Klauzula obejścia przepisów prawa podatkowego

Monika Markisz        17 października 2014        Komentarze (0)

Pamiętam taką historię sprzed dobrych 10 lat: 85-letni Pan Antoni sprzedaje swojej 19-letniej wnuczce Marysi (studentce I roku medycyny) piękne mieszkanie w centrum Warszawy za 500.000 złotych. W umowie ustalają, że wnuczka zapłaci cenę sprzedaży w pięciu równych ratach. Z uwagi na to, że wnuczka studiuje, termin zapłaty pierwszej raty ma nastąpić nie wcześniej niż po upływie 5 lat od rozpoczęcia wykonywania zawodu lekarza. Notariusz pobiera od Marysi 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Marysia nie skorzystała z tzw. ulgi mieszkaniowej przewidzianej przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. Każdy prawnik wie, że prawo własności nieruchomości przechodzi na nabywcę w dacie zawarcia umowy. Marysia w wieku 19 lat staje się więc właścicielką nieruchomości zakupionej od dziadka.

Dlaczego przypomniałam sobie tę historię właśnie teraz?

Otóż od dawna mówi się, że wkrótce (w 2016 roku?) wejdzie w życie zmiana Ordynacji podatkowej, tzw. klauzula obejścia przepisów prawa podatkowego. Najprościej mówiąc, organy podatkowe będą mogły oceniać skutki podatkowe działań podejmowanych przez podatników pod kątem odpowiedzi na pytanie, czy jednym lub jedynym ich celem nie było przypadkiem obejście przepisów prawa podatkowego lub uchylanie się od opodatkowania.

W opisanej przeze mnie historii organy podatkowe uznały, że Pan Antoni i Marysia zawarli tak naprawdę umowę darowizny. Ponieważ cała historia wydarzyła się przed 2007 rokiem, darowizna nawet pomiędzy osobami spokrewnionymi była opodatkowana podatkiem od podatku od spadków i darowizn w wysokości (w tym akurat wypadku) 7 %. 10.000 zł (PCC) to zawsze mniej, niż ok. 35.000 zł (podatek od spadków i darowizn), prawda?

Wracając do planowanych zmian. Trudno przewidzieć, jak ostatecznie będzie brzmiał przepis Ordynacji podatkowej. Być może klauzulę obejścia przepisów prawa podatkowego będzie można stosować w odniesieniu do czynności i umów sprzed 2016 roku. Obiecuję, że gdy zmiany Ordynacji zostaną uchwalone i opublikowane, wrócę ponownie do tego tematu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: