w art. 4a ust. 4 pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Rozumiem, że jeśli w spadku otrzymam część nieruchomości o wartości rynkowej wg danych GUS np. ok. 4000 zł (z założeniem, że nic wcześniej nie otrzymywałem) nie muszę zgłaszać do US nabycia w terminie 6 miesięcy, ale czy to oznacza że nie muszę podejmować żadnych czynności czy też jednak muszę w jakiejś formie poinformować US o nabytym majątku aby US mógł zweryfikować wartość nabytego majątku? Czy w przypadku braku podjęcia jakichkolwiek działań, narażamy się na konsekwencje? Co w przypadku przekroczenia terminu 6 miesięcy? Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz Lipiec 3, 2017 o 21:20

Panie Piotrze. Moim zdaniem złożenie zeznania/zgłoszenia jest niezbędne. Nie widzę podstaw, aby w US odmówiono przyjęcia takiego zgłoszenia czy zeznania. W razie rezygnacji ze złożenia zeznania czy zgłoszenia nie będzie Pan mógł – według mojej oceny – uzyskać zaświadczenia o tym, że nabycie spadku jest zwolnione z PSD (a takie zaświadczenie jest niezbędne przy jakiejkolwiek dyspozycji przypadającej Panu części nieruchomości np. sprzedaż czy darowizna). Czym innym jest złożenie zeznania, a czym innym – ustalenie podstawy opodatkowania, gdy wartość nabytej rzeczy lub prawa wpływa na powstanie obowiązku zapłaty podatku. Ja rekomenduję składanie zeznań czy zgłoszeń w takim wypadku zawsze bez względu na wartość nabytego mienia. Dodatkowo, gdyby okazało się za rok czy dwa, że w skład spadku wchodziły jeszcze inne aktywa, może Pan złożyć korektę zeznania czy zgłoszenia. Ale podkreślam – to jest moje indywidualne zdanie, oparte na obserwacji wielu sytuacji i ich ewentualnych konsekwencji. W praktyce poszczególne US mogą mieć inne zapatrywanie na sprawę. Jednak nie zapominajmy, że ostatecznie skutek złożenia lub nie zeznania (zgłoszenia) spada na podatnika.

Co do upływu terminu 6 miesięcy – jak już wielokrotnie pisałam, według mojej wiedzy na ma opcji przywrócenia terminu do złożenia zgłoszenia, ale każda sprawa jest inna, a przepisy wskazują, w jakich okolicznościach bieg tego terminu rozpoczyna się w szczególnych momentach. Warto więc próbować to zrobić przywołując indywidualne okoliczności. Może akurat w danym przypadku US przychyli się do takiego wniosku?

Odpowiedz

Piotr Lipiec 3, 2017 o 22:37

Szanowna Pani Mecenas,
bardzo dziękuję za szybką i przede wszystkim jasną i wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert Sierpień 27, 2017 o 11:21

Dzien dobry.
Dostalem czesc po ojcu mieszkania. Mama zyje. Mam obciazenia komornicze takie ze nie jestem w stanie ich splacic. Czy jak zloze pit w urzedzie to komornik wezmie od razu?
Reszte mama wnuka chce zapisac ale mam pazerna siostre i jak sie dowiedziala ze jej syn dostaniie nie Ona to sprawe w sadzie zalozyla. Ja bym jej synowi a mamy wnukowi dal ta czesc ale jest okres 7 dni na wydanie przez urzad zaswiadczenia do notariusza. Dlatego chce spytac czy te 7 dni to na sprawdzanie osoby? Czy mozna jakos to uprosic o wydanie i uzyskac w jeden dzien? Szkoda zeby dziecku pprzepad;la jakas czesc i z komornikiem szarpal sie o 1/3 czy 1/6 z polowy mieszkania. Bo tego nie moge zrozumiec ile sad przyznal. Moze lepiej nie zglaszac do urzedu i zaplacic ten podatek? Za dwa lata mine 10 lat mych klopotow i duzo problemow sie przedawni. Mama z tz. siostra tylko zloza.

Odpowiedz

Monika Markisz Sierpień 30, 2017 o 18:04

Panie Robercie, porad prawnym udzielam wyłącznie po ustaleniu warunków porady. Zapraszam do kontaktu.

Odpowiedz

Robert Sierpień 30, 2017 o 21:22

To znaczy???
Nie ma mnie w PL.
Prosze napisac mail.
Ustalimy warunki. R

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 14, 2017 o 10:40

Witam, trudno dyskutować z podsumowaniem nt. maruderów, że 6 miesięcy to na tyle długi okres czasu, aby nawet najwięksi zdążyli złożyć stosowne zeznanie i skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn. I jeśli ten termin upłynie, a zeznanie podatkowe nie zostanie złożone, wówczas nie ma prawnej podstawy do złożenia wniosku o przywrócenie terminu i podatek należy zapłacić lub rozważyć możliwość skorzystania z jednej z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.
Ale co w przypadku kiedy z przyczyn niezawinionych przez siebie, spadkobierca w trakcie tych 6 miesięcy od nabycia spadku, np. znalazł się w śpiączce, albo uniemożliwiła mu to choroba psychiczna, i nie złożył druku SD-Z2.?
Bo jeśli te przyczyny go nie usprawiedliwiają, byłaby to dla niego podwójna kara, że nie dość, że cierpiał z powodu choroby i niejako nie był wstanie podejmować czynności urzędowych, to jeszcze zostaje ukarany finansowo. To byłoby wtedy tak, jakby wymiar sprawiedliwości dopijał rannego, zamiast mu pomóc.
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Monika Markisz Wrzesień 14, 2017 o 12:48

Panie Krzysztofie, obiektywnie rzecz biorąc – zgadzam się z Panem w zupełności. Niestety nie mam doświadczeń, z których wynikałoby, że organ podatkowy przywróciłby komukolwiek termin do złożenia zgłoszenia SD-Z2 z powodu obiektywnie niezależnych od podatnika okoliczności. Z tego co wiem, inni Czytelnicy również nie osiągnęli takiego efektu w starciu z fiskusem.

Odpowiedz

Monika Markisz Wrzesień 14, 2017 o 12:55

Panie Krzysztofie, niestety nie znam przypadku, aby podatnikowi udało się przywrócić termin do złożenia zgłoszenia SD-Z2, nawet z takich obiektywnych przyczyn, o których Pan wspomina. Ale próbować trzeba zawsze.

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 15, 2017 o 10:20

Witam i dziękuję za odpowiedź. Prosiłbym jednak o jej doprecyzowanie. A: czy nie zna Pani takiego przypadku (sprawę), w którym Sąd nie przywrócił terminu złożenia zgłoszenia SD-Z2 pomimo okoliczności uniemożliwiających podatnikowi złożenia go? B: czy też zna Pani przypadek (sprawę), w którym podatnik zwracał się do Sądu o przywrócenie w/w terminu z powodu takich obiektywnych przyczyn, a NSA odrzucił wniosek? Reasumując: A: nie zna Pani sprawy, żeby ktoś wnosił o przywrócenie terminu ze wzgl. na powyższe okoliczności? B: Zna Pani sprawę, że ktoś wnosił o przywrócenie terminu itd…, a Sąd oddalił…?
Pozdrawiam i życzę pomyślności,
-Krzysztof

Odpowiedz

Monika Markisz Wrzesień 15, 2017 o 10:28

Panie Krzysztofie, skoro mówimy o doprecyzowaniu. Moim zdaniem, warto rozróżnić kwestie odraczania i przywracania terminu. Być może to jest punkt wyjścia do udzielenia odpowiedzi na Pana pytania. Natomiast odniesienie się jednoznacznie do zadanych przez Pana 4 różnych pytań to już porada prawna. A tych udzielam wyłącznie odpłatnie.

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 17, 2017 o 20:22

Szanowna Pani,
dziękuję i za tę odpowiedź. Zadając pytania nie chodziło mi tu jednak o rozwiania prawne, ale Pani znajomość podobnych spraw.
Zapytam zatem jeszcze raz i w jednym zdaniu: czy spotkała się Pani czy nie, żeby ktoś, zwracał się do Sądu Najwyższego o przywrócenie terminu, uzasadniając opóźnienie zgłoszenia SD-Z2 przytoczonymi przeze mnie okolicznościami, uzyskał korzystny dla siebie wyrok?
Ukłony,
-Krzysztof

Odpowiedz

Monika Markisz Wrzesień 18, 2017 o 10:11

Panie Krzysztofie. Nie spotkałam się.

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 20, 2017 o 11:03

Wynika z tego, że ustawodawca chyba nie przewidział w tej kwestii przywrócenia 6 mies. terminu złożenia tej deklaracji, przy w/w okolicznościach…
Pozdrawiam serdecznie,
-Krzysztof

Odpowiedz

Paulina Wrzesień 26, 2017 o 21:34

Witam,
mam pytanie – co w sytuacji, gdy po zmarłym postępowanie spadkowe (wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku złożony przez babcię – dziedziczy babcia i mama) przeprowadzane jest 8 lat po jego śmierci. Czy wtedy mamy termin na zgłoszenie do US 6 miesięcy?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz Wrzesień 30, 2017 o 16:25

Pani Paulino, istotne jest to, kiedy zmarła Babcia. Jeśli po 2007 roku, to postępowanie spadkowe zostanie przeprowadzone teraz, a na zgłoszenie nabycia do US będziecie mieć 6 miesięcy licząc od nabycia spadku, a nie śmierci babci.

Odpowiedz

Magdalena Październik 3, 2017 o 16:18

Witam! Pytanie, które zapewne dotyczy wielu studentów. Czy jeśli w trakcie studiów bądź okresu nauki, rodzice przelewają środki na konto dziecka i w ciągu terminu 5 lat uzbiera się więcej niż zakładane przez ustawę 9 637 zł obowiązujące dla najbliższej grupy pokrewieństwa to dziecko (pełnoletnie) jest zobowiązane złożyć zeznanie? Jeśli przegapiłam moment kiedy kwota przekroczyła tę sumę, muszę złożyć SD-3 i poddać się każe?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz

Agnieszka Listopad 7, 2017 o 16:47

Dzień dobry,
w dniu 20.04.2017 otrzymałam darowizne od ojca w formie przelewu bankowego. SDZ3 wyslalam w dniu 25.10.2017 z racji przeoczenia, czyli przekroczyłam termin o raptem 5 dni. Dostalam informację od US, ze bedę musiała zapłacić podatek. Czy mogę sie jakoś obronić?

Odpowiedz

Monika Markisz Listopad 8, 2017 o 08:14

Pani Agnieszko, nie znam Pani sytuacji i okoliczności, które spowodowały to opóźnienie. Zasadą jest jednak, że termin 6 miesięcy na złożenie SD-Z2 nie może zostać przekroczony. Organ ma prawo, co do zasady, oczekiwać od Pani zapłaty podatku od spadków i darowizn. Pani ma prawo złożyć wniosek o zastosowanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Kasia Grudzień 13, 2017 o 10:36

A może napisać czynny żal?

Odpowiedz

Grażyna Listopad 8, 2017 o 22:38

Opieszałość sądów w wydawaniu postanowień z klauzulą prawomocności jest nagminna i niestety nie zwalnia z obowiązku zapłacenia podatku. Jedyna metoda to chodzić do sądu i prosić o terminowe wydanie postanowienia-co czynię w imieniu swoich klientów. Może ktoś wymyślił lepszą metodę?

Odpowiedz

Emila Grudzień 13, 2017 o 10:32

Dzien dobry. Pani mecenas, musze zlozyc razem z siostra zeznanie podatkowe sd-3. Siostra mieszka za granica,meldunek ma w Polsce-czy mogę w swoim urzędzie skarbowym zlozyc swoje i jej zeznanie pomimo ze ma adres zameldowania na radom a ja mieszkam w kutnie.Czy musi je zlozyc w swoim miescie? dodam, ze spadek po rodzicach znajduje się w innym województwie niż nasze miejsca zamieszkania. Będę wdzieczna za pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz Grudzień 27, 2017 o 19:02

Pani Emilio – proszę sprawdzić w rozporządzeniu w sprawie właściwości organów podatkowych – w części dotyczącej podatku spadków i darowizn. Generalnie istotne jest ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, ale od tej zasady są wyjątki.

Odpowiedz

Zofia Styczeń 30, 2018 o 19:43

Ile procent od spadku gdy zmarl moj brat a ja odrzucilem spadek i przekazalem to swoim dzieciom

Odpowiedz

Mirella Luty 9, 2018 o 14:27

Dzień dobry. Pani Mecenas, jak prawidłowo postąpić z zeznaniem o darowiźnie od rodziców, która jest darowizną PO cyklu darowizn, które przekroczyły kwotę wolną od podatku, jeżeli zeznanie podatkowe o tym cyklu złożyłam po ustawowych 6 miesiącach od daty powstania obowiązku podatkowego? Czy od każdych “nowych” zeznań od rodziców będzie już potrącany podatek, dopóki nie minie 5 lat od daty, w której powstał obowiązek podatkowy?

Odpowiedz

Monika Markisz Luty 13, 2018 o 09:04

Pani Mirello, nie jestem pewna, czy dobrze zrozumiałam Pani pytanie. Każda darowizna od rodziców może zostać uznana za zwolnioną z podatku, jeśli spełnione są warunki z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz zgłosi Pani ten fakt do US w terminie. Nie ma limitu liczby darowizn czy ich wartości. Proszę o sprecyzowanie pytania.

Odpowiedz

Mirella Luty 13, 2018 o 15:44

Dziękuję za odpowiedź.
Już piszę jaśniej.
Sytuacja wygląda dokłanie tak, jak zostało to opisane w powyższym artykule:
-został przekroczony czas na zgłoszenie darowizn pieniężnych od rodziców, które powinny być zgłoszone, (darowizny odbywały się przez “x czasu”,co mięsiąc)
– złożono zeznanie SD-3,
– będzie podatek do odprowadzenia.

Pytanie brzmi:
czy od nowych darowizn, które rodzice będą dawać, będzie już trzeba za każdym razem odprowadzać podatek, dopóki nie minie czas 5ciu lat, kiedy suma wartości darowizn przekroczyła pierwszy raz 9637zł?

Odpowiedz

Mirella Luty 13, 2018 o 17:53

* od kiedy

Odpowiedz

Justyna Luty 11, 2018 o 14:05

Dzień dobry w październiku 2017 roku odbyła się sprawa sądowa stwierdzając prawo nabycie spadku każdemu spadkobiercy w 3/9 majątku. Nie zostało jeszcze ustalone jaki majątek otrzyma poszczególny spadkobierca ( najprawdopodobniej odbędzie się sprawa sądową co do podziału majątki spadkowego). Czy już na tym etapie należy złożyć oświadczenie do Us o nabyciu spadku.

Odpowiedz

Monika Markisz Luty 13, 2018 o 08:56

Pani Justyno, według mojej wiedzy stwierdzenie nabycia spadku sprawia, że musi Pani (i pozostali spadkobiercy) złożyć zeznanie podatkowe. Termin wynosi 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia postanowienia. Dział spadku nie jest okolicznością, która ma wpływ na zmianę terminu na złożenie zeznania/ zgłoszenia w podatku od spadków i darowizn.

Odpowiedz

Jakub Luty 19, 2018 o 16:46

Witam,
Moja sytuacja wygląda następująco: Mój ojciec odziedziczył majątek po swojej cioci jednak nie złożył do urzędu skarbowego pisma o wyliczenie podatku, gdy minął termin 6 miesięcy od nabycia spadku sam niestety zmarł. Interesuje mnie czy jako spadkobierca majątku po ojcu będę zobowiązany uregulować ten podatek?

Odpowiedz

Roman Luty 21, 2018 o 10:49

Dzień dobry a czy w postanowieniu końcowym sądu jest zapisane że ma się czas 6 miesięcy na złożenie SZ-Z2

Odpowiedz

Monika Markisz Marzec 4, 2018 o 06:41

Panie Romanie, Według mojej wiedzy, nie.

Odpowiedz

damian Marzec 17, 2018 o 21:14

witam mam pytanie wysłałem pit-11 a nie dawno dostałem jeszcze jeden a nie pamiętałem procowałem jeden dzień czy mogę uregorować za rok czy muszę złozyć korekte ….

Odpowiedz

Beata Kwiecień 22, 2018 o 20:43

Szanowna Pani Mecenas,
w swoim artykule nie napisała Pani nic o tym, iż pomimo, że określony w art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d. termin nie podlega przywróceniu, ustawodawca zabezpieczył sytuację prawną tych spadkobierców, którzy w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadku nie wiedzieli o nabyciu własności określonych rzeczy lub praw majątkowych z tytułu spadkobrania, gdyż zgodnie z art. 4a ust. 2 u.p.s.d., jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.
Jeśli zatem nie brałam udziału w postępowaniu spadkowym, a wiadomość o nabyciu spadku powzięłam dopiero z otrzymanego wezwania od Burmistrza, który domagał się przedłożenia wypełnionych druków w sprawie podatku rolnego i od nieruchomości, to nadal mogę wypełnić druk SD-Z2 i nie zapłacić podatku?

Odpowiedz

anna zamorska Maj 25, 2018 o 18:58

Witam
Moja mama zmarla 20 lat temu nie sporzadzila testamentu tata zmarl rok temu i sporzadzil testament zapisujac mi swoja czesc majatku. Mam jeszcze troje rodzenstwa. Czy momentem uprawomocnienia nabycia spadku bedzie momet kiedy zlozymy sprawe o podzial majatku i wtedy skladamy deklaracje podatkowa czy piwinnam to zrobic w terminie 6 miesiecy od smierci taty

Odpowiedz

anna zamorska Maj 25, 2018 o 19:48

czy teraz bede musiala zaplacic podatek do podzialu jest dom i dzialki nawet nie wiem jaka czesc tego bedzie moja

Odpowiedz

Kamila Czerwiec 20, 2018 o 23:33

Dzień dobry,
Czy po złożeniu druku ZD-S2 otrzymuje się jakieś potwierdzenie o zwolnieniu z podatku? Jeśli formularz zawierał np. błąd, a minęło już 8 lat, to czy urząd może upomnieć się o należności wynikające z błędu? (urzędnik formularz z błędem przyjął).

Odpowiedz

Grzegorz Czerwiec 28, 2018 o 13:49

Dzień dobry
W 2011 została przeprowadzona sprawa spadkowa po mojej zmarłej mamie. Całość czyli gospodarstwo rolne z domem i kilka działek zostało przyznane mnie i siostrze po 1/2 części. Niestety wtedy żadne z nas nie było na tyle doinformowane i w terminie 6 miesięcy nie zostało złożone zawiadomienie do US o nabyciu spadku. Obecnie przy załatwianiu innych spraw padło pytanie o wspomniane zgłoszenie i zaświadczenie z US o uregulowaniu tej kwestii. Moje pytanie brzmi: Od czego zacząć w tej chwili aby całą sprawę jak najszybciej uregulować nie narażając się na zbyt duże konsekwencje.

Odpowiedz

Krzysztof Czerwiec 29, 2018 o 10:48

Przepraszam, że wtrącam, a nie mam żadnego wykształcenia ani doświadczenia prawniczego czy podatkowego. Ale ten Pan pisze o sprawie z 2011 roku. Czy jak dotąd urząd skarbowy nie prowadził czynności sprawdzających to nie obowiązuje okres 5 lat przechowywania dokumentacji (przy nieprawidłowości) i czy sprawa nie jest “przedawniona”, czyli czy nie można powiedzieć, sdz2 było złożone, potwierdzenie zniszczono?

Odpowiedz

Monika Markisz Lipiec 2, 2018 o 12:45

Panie Krzysztofie, wpis jest z 2014 roku, stąd taka data.

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 3, 2018 o 00:19

OK. Przeoczyłem datę wpisu.

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 3, 2018 o 00:21

No nie. Cofam OK.
data wpisu to (cytat)
Grzegorz Czerwiec 28, 2018 o 13:49

Więc jednak nie rozumiem…

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 3, 2018 o 00:23

cytat:

Grzegorz Czerwiec 28, 2018 o 13:49

Dzień dobry
W 2011 została przeprowadzona sprawa spadkowa po mojej zmarłej mamie. Całość czyli gospodarstwo rolne z domem i kilka działek zostało przyznane mnie i siostrze po 1/2 części. Niestety wtedy żadne z nas nie było na tyle doinformowane i w terminie 6 miesięcy nie zostało złożone zawiadomienie do US o nabyciu spadku. Obecnie przy załatwianiu innych spraw padło pytanie o wspomniane zgłoszenie i zaświadczenie z US o uregulowaniu tej kwestii. Moje pytanie brzmi: Od czego zacząć w tej chwili aby całą sprawę jak najszybciej uregulować nie narażając się na zbyt duże konsekwencje.

Odpowiedz

Emilia Sierpień 9, 2018 o 23:08

Szanowna Pani Mecenas,
po 5 latach od smierci taty otrzymalismy pismo z Urzedu Skarbowego dot. nierozliczenia nabycia spadku po zmarlym. Pismo odnosi sie do Aktu Poswiadczenia Dziedziczenia. Akt taki sporzadzilismy wraz z rodzenstwem w celu sprzedazy samochodu. Zalezalo nam by sprowadzic go do jednej osoby, ktora moglaby ow samochod sprzedac. Pani notariusz poinformowala nas, iz jest to nie mozliwe i jedyne co mozna zrobic to zapisac, iz kazd z nas przyjmuje spadek a nie odrzuca a pozniej miedzy soba mamy spisac pelnomocnictwa i jedna osoba go sprzeda. Tak tez zrobilismy.
Tera przyszlo pismo by wypelnic oswiadczenie w ktorym mowa o 1.nieruchomosci 2.srodkach pienieznych 3.samochodzie
Nieruchomosc przejelam poprzez Umowe darowizny sporzadzona u Notariusza dwa lata przed smiercia. Samochod poprzez Akt poswiadczenia dziedziczenia ,takze sporzadzone u Notariusza rok po smierci
zas srodki pieniezne zostaly przepisane automatycznie przez bank, gdyz ojciec zlozyl dyspozycje wkladem na wypadek smierci.
Naprawde nie wiedzialam i nie mialam pojecia, ze trzeba sie udac do US.
Baaardzoo prosze o pomoc.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Żaneta Wrzesień 3, 2018 o 12:23

w najbliższej rodzinie jest kwota wolna od podatku w wysokości 9.637 zł, jest to wolna kwota raz na 5 lat
jeśli w okresie 5 lat przed śmiercią, spadkobiercy nie dostali żadnych darowizn od osoby zmarłej, a wartość udziału w pojeździe przypadającego na spadkobiercę nie przekroczy kwoty wolnej, to wystarczy spisać w US oświadczenie (nawet odręcznie) i podatku ani żadnej kary nie będzie
najlepiej podejść do US i podpytać, tam też pracują ludzie i nie gryzą

Odpowiedz

Tomek Sierpień 13, 2018 o 16:26

Witam, mam pytanie czy procent opodatowania darowizny po upływie 6 miesiecy jest stały czy rośnie z upływem czasu? Czy zgłoszenie po miesiącu lub po 2 latach bedzie tak samo oprocentowane?

Odpowiedz

Żaneta Wrzesień 3, 2018 o 12:25

skala podatkowa się nie zmienia
no chyba, że wejdzie w grę stawka sankcyjna
więc lepiej samemu się zgłosić po dobroci 😉

Odpowiedz

Monika Markisz Wrzesień 3, 2018 o 20:02

Pani Żaneto, dziękuję!

Odpowiedz

Piotr Marzec 2, 2019 o 11:02

A co z niepełnoletnimi 13 i 15 lat dostały po 2200 zł do zapłaty

Odpowiedz

Angela Marzec 10, 2019 o 14:04

Witam,
Mam pytanie odnosnie pieniedzy z zagranicy przeslane na konto rodzica. Otoz pieniadze zostaly przeslane jednak nie jako darowizna ale na uzytek wlasny wysylajacego z zagranicy. Problem tkwi w tym ze w opisie przelewow ( bo byly dwa) jedno jest jako pozyczka a drugie jako oplata- z czystego braku pomyslu jak je zatytulowac I braku wiedzy prawnej. Czy w zwiazku z tym osoba, ktora otrzymala przelew na swoje konto powinna zglosic to do US mimo iz dziecko, osoba wysylajaca te pieniadze I upowazniona do konta owe pieniadze wyplacila bedac w Polsce na wlasne potrzebny. Dodam, ze kwota przewyzsza limit bezpodatkowej darowizny o ile ten przelew bylby tak traktowany. Termin 6 miesiecy ewentualnego zgloszenia rowniez minal. Z gory dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: