Kilka praktycznych uwag dla tych, którzy wypełniają formularz KRS-ZM czyli o PKD 2007 i PKD 2004

Monika Markisz        27 kwietnia 2015        9 komentarzy

Tym razem chciałabym zwrócić Twoją uwagę na sposób wypełnienia formularza KRS-ZM w kontekście umowy spółki i przedmiotu działalności spółki określonego według PKD 2007 albo według PKD 2004.

Po 1 grudnia 2014 roku, odkąd zmianie uległy przepisy ustawy o KRS (przeczytasz o tym w moim artykule pt. Od 1 grudnia 2014 roku w KRS ujawniamy jedynie 10 kodów PKD) ujawnienie jakiejkolwiek zmiany w rejestrze przedsiębiorców nie jest możliwe bez ujawnienia jednocześnie przedmiotu działalności. Jak to zrobić z technicznego punktu widzenia? Zapraszam do mojego wpisu pt. Jak wypełnić formularz KRS-ZM po 1 grudnia 2014 roku? 

Czytelnicy mojego bloga często zadają pytanie, dlaczego sąd rejestrowy zwrócił  wniosek o zmianę danych. Bardzo często przyczyna zwrotu wniosku jest bardzo prozaiczna. Otóż w akcie założycielskim czy umowie Spółki, zawiązanej przed 2008 roku, przedmiot działalności został wskazany zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 2004 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2004).  Natomiast od 1 stycznia 2008 roku weszło w życie i nadal obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007). Do końca 2009 roku podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru miały czas na zgłoszenie do KRS zmiany klasyfikacji działalności i dostosowanie przedmiotu działalności do PKD 2007. Okazuje się, że w 2015 roku takich podmiotów, które tego nie uczyniły, jest nadal całkiem sporo.

Czy jednak ZAWSZE należy dostosować umowę spółki (w części dotyczącej przedmiotu działalności) do PKD 2007? Z moich doświadczeń wynika, że nie zawsze – zainteresowanych odsyłam do mojego wpisu Czy trzeba zmienić umowę spółki, w której wykazano przedmiot działalności zgodnie z PKD 2004?

Trwa okres składania sprawozdań finansowych za 2014 rok do KRS – zainteresowanych formalnościami odsyłam: Jak złożyć sprawozdanie finansowe za 2014 rok do KRS.

Porada w skrócie: Składając w 2015 roku wniosek o zmianę danych w rejestrze upewnij się, że przedmiot działalności określony w umowie (akcie założycielskim) spółki jest zgodny z PKD 2007. W przeciwnym razie składając wniosek o zmianę wpisu w rejestrze możesz liczyć się ze zwrotem wniosku i koniecznością zmiany umowy spółki/aktu założycielskiego. Są na szczęście sposoby, aby tego zwrotu uniknąć … 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał Kowalski Czerwiec 29, 2015 o 14:05

Pani Mecenas,

bardzo ciekawy artykuł – zastanawia mnie jednak czy nie znajdzie zastosowania w opisanej tu sytuacji art. 9 ust. 2 zdanie 2 ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 26 czerwca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1161):

“Jeżeli przedmiot działalności wynika z umowy spółki, aktu założycielskiego lub statutu, zgłoszenie nie wymaga ich zmiany.”

Odpowiedz

Monika Markisz Czerwiec 29, 2015 o 14:25

Panie Michale Dziękuję za komentarz. Według mnie cytowany przepis należy rozumieć tak: W umowie spółki możesz mieć kilkadziesiąt rodzajów przedmiotów działalności i nie musisz zmieniać umowy spółki skracając tę listę do 10 pozycji. Jednak do KRS zgłoś jedynie 10 wybranych.

Odpowiedz

Edyta Czerwiec 29, 2015 o 15:26

Dzień dobry,

Proszę o pomoc w następującej kwestii:
Czy Spółka z.o.o. która jest komplementariuszem w spółce komandytowej, we wniosku KRS Z30 wypełnia część C.1?
Czy spółka komandytowa również?

Edyta Malinowska

Odpowiedz

ania Kwiecień 12, 2016 o 11:04

Witam, właśnie wypełniam KRS ZM – zmiana przedmiotu działalności.
Zmiana polega na dopisaniu wielu kodów PKD, nic nie wykreślamy. Czy w tym wypadku należy zaznaczyć w cz. I.1 opcję nr 4?
I drugie pytanie – co jeśli dodawanych kodów PDK jest tak wiele, że nie mieszczą się w dostępnych na druku rubrykach? Zostało ich dopisane kilkadziesiąt, czy oznacza to, że powinnam wypełnić tyle wniosków KRS ZM by wszystkie ująć? Jeśli tak to czy każdy wniosek muszę wypełniać w całości? czy może tylko na pierwszym wystarczy wpisanie danych podmiotu a na kolejnych już tylko wypisywać PDK?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Odpowiedz

Monika Markisz Kwiecień 12, 2016 o 11:27

Zapraszam do kontaktu, porad prawnych udzielam po uprzednim ustaleniu zasad współpracy. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Justyna Styczeń 31, 2017 o 23:34

Witam serdecznie,

Mając na uwadze Pani doświadczenie, chciałam zapytać czy może Pani wie co KRS miał na myśli zwracając mi wniosek o rejestrację spółki jawnej ze względu na fakt, że rzekomo źle określiłam przedmiot działalności spółki. Krs pisze tak … cytuję: “przedmiot działalności powinien być określony zgodnie z obowiązującą klasyfikacją PKD”. Moim zdaniem w umowie spółki znajduje się prawidłowy zapis – w oparciu o rozporządzenie z 2007 r., sądzę, że podałam aktualne kody z PKD.

Zapis umowy spółki jest taki:
“Przedmiotem działalności spółki jest:
a) 49.41, 49.91.Z. – transport drogowy towarów,
b) 45.20.Z. – naprawa i konserwacja samochodów,
c) 45.19.Z. – handel samochodami ciężarowymi,
d) 49.4 – przeprowadzki. ”

Myślę sobie tylko, po zapoznaniu się z Pani artykułami że być może chodzi o to, że należy podać kod z podklasy czyli z tą końcówką “z”, czyli pkt a) i d) w ocenie krs jest nieprawidłowy tak???

Chciałabym to zrobić dobrze, ale niestety nie wiem co KRS (z Katowic) miał na myśli ….
Może mi Pani pomóc?

Pozdrawiam
Justyna

Odpowiedz

Monika Markisz Luty 1, 2017 o 14:36

Pani Justyno, nie znam dokładnie Pani sprawy, a w szczególności nie wiem, jak wypełniła Pani KRS-WM. Jeśli w częsci dotyczącej działalności przeważającej nie wpisała Pani działalności według podklas, to sprawa jest jasna. Proszę o kontakt, na pewno wyjaśnię Pani, co się stało w KRS.

Odpowiedz

karina Kwiecień 25, 2018 o 13:11

prowadzimy Spółdzielnię Socjalną założoną w 2009 roku, a zatem wpis w KRS zgodny jest z PKD 2007. Składaliśmy ostatnio wniosek o zmianę wpisu na druku KRS-Z5 i KRS-ZK ponieważ zmieniły sie dane jednej z członkiń zarządu (wyszła za mąż, zmiana nazwiska) KRS wniosek zwrócił żądając dołączenia jeszcze druku KRS-ZM. Pojęcia nie mam po co i jak to wypełnić skoro w tej kwestii żadne dane nie uległy zmianie?? kod PKD na stronie KRS też jest aktualny.

Odpowiedz

Monika Markisz Kwiecień 26, 2018 o 11:42

Pani Karino, dane nie uległy zmianie, ale należy dotychczasowe dane odnośnie przedmiotu działalności ujawnić w KRS na nowych zasadach. Zachęcam do lektury mojego bloga i artykułów poświęconych ujawnianiu przedmiotu działalności na zasadach obowiązujących od grudnia 2014 roku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: