Jaki podatek od nieruchomości płaci osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?

Monika Markisz        26 lipca 2014        2 komentarze

Pod jednym artykułów na moim blogu znajdziecie pytanie o stawki podatku od nieruchomości płaconego przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (czytaj tutaj). W związku z tym, że kwestia opodatkowania takich nieruchomości budzi nadal wątpliwości, warto zwrócić uwagę na wyrok NSA wydany w sprawie II FSK 1660/12.

Bardzo ucieszył mnie fakt, że Sąd  odniósł się do materii opodatkowania nieruchomości należących do podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Jest to istotne o tyle, że stawki podatku dla nieruchomości osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą mogą być nawet kilkadziesiąt raz wyższe niż w przypadku osób nie prowadzących takiej działalności. Sąd podkreślił, że prowadzenie aktywności gospodarczej nie oznacza automatycznie, że wszystkie nieruchomości należące do przedsiębiorcy mają związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. W szczególności dotyczy to budynków mieszkalnych lub nieruchomości, które nie nadają się do wykorzystania ze względów technicznych. W toku postępowania zmierzającego do objęcia nieruchomości stawką podatku według najwyższych stawek trzeba również badać, czy nieruchomości były nabyte i wykorzystywane do sfery prywatnej czy też służyły działalności gospodarczej.

Wyrok Sądu prezentuje racjonalne podejście do poruszanej tematyki i należy go ocenić pozytywnie.

Więcej o tym orzeczeniu przeczytasz w artykule w artykule Mateusza Maja (czytaj tutaj).

Porada w skrócie: nie jest uprawnione automatyczne uznanie, że sam fakt posiadania nieruchomości przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od nieruchomości według najwyższych stawek. Na pewno nie dotyczy to budynków mieszkalnych i nieruchomości, które ze względów technicznych nie są i nie mogą być wykorzystywane w tej działalności. W odniesieniu do pozostałych nieruchomości istotny jest cel ich zakupu i faktyczne przeznaczenie (wykorzystanie).

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

ewa Luty 28, 2018 o 10:21

witam
Mam pytanie jesli osoba fizyczna jest włascicielem nieruchomosci i wynajmuję ją dla firmy jaki podatek płaci za nieruchomosc ? jako osoba fizyczna nizszy ?

Odpowiedz

Monika Markisz Marzec 4, 2018 o 06:38

pani Ewo, niestety nie mogę odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości kilku faktów – jaki jest rodzaj i przeznaczenie nieruchomości, kto jest najemcą i na jaki cel jest wynajmowana nieruchomość. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: