Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Mieszkam w Polsce, prowadzę działalność gospodarczą w Anglii i …

Monika Markisz15 czerwca 201510 komentarzy

“Mieszkam w Polsce, ale działalność gospodarczą prowadzę w Anglii, bo wiadomo, jak jest. Polskie podatki i polski ZUS-y to coś, co mnie przerasta” –

Te słowa słyszę ostatnio coraz częściej.

Abstrahując od patriotycznych przesłanek (a raczej ich braku), trzeba przyznać, że sposób funkcjonowania naszego kraju nie zachęca do prowadzenia biznesu w Polsce.  Wybór przyjaznego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej bardzo często pada na Wielką Brytanię. To zdecydowanie bliżej, niż Delaware 🙂

W ostatnich tygodniach odbyłam wiele rozmów, których motywem przewodnim był temat  opłacalności zakładania firmy w Wielkiej Brytanii. Są plusy i minusy, jak zawsze.

Wiele osób pyta również o formalności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej za granicą w kontekście polskich przepisów prawa. Czy trzeba gdzieś to zgłosić, wyrejestrować się albo odwrotnie – zarejestrować  w jakimś urzędzie.

Pytań i dylematów jest wiele.

W Internecie znajdziesz bez problemu informacje na temat procedur w Anglii, ale nie zapominaj o procedurach w Polsce. W przeciwnym razie może okazać się, że to, co miało być żyłą złota, okaże się nietrafioną inwestycją.

Mam swoje zdanie na ten temat i chętnie się z Tobą podzielę.

london-płaskie-zestaw-ikon_23-2147492279

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

TaxLimited.pl 30 czerwca, 2015 o 11:46

Swoją drogą ktoś kto zarejestrował się w UK jako samozatrudniony (ang. Self Employed) to jest samobójcą i jest pierwszym do odstrzału przez tutejszy US i ZUS w związku z tak zwanym centrum interesów życiowych, polską rezydencją podatkową jak i pojęciem pracy najemnej w kontekście systemów ubezpieczeń społecznych. Najgorsze ze ludzie się na to nabierają. A jedyną słuszną drogą jest prowadzenie spółki LTD. Ale i tutaj trzeba uważać. Wszystko nie jest takie proste i powiem szczerze – bez indywidualnych interpracji do IS, prawnika i dobrego księgowego nie ma co zaczynać zabawy bo grzywny w UK są wysokie pomimo sławnej pobłażliwości urzędników gdy coś jest jednak ewidentnie nie tak.

Odpowiedz

Lukasz 18 czerwca, 2016 o 10:24

Dzień dobry,

Zastanawiam się nad powrotem z emigracji. Mam w miarę dobry pomysł na startup w Pl, nie chcę jednak płacić tamtejszych Zusów, bo nie dam rady utrzymać się na rynku. Czy jest jakaś opcja, jak mógłbym działalność fizyczną w Polsce rozliczać na działalność formalną w UK?

Pozdrawiam
Lukasz

Odpowiedz

Ilona 19 września, 2016 o 08:13

Witam, zastanawiam się nad założeniem działalności w Wielkiej Brytanii – z tym nie będzie problemu bo mam tam znajomych którzy mi w tym pomogą – jednak zastanawiam się jak wygląda wtedy procedura w Polsce. Czy muszę to gdzieś zgłaszać? Coś opłacać jeszcze w Polsce? I jak wtedy wygląda moje ubezpieczenie w Polsce?
Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc

Odpowiedz

Monika Markisz 19 września, 2016 o 12:20

Pani Ilono, nie zajmuję się w praktyce analizą tego rodzaju zagadnień. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Nicola 9 lutego, 2017 o 12:33

Witam,
mieszkam w Polsce, mam zamiar założyć firmę w Rosji, proszę doradzić co mam zrobić w kwestiach podatkowych i ubezpieczeniowych w Polsce. żeby koszty były minimalne. Z góry bardzo dziękuję.

Odpowiedz

Monika Markisz 9 lutego, 2017 o 17:32

Pani Nicolo, taka informacja, jakiej Pani oczekuje stanowi poradę prawną. Jeśli jest Pani zainteresowana jej uzyskaniem, proszę o kontakt w celu ustalenia szczegółów. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Ania 4 grudnia, 2017 o 14:19

Jeśli dobrze rozumiem, artykuł ma na celu przedstawienie Pani zdania w formie porady prawnej? Pytam ponieważ pod grafiką nawiązującą do Wielkiej Brytanii nie wyświetla mi się treść Pani zdania na ten temat i nie wiem czy mam pisać oficjalnego maila w tej sprawie 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Karo 1 stycznia, 2018 o 23:21

Pracuje od 12 lat w UK, obecnie mam zatrudnienie stale na kilka godzin w tygodniu, jestej tutaj rowniez samozatrudniona (self-employed) I prowadze jednoosobowa dzialalnosc. Rozliczam sie z podatkow I ubezpieczenia w UK. mieszkam tu na stale. Dostalam wlasnie mieszkanie wPolsce, jako darownize od matki I chce je wynajac na doby przez portale takie jak booking com. Jak to wyglada z podatkami I ubezpieczeniem w takim przypadku? Czy zusu Nie musze placic w Polsce skoro tu Nie mieszkam i place w UK? A co z dzialalnoscia i podatkami? Jestem kompletnie zielona w zasadach Polskich i prosze o jakiekolwiek rady lub informacje. Dziekuje

Odpowiedz

Regis 22 sierpnia, 2018 o 21:51

Proszę o pomoc. W świetle nowych przepisów związanych z samozatrudnieniem w Polsce oraz zmianami z MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties – unikanie wyprowdzania biznesu do stref bardziej przyjaznych) mam pytanie. Czy mogę być samozatrudniona w UK ale wykonywać pracę w Polsce? Firma zagraniczna (z UK) nie posiada w Polsce osobowości prawnej ani nawet oficjalnego przedstawicielstwa. Moja współpraca (czy tez praca) polega na wykonywaniu usług dla tej firmy w lokalu wynajętym i opłacanym przez te firmę a po miesiącu wystawienie faktury na umówioną stałą miesięczną kwotę. Pracodawca, dla którego będę pracować, postawił wymóg zarejestrowania działalności na terenie UK.
Jak w tym wypadku będzie wyglądać rozliczanie podatku i składki emerytalne.

Odpowiedz

Regis 22 sierpnia, 2018 o 21:54

Proszę o pomoc. W świetle nowych przepisów związanych z samozatrudnieniem w Polsce oraz zmianami z MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties – unikanie wyprowadzania biznesu do stref bardziej przyjaznych) mam pytanie. Czy mogę być samozatrudniona w UK ale wykonywać pracę w Polsce? Firma zagraniczna (z UK) nie posiada w Polsce osobowości prawnej ani nawet oficjalnego przedstawicielstwa. Moja współpraca (czy tez praca) polega na wykonywaniu usług dla tej firmy w lokalu wynajętym i opłacanym przez te firmę a po miesiącu wystawienie faktury na umówioną stałą miesięczną kwotę. Pracodawca, dla którego będę pracować, postawił wymóg zarejestrowania działalności na terenie UK.
Jak w tym wypadku będzie wyglądać rozliczanie podatku i składki emerytalne.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: