Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Kilka praktycznych uwag dla tych, którzy wypełniają formularz KRS-ZM czyli o PKD 2007 i PKD 2004

Monika Markisz27 kwietnia 20159 komentarzy

Tym razem chciałabym zwrócić Twoją uwagę na sposób wypełnienia formularza KRS-ZM w kontekście umowy spółki i przedmiotu działalności spółki określonego według PKD 2007 albo według PKD 2004.

Po 1 grudnia 2014 roku, odkąd zmianie uległy przepisy ustawy o KRS (przeczytasz o tym w moim artykule pt. Od 1 grudnia 2014 roku w KRS ujawniamy jedynie 10 kodów PKD) ujawnienie jakiejkolwiek zmiany w rejestrze przedsiębiorców nie jest możliwe bez ujawnienia jednocześnie przedmiotu działalności. Jak to zrobić z technicznego punktu widzenia? Zapraszam do mojego wpisu pt. Jak wypełnić formularz KRS-ZM po 1 grudnia 2014 roku? 

Czytelnicy mojego bloga często zadają pytanie, dlaczego sąd rejestrowy zwrócił  wniosek o zmianę danych. Bardzo często przyczyna zwrotu wniosku jest bardzo prozaiczna. Otóż w akcie założycielskim czy umowie Spółki, zawiązanej przed 2008 roku, przedmiot działalności został wskazany zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 2004 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2004).  Natomiast od 1 stycznia 2008 roku weszło w życie i nadal obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007). Do końca 2009 roku podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru miały czas na zgłoszenie do KRS zmiany klasyfikacji działalności i dostosowanie przedmiotu działalności do PKD 2007. Okazuje się, że w 2015 roku takich podmiotów, które tego nie uczyniły, jest nadal całkiem sporo.

Czy jednak ZAWSZE należy dostosować umowę spółki (w części dotyczącej przedmiotu działalności) do PKD 2007? Z moich doświadczeń wynika, że nie zawsze – zainteresowanych odsyłam do mojego wpisu Czy trzeba zmienić umowę spółki, w której wykazano przedmiot działalności zgodnie z PKD 2004?

Trwa okres składania sprawozdań finansowych za 2014 rok do KRS – zainteresowanych formalnościami odsyłam: Jak złożyć sprawozdanie finansowe za 2014 rok do KRS.

Porada w skrócie: Składając w 2015 roku wniosek o zmianę danych w rejestrze upewnij się, że przedmiot działalności określony w umowie (akcie założycielskim) spółki jest zgodny z PKD 2007. W przeciwnym razie składając wniosek o zmianę wpisu w rejestrze możesz liczyć się ze zwrotem wniosku i koniecznością zmiany umowy spółki/aktu założycielskiego. Są na szczęście sposoby, aby tego zwrotu uniknąć … 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Kowalski 29 czerwca, 2015 o 14:05

Pani Mecenas,

bardzo ciekawy artykuł – zastanawia mnie jednak czy nie znajdzie zastosowania w opisanej tu sytuacji art. 9 ust. 2 zdanie 2 ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 26 czerwca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1161):

“Jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu, zgłoszenie nie wymaga ich zmiany.”

Odpowiedz

Monika Markisz 29 czerwca, 2015 o 14:25

Panie Michale Dziękuję za komentarz. Według mnie cytowany przepis należy rozumieć tak: W umowie spółki możesz mieć kilkadziesiąt rodzajów przedmiotów działalności i nie musisz zmieniać umowy spółki skracając tę listę do 10 pozycji. Jednak do KRS zgłoś jedynie 10 wybranych.

Odpowiedz

Edyta 29 czerwca, 2015 o 15:26

Dzień dobry,

Proszę o pomoc w następującej kwestii:
Czy Spółka z.o.o. która jest komplementariuszem w spółce komandytowej, we wniosku KRS Z30 wypełnia część C.1?
Czy spółka komandytowa również?

Edyta Malinowska

Odpowiedz

ania 12 kwietnia, 2016 o 11:04

Witam, właśnie wypełniam KRS ZM – zmiana przedmiotu działalności.
Zmiana polega na dopisaniu wielu kodów PKD, nic nie wykreślamy. Czy w tym wypadku należy zaznaczyć w cz. I.1 opcję nr 4?
I drugie pytanie – co jeśli dodawanych kodów PDK jest tak wiele, że nie mieszczą się w dostępnych na druku rubrykach? Zostało ich dopisane kilkadziesiąt, czy oznacza to, że powinnam wypełnić tyle wniosków KRS ZM by wszystkie ująć? Jeśli tak to czy każdy wniosek muszę wypełniać w całości? czy może tylko na pierwszym wystarczy wpisanie danych podmiotu a na kolejnych już tylko wypisywać PDK?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Odpowiedz

Monika Markisz 12 kwietnia, 2016 o 11:27

Zapraszam do kontaktu, porad prawnych udzielam po uprzednim ustaleniu zasad współpracy. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Justyna 31 stycznia, 2017 o 23:34

Witam serdecznie,

Mając na uwadze Pani doświadczenie, chciałam zapytać czy może Pani wie co KRS miał na myśli zwracając mi wniosek o rejestrację spółki jawnej ze względu na fakt, że rzekomo źle określiłam przedmiot działalności spółki. Krs pisze tak … cytuję: “przedmiot działalności powinien być określony zgodnie z obowiązującą klasyfikacją PKD”. Moim zdaniem w umowie spółki znajduje się prawidłowy zapis – w oparciu o rozporządzenie z 2007 r., sądzę, że podałam aktualne kody z PKD.

Zapis umowy spółki jest taki:
“Przedmiotem działalności spółki jest:
a) 49.41, 49.91.Z. – transport drogowy towarów,
b) 45.20.Z. – naprawa i konserwacja samochodów,
c) 45.19.Z. – handel samochodami ciężarowymi,
d) 49.4 – przeprowadzki. ”

Myślę sobie tylko, po zapoznaniu się z Pani artykułami że być może chodzi o to, że należy podać kod z podklasy czyli z tą końcówką “z”, czyli pkt a) i d) w ocenie krs jest nieprawidłowy tak???

Chciałabym to zrobić dobrze, ale niestety nie wiem co KRS (z Katowic) miał na myśli ….
Może mi Pani pomóc?

Pozdrawiam
Justyna

Odpowiedz

Monika Markisz 1 lutego, 2017 o 14:36

Pani Justyno, nie znam dokładnie Pani sprawy, a w szczególności nie wiem, jak wypełniła Pani KRS-WM. Jeśli w częsci dotyczącej działalności przeważającej nie wpisała Pani działalności według podklas, to sprawa jest jasna. Proszę o kontakt, na pewno wyjaśnię Pani, co się stało w KRS.

Odpowiedz

karina 25 kwietnia, 2018 o 13:11

prowadzimy Spółdzielnię Socjalną założoną w 2009 roku, a zatem wpis w KRS zgodny jest z PKD 2007. Składaliśmy ostatnio wniosek o zmianę wpisu na druku KRS-Z5 i KRS-ZK ponieważ zmieniły sie dane jednej z członkiń zarządu (wyszła za mąż, zmiana nazwiska) KRS wniosek zwrócił żądając dołączenia jeszcze druku KRS-ZM. Pojęcia nie mam po co i jak to wypełnić skoro w tej kwestii żadne dane nie uległy zmianie?? kod PKD na stronie KRS też jest aktualny.

Odpowiedz

Monika Markisz 26 kwietnia, 2018 o 11:42

Pani Karino, dane nie uległy zmianie, ale należy dotychczasowe dane odnośnie przedmiotu działalności ujawnić w KRS na nowych zasadach. Zachęcam do lektury mojego bloga i artykułów poświęconych ujawnianiu przedmiotu działalności na zasadach obowiązujących od grudnia 2014 roku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: