Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Kancelaria radcy prawnego lub adwokata w mieszkaniu – skutki podatkowe

Monika Markisz06 lutego 2015Komentarze (0)

Zdarza się, że radca prawny lub adwokat wskazuje własne mieszkanie jako siedzibę swojej kancelarii. Podstawową zaletą takiego stanu rzeczy jest brak konieczności ponoszenia wydatków na wynajem powierzchni biurowej.

Kolejnym plusem jest możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części kwoty czynszu, opłat za media, podatku od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu czy zapłaconych odsetek od kredytu hipotecznego do kosztów uzyskania przychodów.

Jest to jednak możliwe po spełnieniu dwóch warunków:

1. radca prawny/adwokat wyodrębni część mieszkania,

2. wyodrębnione pomieszczenie będzie służyło wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, a nie do celów osobistych.

Potwierdza to m. in. Dyrektor Izby Skarbowej w indywidualnej interpretacji z dnia 7 października 2014 roku, sygnatura IBPBI/1/415-769/14/AB.

Inny pozytywny aspekt to możliwość prowadzenia np. remontów na koszt swojej firmy lub dokonywania odpisów amortyzacyjnych od większych zakupów czy modernizacji mieszkania i rozliczania wydatków z tego tytułu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W takiej sytuacji powstaje również pytanie o stawkę podatku od nieruchomości. Czy od wyodrębnionej na kancelarię części mieszkania płacić podatek od nieruchomości według stawek jak dla budynków mieszkalnych (w 2015 roku jest to maksymalnie 75 gr za 1 mkw.), czy – o wiele wyższy podatek od budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (w 2015 roku jest to maksymalnie 23,13 zł za 1 mkw.)?

Na to pytanie odpowiedzi nie znajdziesz na pewno w ustawie o podatkach i opatach lokalnych. Interpretacje indywidualne organów podatkowych też nie są jednolite. Przeważnie wynika z nich, że prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu oznacza konieczność zapłaty podatku od  nieruchomości według stawek najwyższych. Skoro przedsiębiorca zalicza w koszty kancelarii część wydatków związanych z eksploatacją mieszkania, powinien także płacić wyższy podatek od nieruchomości.

Są również inne stanowiska:  część budynku mieszkalnego może być opodatkowana najwyższą stawką podatku od nieruchomości, jeżeli została przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej z wyłączeniem funkcji mieszkalnych i innych, związanych z zamieszkiwaniem budynku. Co oznaczałoby, że jeśli radca prawny czy adwokat jednocześnie mieszka w pokoju, w którym pracuje na rzecz swojej kancelarii, nie musi płacić wyższej stawki podatku od nieruchomości. Jest to rozsądne stanowisko, o ile faktycznie radca prawny czy adwokat, prowadząc kancelarię we własnym mieszkaniu zachowuje funkcje mieszkalne całego budynku, nie przystosowuje go dla potrzeb biurowych,  nie wpływa na zmianę sposobu użytkowania budynku.

Przyjęcie pierwszego z ww. rozwiązań oznacza kolejny, niemały wydatek w kancelarii. Druga opcja jest ryzykowna. Jedynym wyjściem wydaje się być uzyskanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w tym zakresie.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: