Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Jak zgłosić sprawozdanie finansowe i dokumenty finansowe do KRS po 15 marca 2018 roku – S24

Monika Markisz15 marca 2018233 komentarze

Uwaga wszyscy zainteresowani składaniem sprawozdań finansowych lub oświadczeń o braku obowiązku sporządzenia i składania sprawozdań finansowych do KRS! Jest to już możliwe na nowych zasadach.

UWAGA! Nowe zasady składania sprawozdań i dokumentów finansowych dotyczą również innych lat, niż rok 2017!

UWAGA! profesjonalny pełnomocnik (np. radca prawny, adwokat) lub pracownik biura rachunkowego nie może wypełnić bezpłatnie obowiązku zgłoszenia dokumentów finansowych do KRS za kierownika jednostki (kierownikiem jednostki zgodnie z ustawą o rachunkowości są wszyscy członkowie zarządu lub wspólnicy prowadzący sprawy spółki).

W szczególności nie można w ten sposób „zastąpić” oświadczenia członka zarządu czy wspólnika, który nie posiada nr PESEL (i w związku z tym nie posiada także ePuap) lub  kwalifikowanego podpisu elektronicznego (dawnego bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem).

Ale od początku.

Wpisz w wyszukiwarce „S24” lub „EKRS” i dotrzesz w ten sposób do tej strony. 

Wybierasz Opcję: „Bezpłatne zgłaszanie dokumentów finansowych”.

Logujesz się do systemu (lewy, górny róg)

Uwaga! System żąda autoryzacji i odsyła do strony głównej (Moje konto). Na stronie głównej nie ma takiej opcji. Ja zrobiłam to poprzez ikonę S-24 (ePuap), wylogowałam się i ponownie powróciłam, logując się ponownie, znowu poprzez ikonę „Bezpłatne zgłaszanie dokumentów finansowych”

Po autoryzacji ukazuje się przed Tobą następujący obraz:

Wybieram opcję „Przygotowanie i składanie zgłoszeń” następnie „Dodaj zgłoszenie” „Rejestracja nowego zgłoszenia” podaję KRS (nie musisz liczyć ani umieszczać zer przed właściwym numerem, system wprowadza je za Ciebie). W tym momencie ukazuje się informacja na temat firmy spółki oraz lista osób, spośród których co najmniej jedna może podpisać zgłoszenie (próba podpisania zgłoszenia przez osobę inną niż na tej liście spowoduje, że pojawi się napis na czerwonym tle: BŁĄD. DANE PODPISU SĄ NIEZGODNE Z DANYMI OSOBY WSKAZANEJ JAKO OSOBA PODPISUJĄCA).

Wybierasz nazwisko członka zarządu lub wspólnika prowadzącego sprawy spółki, który będzie dokonywał zgłoszeń.

Następnie system logicznie i konsekwentnie prowadzi Cię za rękę wskazując, jakie dokumenty masz złożyć (z listy).

Uwaga! Każdy dokument pobierany jest osobno, a więc każdy powinien zostać zeskanowany do PDF oddzielnie. Przygotuj więc wcześniej folder, w którym umieścisz stosowne dokumenty! Istnieje ograniczenie techniczne pojemności każdego załącznika, a system wyświetla od razu info o rzeczywistym rozmiarze załącznika. Jeśli załącznik przekracza dozwoloną pojemność, pojawia się komunikat sugerujący zeskanowanie sprawozdania w mniejszej rozdzielczości (ale wciąż musi być niewątpliwie czytelny ten skan), a jeśli nie jest to możliwe – prośba o kontakt z administratorem (wskazany jest adres elektroniczny, na który należy zgłoszenie wysłać).

Każdorazowo osoba składająca musi także potwierdzić, że dokument jest/nie jest podpisany przez kierownika jednostki zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości („Oryginał dokumentu został podpisany przez kierownika jednostki zgodnie z ustawą o rachunkowości” – klikasz Tak lub Nie). Nie znam przepisu, który odnosiłby się do sankcji na wypadek złożenia takiego oświadczenia niezgodnie z prawdą. Ale nie znam wszystkich przepisów, więc mogę się mylić 🙂

Z mojej strony – to tyle.  Ponieważ nie jestem członkiem zarządu, na tym etapie zakończyłam testowanie systemu. gdybym jednak chciała mimo wszystko pójść dalej, prawdopodobnie system ostrzegłby mnie komunikatem: BŁĄD. DANE PODPISU SĄ NIEZGODNE Z DANYMI OSOBY WSKAZANEJ JAKO OSOBA PODPISUJĄCA

Ale wiem i widziałam, że system jest bardzo logiczny i przejrzysty, wielokrotnie pojawiają się pouczenia.

w Kolejnym etapie podpisujesz zgłoszenie (ePuap) wraz z oświadczeniem, o zgodności podpisów na zgłaszanych dokumentach z ustawą o rachunkowości. System weryfikuje zgłoszenie i informuje Cię o ewentualnych błędach.

Na koniec nie pozostaje nic innego, jak otrzymanie potwierdzenia zgłoszenia, zawierające wykaz zgłoszonych dokumentów. Zgłaszający otrzyma po kolei 3 maile na konto założone w systemie  teleinformatycznym: 1) potwierdzenie rejestracji zgłoszenia, 2) potwierdzenie ujawnienia wzmianki w Rejestrze, 3) potwierdzenie przesłania dokumentów do repozytorium dokumentów finansowych.

Proste? Moim zdaniem- tak.

Ale jak wiesz, w razie pytań służę pomocą!

O tym, że nowe zasady zgłaszania sprawozdań mogą niektórym podnosić ciśnienie wskazała mec. Karolina Rokicka-Murszewska w bardzo merytorycznym wpisie, który powinieneś przeczytać!

 

 

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 233 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin 15 marca, 2018 o 14:40

Pani Moniko, świetna instrukcja, będziemy testować

Odpowiedz

Marta Brzozowska 3 lipca, 2019 o 13:21

Witam,
Nie otrzymałam powiadomień dotyczących jednego ze zgłoszeń. Składałam sprawozdania finansowe (1 zgłoszenie) oraz sprawozdania skonsolidowane (2 zgłoszenie). Na maila otrzymałam jedynie 3 wskazane w artykule przez panią maile, ale dotyczące jednego ze zgłoszeń. Drugie zgłoszenie jest tylko z potwierdzeniem zarejestrowania pod wskazanym numerem (identyfikatorem).

Zaznaczam, że cały proces poszedł sprawnie, jeśli chodzi o złożenie sprawozdań i wysyłkę za podpisem e-PUAP.

Co w takiej sytuacji???

Będę wdzięczna za odpowiedź na maila.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Arkadiusz 15 marca, 2018 o 14:44

Witam,
Ponieważ Pani testowała już ten system chciałbym zapytać co w sytuacji, gdy Zarząd Spółki składa się z samych obcokrajowców bez numerów PESEL ani polskich podpisów kwalifikowanych. W jaki sposób podpisać wysyłkę takich dokumentów? Czy podpis może złożyć Prokurent albo Pełnomocnik procesowy?
Czy w oknie programu w momencie wyboru osoby do reprezentacji wyświetlają się prokurenci?

Pozdrawiam
Arkadiusz

Odpowiedz

Monika Markisz 15 marca, 2018 o 14:50

1. W mojej opinii, nie mając PESEL i podpisów kwalifikowanych – nie da się tego zrobić. 2. Moim zdaniem, zgłoszenia nie może dokonać Prokurent ani pełnomocnik procesowy. 3. W oknie programu nie wyświetlają się prokurenci.

Odpowiedz

Arkadiusz 15 marca, 2018 o 15:07

Witam,
Trochę dziwna sytuacja. To w jaki sposób firmy zagraniczne (a jest ich kilka tysięcy) mają złożyć sprawozdania elektronicznie? Czy jest jakiś inny tryb składania tych dokumentów niż bezpłatny portal?

Pozdrawiam
Arkadiusz

Odpowiedz

Monika Markisz 15 marca, 2018 o 16:57

Nie znam innego sposobu niż poprzez S24.

Odpowiedz

Ola 4 kwietnia, 2018 o 15:04

Witam, jak wówczas składany jest wniosek przez portal S24? JAk można dodać osobę działającą jako pełnomocnik?

Będę wdzięczna za informację.

Karolina Rokicka-Murszewska 19 marca, 2018 o 09:40

Też z ciekawości sprawdziłam spółkę z prezesem-obcokrajowcem. Komunikat, który wyskoczył, był następujący:
\”Błąd!System nie znalazł osób fizycznych uprawnionych do reprezentacji podmiotu posiadających nr PESEL. Zgłoszenie nie będzie mogło być podpisane i wysłane. Dokumenty finansowe możesz złożyć do sądu jako załączniki do wniosku o wpis zmian w rejestrze. Wniosek może być złożony tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu S24 jako wniosek o zmianę wpisu w KRS – sprawozdania finansowe i inne dokumenty\”.
Także opcja nr 3, o której pisze Tomasz, będzie faktycznie najkrótsza, choć nie najtańsza.

Odpowiedz

Monika Markisz 19 marca, 2018 o 12:15

Pani Mecenas, dziękuję za cenny głos w dyskusji!

Odpowiedz

ta sama 4 lipca, 2018 o 10:47

Co za bzdura! Jestem prokurentem i wysłałam sprawozdania 🙂

Odpowiedz

Magda 15 marca, 2018 o 14:51

No to zobaczymy wkrótce jak to w praktyce będzie funkcjonować. Mnie ciekawi czy w raz ze sprawozdaniem będzie można zgłaszać różne zmiany i czy wówczas będzie to również proste

Odpowiedz

Tomasz 15 marca, 2018 o 21:01

W opisanej sytuacji są trzy wyjścia:
1. Jeden z członków zarządu występuje o nadanie Pesel i wtedy można korzystać z bezpłatnej platformy ekrs;
2. Spółka powołuje członka zarządu z Pesel i też składa bezpłatnie;
3. Dokumenty składa się w tzw. starej procedurze s24, czyli składa się płatny wniosek Krs-z30 poprzez pełnomocnika procesowego – na pierwszym slajdzie z tego artykułu wybieramy S24 rejestracja spółki i inne wnioski i składamy wniosek. Opis procedury jest w Instrukcji użytkownika. Po naciśnięciu s24 rejestracja i inne wnioski w sekcji pomoc na stronie bodajże 299 tej instrukcji.

Z trzech powyższych najpopularniejsza jest opcja nr 3 i jest bardzo droga i nieraz sąd wzywa do okazania pełnomocnictwa lub wyjaśnień.

Tomasz

Odpowiedz

Tomasz 15 marca, 2018 o 21:03

To jest odpowiedź do postu Arkadiusza niestety nie podłączył się pod dyskusję.
Tomasz

Odpowiedz

Joanna 20 marca, 2018 o 12:57

Czy możliwe jest wykorzystanie 3. sposobu przez pełnomocnika i bez podpisów elektronicznych członków zarządu?

Odpowiedz

Tomasz 20 marca, 2018 o 20:21

W trzecim sposobie można złożyć wniosek albo jako członek zarządu albo jako pełnomocnik procesowy (i tylko taki). Jeśli składamy przez pełnomocnika to podpisuje się tylko pełnomocnik procesowy swoim podpisem.

Odpowiedz

Bassia 16 marca, 2018 o 01:03

Spółki z udziałowcami zagranicznymi będą składały sprawozdania przez s-24 ale tylko opcja płatna oraz podpis kwalifikowany (ePUAP odpada) – można zrobić podpis kwalifikowany dla obcokrajowca tylko dla celów krs

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska 23 marca, 2018 o 10:38

@Baasia, obawiam się, że to nie zadziała – musiałby to być kwalifikowany podpis elektroniczny z PESELem jako identyfikatorem, tego zaś numeru nie posiadają obcokrajowcy.

Odpowiedz

Wioletta 16 marca, 2018 o 08:47

Czy po 15 marca trzeba również wypełnić i zeskanować wniosek KRS-Z30, czy przesyłamy tylko samo sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem zarządu i uchwałami z Walnego Zgromadzenia?

Odpowiedz

Monika Markisz 16 marca, 2018 o 10:13

Pani Wioletto, Według mojej wiedzy KRS Z30 nie stanowi jednego z załączników składanych w trybie S24

Odpowiedz

Wioletta 16 marca, 2018 o 11:13

Bardzo dziękuję za informację. Jestem tylko księgową, ale wymaga się ode mnie wszechstronnej wiedzy na każdy temat, więc szukając informacji na temat składania SF po nowemu trafiłam na Pani bardzo przydatnego i interesującego bloga 🙂
Mam też kolejny problem dotyczący obecnego tematu: Moja Spółka z o. o. to obcokrajowiec, gdzie jedynym udziałowcem jest zagraniczna spółka z o. o. Jak mamy przesłać elektronicznie SF, skoro nie mamy szans na uzyskanie ani kwalifikowanego podpisu ani założenie ePUAP, bo Wspólnik nie dostanie nr PESEL? Czy może ma Pani jakieś remedium na ten kazus?

Odpowiedz

Monika Markisz 16 marca, 2018 o 11:28

Pani Wioletto, moim zdaniem podpis kwalifikowany lub ePuap powinien pozyskać w opisanej sytuacji członek zarządu wspólnika (zagranicznej spółki z o. o.).

Odpowiedz

Wioletta 16 marca, 2018 o 11:50

Zapomniałam dodać, że jedyny członek zarządu to Prezes i jest to zagraniczna osoba fizyczna (Prezes Spółki, która jest tym jedynym udziałowcem). Nie ma meldunku na terenie Polski, nie ma żadnych życiowych interesów w Polsce poza byciem Prezesem w polskiej Spółce utworzonej przez zagraniczną osobę prawną.
Podejrzewam, że takich Spółek w Polsce jest dziesiątki tysięcy. Minister o nich zapomniał lub nie pomyślał…. :/

Kamila 19 marca, 2018 o 11:17

Moja spółka jest w podobnej sytuacji, ale dlaczego piszą Państwo ze udziałowiec zagraniczny nie dostanie numeru PESEL, przecież obcokrajowiec możne składać wniosek o nadanie PESEL i po otrzymaniu PESEL może zakupić podpis kwalifikowany. Jest to dość żmudna procedura, ale to chyba jedyne wyjście z tej sytuacji?

Odpowiedz

Monika Markisz 19 marca, 2018 o 12:13

Pani Kamilo, ma Pani rację, cudzoziemiec może mieć PESEL, a moją PESEL – może mieć ePuap albo podpis kwalifikowany.

Zdzisław 16 marca, 2018 o 15:16

Czy mając zeskanowane osiem stron informacji dodatkowej należy połączyć osiem dokumentów pdf w jeden i dopiero wtedy załączyć, czy też załączyć osiem skanów.

Odpowiedz

Monika Markisz 16 marca, 2018 o 15:24

Panie Zdzisławie, według mojej wiedzy – 1 plik.

Odpowiedz

Zdzisław 16 marca, 2018 o 15:28

też tak myślałem, ale w centrum wsparcia nie wiedzieli czy należy połączyć pliki i dopiero wysłać, odpowiedzieli, że nie wiedzą dzisiaj jak sądy będą wymagać.

Odpowiedz

Artur 16 marca, 2018 o 15:30

Witam Panią i Czytelników, chciałbym zapytać o kwestię zakresu przekazywanych danych i bezpieczeństwa dostępu do nich. Wchodząc na: https://ems.ms.gov.pl/ klikam w opcję „przeglądarka dokumentów finansowych”, następnie podaję KRS podmiotu (i potwierdzam że nie jestem robotem) i przechodzę na panel na którym widzę ich rodzaje, nazwy i okresy uwzględnione w dokumentach. Po kliknięciu w „Pokaż szczegóły” mogę pobrać skany całości umieszczonych sprawozdań, z pieczęciami i odręcznymi podpisami, widzę adres e-mail składającego. Wszystko to czynię to jako osoba anonimowa. Nie miałem wcześniej styczności z dostępem do danych poprzez sądowe archiwa, ale zakładam, że sam fakt osobistego pofatygowania się i wskazania tzw. „interesu prawnego” zapewniał choćby szczątkowa ochronę wrażliwych danych. Nie wiem też, do których danych istniał taki dostęp – czy do wszystkich przekazywanych do sądu? Obecnie, po kilku sekundach każdy ma niemal nieograniczony dostęp do pełnej wiedzy nt. kondycji podmiotu (widzi skan sprawozdania, w informacji dodatkowej są dane osobowe, także osób trzecich), a każda osoba przypadkowa: zna adres e-mail, widzi PESEL i wzór podpisu danej osoby na skanie… Pytam, jako laik w tej materii, czy to jest to aby na pewno konieczne i w zupełności legalne? Taki zakres (tj. pełna jawność sprawozdań) znany jest mi dla spółek giełdowych, z kolei osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nie upubliczniają ww. danych (tj. nr PESEL, podpisów, PIT). Będę wdzięczny za komentarz.

Odpowiedz

Michał 21 marca, 2018 o 12:33

Dane zgromadzone w KRS są jawne i każdy może je przeglądać, skanować, kopiować.

Odpowiedz

Kasia 22 marca, 2018 o 14:54

Witam,
podpisuję się pod tym co Pan Artur pisze. Jest wbrew temu co mówi ustawa o ochronie danych osobowych; czy to jest w ogólne zgodne z przepisami unijnymi?
jeśli te wrażliwe dane wyciekną ile teraz usłyszymy o zaciągniętych pożyczkach w para bankach na bezbronnych obywateli?
to jakiś absurd
czy można się temu jakkolwiek sprzeciwić?
każdy przecież ma prawo zastrzegać swoje dane…

Odpowiedz

Karolina Rokicka-Murszewska 23 marca, 2018 o 10:41

Do tego, co napisał powyżej Michał, dodałabym jeszcze – nie trzeba wykazywać żadnego „interesu prawnego”. Żeby otrzymać fizyczne akta rejestrowe w czytelni akt w KRS należy jedynie podać swój dowód osobisty – żadnych wniosków, żadnych dodatkowych wyjaśnień. W chwili obecnej będzie to wyglądało identycznie, tylko bez konieczności fatygowania się osobiście do czytelni.

Odpowiedz

Michał Kowalski 26 marca, 2018 o 15:04

Problem, o którym napisał p. Artur wydaje się wynikać z łatwości dostępu do tych danych i braku żadnych opłat z tego tytułu. Do tej pory mimo możliwości dostępu do akt rejestrowych konieczne było przedsięwzięcie dodatkowych czynności (wizyta we właściwym sądzie) i poniesienie kosztów tych czynności. Teraz te dodatkowe utrudnienia i koszty odpadną.

Nie bez znaczenia jest też w zasadzie anonimowość osoby przeglądającej dokumenty w RDF.

Dla przykładu dziennikarz przygotowujący artykuł o określonym podmiocie wpisanym do KRS (lub grupie powiązanych podmiotów wpisanych w KRS) będzie mógł ustalić informacje o ich kondycji finansowej praktycznie natychmiast i bez żadnych kosztów.

Nie można niestety wykluczyć, że z tej możliwości będą korzystać osoby zamierzające wykorzystać takie dane do działań przestępczych. Wiedza o kondycji finansowej danego podmiotu (informacje o zysku, wypłacie dywidendy) mogą być dla takich osób niestety przydatne.

Odpowiedz

Robert 19 marca, 2018 o 09:42

Czy opłata za KRS-Z30 ( 140 zł )przy złożeniu w formie elektronicznej jest wymagana ?

Odpowiedz

Anna 19 marca, 2018 o 19:09

poruszył pan temat który też mnie interesuje…… może ktoś rozwinie wątek….. proszę 🙂

Odpowiedz

Michał Kowalski 28 marca, 2018 o 23:39

Panie Robercie,

składałem ten wniosek po 15 marca 2018 r. przez S24 i opłata 140 zł jest wymagana.

Odpowiedz

Anna 29 marca, 2018 o 12:39

Przy składaniu sprawozdania przez portal bezpłatny nie uiszcza się opłaty, została ona zniesiona.

Odpowiedz

Joanna 10 kwietnia, 2018 o 12:08

Rozumiem, że spółka która w składzie swojego zarządu ma osobę posiadającą obywatelstwo polskie i nadany numer PESEL, może skorzystać z płatnej opcji złożenia sprawozdania finansowego przez pełnomocnika za pomocą S24? Czy też nie ma takiej możliwości?

Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Aneta 24 kwietnia, 2018 o 13:58

Witam,
A jak złożyć wniosek? Czy też przez s24? Czy jeśli konieczna jest opłata, to też ją przesłać i w jaki sposób?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert 26 czerwca, 2018 o 16:50

Przez S24 opłąta nie jest wymagana. Dodatkowo te same dokumenty przez ePuap można wysłać do US.

Odpowiedz

BOŻENA 19 marca, 2018 o 11:01

Jestem tylko księgową i wszystko jest dla mnie problemem, Spółka z o.o.

Odpowiedz

Monika 19 marca, 2018 o 13:56

Witam!
Pani Moniko mam pytanie w wyjaśnieniach była informacja że należy do sprawozdania dołączyć aktualne dane i adresy członków zarządu ale nie ma takiego dokumentu jako załącznik oraz brak też listy obecności. Czy dobrze wnioskuje że nie trzeba tych dokumentów przesyłać?
Pozdrawiam Monika

Odpowiedz

Monika Markisz 19 marca, 2018 o 18:29

Pani Moniko, nie wiem, o jakie wyjaśnienia chodzi. Składanie dokumentów finansowych nie wymaga dołączania aktualnych danych członków zarządu. Do innych wniosków trzeba takie załączniki dołączać. Jaki rodzaj wniosku/zmiany/zgłoszenia ma Pani na myśli?

Odpowiedz

Monika 20 marca, 2018 o 07:15

Pani Moniko to znalazłam na infor.pl:

Dodatkowe obowiązki informacyjne

Począwszy od 15 marca 2018 r. wchodzą w życie nowe obowiązki informacyjne. Obecnie spółki kapitałowe są zobligowane do złożenia w rejestrze adresu korespondencyjnego członków zarządu. Nowe przepisy znacząco rozszerzają ten obowiązek.

Wszystkie spółki (w tym też osobowe) będą obowiązane wskazać adresy korespondencyjne osób je reprezentujących, czyli też np. wspólników spółek osobowych, członków zarządu, prokurentów, likwidatorów oraz uaktualniać listę adresową w terminie 7 dni od jakiejkolwiek zmiany danych.
W przypadku wskazania adresu poza UE, osoby reprezentujące będą obowiązane ustanowić pełnomocnika do doręczeń z adresem na terenie Polski i podać adres pełnomocnika we wniosku.
Obowiązek podania adresu korespondencyjnego będzie obejmował również wskazanie adresów członków organów lub osób uprawnionych do powoływania członków zarządu zarejestrowanej spółki kapitałowej.
Pozdrawiam Monika

Odpowiedz

Łukasz 19 marca, 2018 o 17:29

Mam następujący problem, złożyłem wniosek KRS-Z30 wraz z załącznikami dostałem decyzje o zwrocie wniosku, ponieważ wskazany okres był błędny (spółka założona w maju 2017 w umowie jest informacja o końcu roku obrotowego na 31 grudnia 2017) okres sprawozdania wskazałem od 1 stycznia. Wynika z korespondencji że jeżeli w terminie 7 dni złożę wniosek ponownie i będzie on poprawny to będzie liczyła się data pierwotnego wniosku, i mam teraz zgryz skorzystać z bezpłatnej możliwości złożenia czy przez S24 sprawozdanie podpisane zostało w lutym. więc nie wiem czy się nie narażę KRS.

Odpowiedz

Monika Markisz 19 marca, 2018 o 18:31

Panie Łukaszu, moim zdaniem – skoro Sąd zwrócił wniosek – powinien Pan go uzupełnić na dotychczasowych zasadach (w formie papierowej i poprzez wskazanie tym razem prawidłowej daty). Jeżeli zgłosi Pan takie oświadczenie poprzez S24, nie widzę przeszkód, aby w rejestrze ujawniono zgłoszenie dokumentów finansowych. Przepisy ustawy zmieniającej nie odnoszą się do takich, jak opisany, przypadków.

Odpowiedz

Monika 20 marca, 2018 o 07:59

Witam!
Pani Moniko do tej pory do KRS Z-30 dołączona była lista obecności wspólników, a teraz nie mogę nic znaleźć na ten temat czy trzeba wysłać elektronicznie.
Proszę o podpowiedź.

Odpowiedz

Monika Markisz 20 marca, 2018 o 08:22

Pani Moniko, wspomniane przez Panią przepisy dotyczą zgłaszania zmiany danych w KRS. I one faktycznie uległy zmianie. Mój artykuł dotyczy zgłaszania dokumentów finansowych. Składając w KRS dokumenty finansowe, według mojej wiedzy, nie było i nie ma nadal obowiązku dołączania listy wspólników czy listy członków zarządu.

Odpowiedz

Łukasz 20 marca, 2018 o 09:48

Czy dokumenty papierowe w tym przypadku muszą być podpisane przez osoby odpowiedzialne i wtedy dopiero należy je zeskanować ?!

Odpowiedz

Monika Markisz 20 marca, 2018 o 09:54

Panie Łukaszu, tak.

Odpowiedz

Maciek 20 marca, 2018 o 12:41

Poruszę jeszcze kwestię przygotowania dokumentów w systemie a ich podpis.
Po zapoznaniu się z systemem i kontakcie telefonicznym z pomocą, wydaje mi się, że dokumenty w systemie może przygotować na swoim koncie S24 ktoś inny (np. pełnomocnik, księgowa, pracownik spółki) a podpisać swoim ePUAPem osoba, którą system podpisze.
I można to zrobić na 2 sposoby:
– udostępnić wniosek do podpisu – w takiej sytuacji osoba podpisująca musi posiadać swoje konto S24 gdzie podpisze wniosek
– podpisać przy mnie (jako osobie przygotowującej wniosek w systemie) korzystając ze swojego konta ePUAP.

Na infolinii potwierdzili taką możliwość, ale jeszcze nie testowałem.

Czy może to ktoś ew. potwierdzić/zweryfikować?

Odpowiedz

Monika Markisz 20 marca, 2018 o 12:49

Panie Maćku, ja również takiej opcji nie testowałam. Czas pokaże. Dziękuję za cenny głos w dyskusji!

Odpowiedz

Renata 14 lipca, 2018 o 10:34

Witam, dokonaliśmy wysłania zgłoszenia z wykorzystaniem opcji nr 2 (na koncie eksr prokurenta zostało przygotowane zgłoszenie wraz z załącznikami, które następnie podpisał członek zarządu (PESEL) ePUAP-em. Zgłoszenie zostało wysłane z konta prokurenta, ale niestety nie przyszło jeszcze potwierdzenie na adres e-mail. W systemie, również póki co nie można znaleźć potwierdzenia złożenia, choć pod zgłoszeniem widnieje status „wysłano” . Zgłoszenie wysyłane było 13.07 w godzinach popołudniowych. Czy możliwe jest, że system nie wygenerował jeszcze potwierdzenia, czy może jednak nie przyjął go poprawnie ze względu na to że zgłoszenie wysłane było z konta prokurenta?

Odpowiedz

Iwona 21 marca, 2018 o 12:37

„a podpisać swoim ePUAPem osoba, którą system podpisze.” – czy chodzi o osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu posiadającą PESEL ujawniony w KRS?

Odpowiedz

Andrzej 21 marca, 2018 o 10:38

czy złożone sprawozdanie finansowe do KRS trafia automatem do urzędu skarbowego czy też do urzedu trzeba złożyć w formie dotychczasowej?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Kowalski 24 marca, 2018 o 21:57

Dzień dobry!

Sam się właśnie zastanawiam nad tą kwestią.

Ustawa z 26 stycznia 2018 r. o zmienia ustawy o KRS zmienia m.in. ustawę o CIT:

W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2343, 2175, 2201 i 2369 oraz z 2018 r. poz. 317) w art. 27 ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Podatnicy, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.”.

Z powyższego wynika, że podmioty wpisane do KRS nie będą musiały oddzielnie przesyłać sprawozdań do Urzędów Skarbowych.

Ale uwaga! Ten przepis wchodzi w życie z dniem 1 października 2018 r.

Obecnie art. 27 ust. 2 ustawy o CIT ma następujące brzmienie (od 1 stycznia 2018 r.):

Podatnicy, a także spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Czyli nadal istnieje obowiązek przekazania sprawozdania do US, tyle że obecnie wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej.

Próbuję właśnie ustalić co oznacza: za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. Może ktoś już to robił po 1 stycznia 2018 r.?

Wygląda więc na to, że do 30 września 2018 r. trzeba nadal oddzielnie składać sprawozdanie do RDF lub KRS oraz oddzielnie do Urzędu Skarbowego.

Odpowiedz

Marta 27 marca, 2018 o 16:57

Dzień dobry!

Czy mają Panowie jakieś nowe informacje odnośnie składania sprawozdania do urzędu skarbowego?

pozdrawiam

Odpowiedz

Anna 29 marca, 2018 o 12:43

Na infolinii podatkowej uzyskałam informację, iż nadal jest obowiązek wysyłki sprawozdania do urzędu skarbowego w formie papierowej.

Odpowiedz

Michał Kowalski 30 marca, 2018 o 10:41

A czy pracownik infolinii wskazał może z czego to wynika? Jaka jest podstawa prawna? Jestem ciekawy jak to uzasadnił.

Michał 21 czerwca, 2018 o 15:40

W FAQ, konkretnie pkt 20.

20. Czy wysłane zgłoszenie zostaje przekazane do Urzędów Skarbowych?
Wysłane zgłoszenie nie jest przekazywane do urzędów skarbowych.
Urzędy Skarbowe mają dostęp do Repozytorium Dokumentów Finansowych.
W razie wątpliwości należy skontaktować się z Urzędem Skarbowym pod który
podlega podmiot z zapytaniem czy istnieje konieczność przesłania do nich
dokumentów finansowych w wersji papierowej

Irena 22 marca, 2018 o 15:37

Witam, chciałabym zapytać o sytuację składania wniosków drogą elektroniczną przez Członka Zarządu pełniącego funkcję w kilku Spółkach? Na stronie KRS widnieje informacja „Możesz posiadać tylko jedno konto autoryzowane danym podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.” Co mam zrobić w sytuacji, kiedy jestem Członkiem Zarządu kilku Spółek i chcę je złożyć drogą elektroniczną?

Odpowiedz

Ola 5 kwietnia, 2018 o 10:23

Witam, wydaję mi się, że na jednym koncie można dodać sobie kilka firm.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Elżbieta 23 marca, 2018 o 11:33

Dzień dobry,
Chciałabym zapytać czy komuś udało się złożyć przez system S24 wniosek o zmianę danych w zakresie ujawnienia PESEL Członka Zarządu w Spółce zoo. Przeklikałam cały system, nie udało mi się. Dołączyłam nowe przedsiębiorstwo wpisując nazwę i adres ale ze wszystkich dostępnych wniosków nie widzę właściwego.

Odpowiedz

Edyta 23 marca, 2018 o 12:34

Co w przypadku dołączania sprawozdania likwidacyjnego do formularza x2? Sprawozdanie likwidacyjne obejmuje ostatnie 3 miesiące, tj od przyjęcia rocznego do dnia podpisania protokołu likwidacji. Moim zdaniem ono idzie w innym trybie niż „typowe” sprawozdanie finansowe i zatem wysyłam je papierowo.

Odpowiedz

Beata 23 marca, 2018 o 13:01

Bardzo dokładnie pani to opisała. Dziękuję

Odpowiedz

Ania 26 marca, 2018 o 14:00

Dzień dobry,
czy równocześnie ze złożeniem sprawozdania finansowego w formie elektronicznej, należy mimo wszystko przesłać do KRS sam wniosek (KRS Z30 z załącznikami) w formie papierowej z informacją, że załączniki zostały złozone w formie elektronicznej? Czy od takiego wniosku nadal należy uiścić opłatę 140 zł (40 zł za sprawozdania, 100 zł za ogłoszenie w MSIG)?

Dziękuję i pozdrawiam,
Ania

Odpowiedz

Kamila 27 marca, 2018 o 13:53

Mam pytanie , w jaki sposób najlepiej złożyć wniosek o wpis PESEL do KRS. Chodzi o podanie numeru PESEL dla członka zarządu, który jest cudzoziemcem i do tej pory go nie posiadał. Jaki wniosek należy złożyć w tej sprawie? Z góry dziękuje za podpowiedź.

Odpowiedz

Aleksandra 27 marca, 2018 o 14:15

Witam

pomocy !!!! problem na samym poczatku, nie moge sie zalogowac

Odpowiedz

Agnieszka 28 marca, 2018 o 10:32

Witam,

Czy za pośrednictwem systemu wprowadza się również wszystkie uchwały, które to podejmuje się na ZZW, a dotyczące – zatwierdzenia sprawozdania z działalności, zatwierdzenia sprawozdania finansowego, udzielenia absolutorium, podziału zysku ?

Ponadto jeżeli zgłoszenia dokonuje się aktualnie wyłącznie w formie elektronicznej zastanawiające jest pozostawienie na stronie z formularzami – formularzy KRS Z30, chyba, że są one pozostawione dla podmiotów, które nie mogą dokonać zgłoszenia elektronicznie, gdyż osoby uprawnione do zgłoszenia nie posiadają numeru PESEL.

Dodatkowo co w sytuacji, gdy na ZZW wybiera się nowy Zarząd (osoby, które wcześniej nie były w Zarządzie)- uchwały te są skuteczne przecież z chwilą ich podjęcia, a nowe osoby na chwilę zgłoszenia dokumentów finansowych nie są wpisane w KRS, tym samym system pozwoli na podpisanie dokumentów tylko przez „poprzedni Zarząd”.

Odpowiedz

Justyna 28 marca, 2018 o 18:32

Dzień dobry,

Co w przypadku jednostek nie mających obowiązku składania sprawozdania finansowego, takie oświadczenie o braku obowiązku też można przesłać bezpłatnie? Jest ono wymienione na liście według, której w systemie dołącza się dokumenty?

Odpowiedz

Honorata 2 kwietnia, 2018 o 22:54

Witam. Zgodnie z instrukcją po wielu, wielu godzinach walki wszystkie niezbędne pliki załączyłam do e-sprawozdania, zostało poprawnie zweryfikowane. Następnie wskazałam osobę która ma podpisać i wysłać elektronicznie. E-puap nie wchodzi w grę gdyż pokazuje mi się komunikat, że nie mogę wysłać przy pomocy e-puap (doczytałam że mogą tylko te spółki które zostały założone przez internet). Natomiast wysyłka przy pomocy podpisu kwalifikowanego jest „nieaktywna”. „Wyślij zgłoszenie do repozytorium DF” również jest nieaktywne. Została mi opcja „Przekaż do podpisu”. Wysłałam. Osoba wyznaczona dostała maila że można podpisać sprawozdanie. I koniec. Sprawozdanie dalej nie jest wysłane. Jestem w kropce. Proszę o pomoc…
Jeszcze jedno pytanie: czy sam wniosek KRS Z-30 też mam wysłać elektronicznie przez e-KRS? Jeżeli tak to gdzie go znajdę?

Odpowiedz

Piotr 6 kwietnia, 2018 o 11:50

Dzień Dobry
Mała podpowiedź dla osób podpisujących sprawozdanie podpisem kwalifikowanym poprzez RDF.
Pliki które chcemy załączyć muszą być najpierw podpisane za pomocą programu dedykowanego do klucza (w moim przypadku pro Certum SmartSign). Dopiero podpisane cyfrowo pliki załączamy w RDF.
Jeśli tego nie zrobimy podpis kluczem kwalifikowanym będzie niemożliwy (nieaktywna opcja).
Niestety jeśli wymagana jest podpowiedź telefoniczna trzeba uzbroić się w cierpliwość (chyba dzwoni sporo osób) średnio około 2 godzin w kolejce przy 40 osobach na linii.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz 19 kwietnia, 2018 o 11:41

Panie Piotrze, dziękuję

Odpowiedz

Aleksandra 13 lipca, 2018 o 16:52

Witam, mam pytanie w systemie ekrs mam dokumenty finansowe w edycji, jak je całkowicie usunąć? dziękuję za podpowiedź

Odpowiedz

Agnieszka 5 kwietnia, 2018 o 18:05

Czy trzeba dołączyć potwierdzenie zapłaty 140 zł i załącznik z -30

Odpowiedz

Agnieszka 5 kwietnia, 2018 o 20:24

Witajcie. Czy składając sprawozdanie dla spółki z.o.o dokonuje wpłaty za wpis oraz czy załączam załącznik z-30.

Odpowiedz

Marlena 11 kwietnia, 2018 o 18:26

jesli jest możliwość złożenia przez zakładkę „bezpłatne zgłaszanie dokumentów finansowych” to opłata nie jest potrzebna i nie składa się KRSZ-30

Odpowiedz

Monika Markisz 12 kwietnia, 2018 o 03:24

Pani Marleno, opłata nie jest potrzebna, nie składa się KRS Z 30.

Odpowiedz

Monika Markisz 19 kwietnia, 2018 o 11:42

Pani Agnieszko, nie ma opłat, nie ma KRS Z-30 (w wersji Bezpłatne składanie sprawozdań finansowych). W opcji płatnej – 350 zł jako zmiana wpisu.

Odpowiedz

Ela 10 kwietnia, 2018 o 11:14

Czy mogłaby Pani napisać jak wygląda składanie sprawozdania elektronicznie w spółdzielni socjalnej wykaz dokumentów które należy załączyć ?, czy druki KRS również? czy jakieś dodatkowe oświadczenia?

Odpowiedz

Marta 17 kwietnia, 2018 o 11:41

Witam,
W jaki sposób złożyć przez s-24 informacje o braku obowiązku złożenia sprawozdania finansowego?

Odpowiedz

Monika Markisz 19 kwietnia, 2018 o 05:44

Pani Marto, zgodnie z informacją i opisem znajdującym się na S24, ta opcja nie wymaga dołączenia jakiegokolwiek pliku. Wystarczy zaznaczyć przy danym zgłoszeniu, że Wnioskodawca ujawnia informację o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego.

Odpowiedz

Marta 19 kwietnia, 2018 o 12:21

tak, problem tylko jest następujący, że nie widzę tam takiej możliwości. proszę również o informacje czy załączone pliki muszą byc podpisane podpisem kwalifikowanym? bo portal nie puszcza mnie dalej.

Odpowiedz

Monika Markisz 19 kwietnia, 2018 o 12:33

Pani Marto Wysyłam Pani PrintScreen, może pomoże?

Odpowiedz

Judyta 13 lipca, 2018 o 15:23

Dzień dobry,

Pani Marto ja również potrzebuję pomocy przy wysłaniu informacji o braku obowiązku sporządzania sprawozdań finansowych. Czy również mogę prosić o ściągawkę w postaci zrzutu ekranu, jak można to zrobić?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Judyta

BArbara 9 kwietnia, 2019 o 20:04

Witam
Mam i ja problem. Rok 2017, spółka z o.o. była zawieszona. Nie było wiec obowiązku składania sprawozdania. Nie mam możliwości zaznaczenia w systemie tej opcji. Rozwijane okienko pokazuje tylko sprawozdania 2x (normalne i dla grup kapitałowych). Jak żyć? KRS już przysłał wezwanie.

Arkadiusz 17 kwietnia, 2018 o 12:17

Witam serdecznie,
Pytanie do Pani odnośnie „bezpłatnego składania spr.fin”. Można się zalogować, przejść proces wyboru dokumentów. I teraz tak. Można wybrać sprawozdanie dalej rodzaj np. bilans. To jest jasne. Jak to wygląda z załączaniem uchwał ? Wszak wcześniej z praktyki było tak, że
– był jeden protokół ze zgromadzenia Wspólników i tam znajdowały się podjęte uchwały, dołączona była lista obecności
obecnie jest możliwość dodania
– uchwały o podziale zysku/ straty
oraz
– uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania

Pytanie brzmi czy zatem trzeba dodać tylko te uchwały na oddzielnych dokumentach czy może zeskanować cały protokół ze zgromadzenia ?

Odpowiedz

Monika Markisz 19 kwietnia, 2018 o 05:31

Panie Arkadiuszu, według mnie trzeba zrobić odpis uchwał – oddzielnie co do zatwierdzenia SF, i oddzielnie co do podziału zysku/pokrycia straty. Na oddzielnych dokumentach. Skan całego protokołu – raczej nie.

Odpowiedz

Bogdan 24 kwietnia, 2018 o 14:20

Czy ww opisy winne być poświadczone notarialnie?

Odpowiedz

Elżbieta 12 lipca, 2018 o 14:48

Dzien dobry
Mam pytanie Panie Arkadiusz jak pan dodał resztę uchwał i te protokół ze zgromadzenia, lista obecności. Bo ciągle się zastanawiam jak to zrobić.

Odpowiedz

Piotr 17 kwietnia, 2018 o 15:30

Dzień dobry,
proszę Panią o pomoc i udzielenie odpowiedzi. Spółka chce złożyć sprawozdanie finansowe za rok 2017 w formie elektronicznej do Sądu. Jakie dokumenty, oprócz sprawozdania finansowego mają być wysłane w formie elektronicznej do Sądu? Czy ma być wysłany:
1. druk KRS-Z30,
2. protokół Walnego Zgromadzenia Wspólników i uchwały zatwierdzające sprawozdania,
3. sprawozdanie Zarządu,
4. opinie biegłego , rewidenta?
Czy wszystkie te dokumenty wymienione wyżej mają być wysłane tylko i wyłącznie elektronicznie czy również ma zostać dokonana opłata 140 zł i też wysłana?
Proszę również o informację czy taka sama procedura dotyczy sprawozdań za rok 2016, ponieważ Spółka wysłała sprawozdania za rok 2016 w tamtym roku, ale na braki formalne był zwrot wniosku. Czy w takiej sytuacji również muszę w formie elektronicznej wysłać wszystko za rok 2016? Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika Markisz 19 kwietnia, 2018 o 05:30

Panie Piotrze, KRS Z-30 nie jest składany w opcji „Bezpłatne składanie dokumentów finansowych”, Ad 2-4 tak. Opłaty 140 zł – nie ma. Odnośnie SF za 2016 rok – w mojej ocenie zwrot wniosku (złożonego przed 15 marca 2018 roku) oznacza, że sprawozdania trzeba złożyć na zasadach obowiązujących przed 15 marca 2018 roku, a więc w wersji papierowej.

Odpowiedz

Tomasz 19 czerwca, 2018 o 13:13

W takim razie proszę o podpowiedź jak składać KRS Z30 ?

Odpowiedz

Anna 19 kwietnia, 2018 o 12:00

Pani Moniko a czy wszyscy mogą bezpłatnie złożyć sprawozdanie do KRS czy też niektórzy muszą użyć S24 czyli formy płatnej?

Odpowiedz

Monika Markisz 19 kwietnia, 2018 o 12:19

Pani Anno, nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale wniosek składa 1 z członków zarządu. Jest tak nawet wtedy, gdy jest ich kilku.

Odpowiedz

Anna 19 kwietnia, 2018 o 13:15

tak, ale mi chodzi o to kiedy spółka możne złożyć dokumenty do KRS bezpłatnie a kiedy trzeba użyć formy płatnej – S24. Jakie są wymogi której opcji użyć.

Odpowiedz

Monika Markisz 19 kwietnia, 2018 o 13:30

Pani Aniu, to już porada prawna, w 2 zdaniach nie da się napisać 🙂

Odpowiedz

Anna 20 kwietnia, 2018 o 08:33

Witam
Mam problem z wysłanie pliku. Sprawozdanie finansowe załączone poprawnie, podpisane przez epuap a „wyślij do repetytorium jest nieaktywne” co robić, gdzie tkwi błąd. Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Monika 2 lipca, 2018 o 07:42

Pani Anno udało się wysłać do repozytorium? też utkwiłam w tym punkcie.

Odpowiedz

Małgorzata 24 kwietnia, 2018 o 10:10

Pani Moniko SUPER informacje i ŚWIETNA instrukcja składania bezpłatnego sprawozdania do KRS!!! Bez Pani instrukcji nie poradziłabym sobie. Wcześniej czytałam poradniki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości i kompletnie nie wiedziałam co do czego. Zapędziłam się gdzieś przy składaniu dokumentów do załączania plików w formacie xades i zgłupiałam. Co to do licha jest!!!? No i tu z pomocą przyszedł mi nieoceniony wyjek \”google\”, który podsunął mi Pani rewelacyjnego bloga! Dziękuję bardzo! Sprawozdanie do e-KRS złożone poprawnie za sp. z o.o. i zatwierdzone ePuap.

Odpowiedz

Monika Markisz 24 kwietnia, 2018 o 11:32

Pani Małgosiu, bardzo dziękuję za komentarz!

Odpowiedz

Arkadiusz 24 kwietnia, 2018 o 12:26

Pani Małgorzato, może Pani zrobić krótko mówiąc – „instrukcję” jak to zrobić poprawnie ? Zakładam, że korzystała Pani z formy bezpłatnej (obecnie dostępnej).

Odpowiedz

Małgorzata 26 kwietnia, 2018 o 11:34

Panie Arkadiuszu instrukcja jest w artykule Pani Moniki, moim zdaniem prościej już się nie da. Ja wcześniej przeszłam przez m.in. 300-stronicowy poradnik Ministerstwa Sprawiedliwości i kompletnie nic mi się nie rozjaśniło. Ja korzystałam z bezpłatnej formy złożenia sprawozdania. Wcześniej miałam zeskanowany bilans z załącznikami i uchwały do pliku pdf, każdy dokument w osobnym pliku. Po zalogowaniu do S24 dodałam wszystkie załączniki, zrobiłam zapisz a potem Prezes zalogował się na swoim komputerze i tylko kliknął \”podpisz przez ePUAP\” i \”prześlij do repozytorium DF\” . Wyświetlił się komunikat, że dokument został przesłany poprawnie.

Odpowiedz

Monika Markisz 26 kwietnia, 2018 o 11:38

Pani Małgosiu, dziękuję, cieszę się, że mogłam pomóc,

Odpowiedz

Arkadiusz 26 kwietnia, 2018 o 15:13

Ok, dziękuję za informację. Za kilkanaście dni będę składał, zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂

Odpowiedz

Elżbieta 12 lipca, 2018 o 14:54

Pani Małgosiu
Mam pytanie ponieważ na portalu S-24 można dołączyć 2 uchwały a co z resztą i z protokół z zgromadzenia z lista obecności jak Pani to zrobiła.

Odpowiedz

Michał 24 kwietnia, 2018 o 11:40

Pani Mecenas,

mam takie pytanie – co w przypadku sprawozdania likwidacyjnego, które zgodnie z art. 288 p. 1 KSH powinno zostać złożone jednocześnie z wnioskiem o wykreślenie spółki? Czy taki wniosek należy teraz złożyć w dwóch częściach ? 😉 Niby art. 69 ustawy o rachunkowości nic nie mówi o sprawozdaniach likwidacyjnych no ale różnie to potem bywa z referandarzami

Odpowiedz

Justyna 24 kwietnia, 2018 o 19:02

Dzień dobry,

W moim biurze prowadzimy firmę ( Spółka z.o.o), której jedyny Członek Zarządu z ujawnionym numerem pesel przebywa w USA. Z tego powodu nie mam możliwości podpisania Profilem Zaufania e – Puap. Spółka ma ujawnionego prokurenta.
W związku z tym czy przysługuje Spółce możliwość wysłania dokumentów w sposób płatny przez S24? Czy prokurent wtedy może je podpisać podpisem elektronicznym?

Odpowiedz

Maciek 25 kwietnia, 2018 o 11:14

Czy jeżeli w zarządzie są osoby z nr PESEL, uprawnione do reprezentacji, to czy mogą udzielić pełnomocnictwa pracownikowi spółki (zgodnie z KPC), który złoży płatny wniosek ze sprawozdaniem finansowym przez system S24 i podpisze swoim ePUAPem?

Czy z racji tego, że są w zarządzie osoby, które mają PESEL i mogą to zrobić, to referendarz odrzuci taki wniosek, złożony przez pełnomocnika spółki (pracownika)?

Odpowiedz

Monika Markisz 26 kwietnia, 2018 o 11:44

Panie Maćku, nie widzę takiej opcji w przepisach ustawy o KRS, aby to pełnomocnik złożył dokumenty do KRS, ponieważ jego dane (PESEL) nie są ujawnione w rejestrze przedsiębiorców. Ale proszę upewnić się w Informacji, nie jestem tego pewna na 100 procent.

Odpowiedz

Radosław 25 kwietnia, 2018 o 14:22

Witam, zwracam się z pytaniem jak w jakiej formie składamy do KRS-u protokół z ZZW spółki zatwierdzającego bilans, sprawozdanie etc i sprawozdanie zarządu z działalności spółki? Złożyliśmy dokumenty finansowe według nowych zasad, ale co w takim razie zresztą dokumentów? Składamy je do KRS-u w formie tradycyjnej? Bez sprawozdań i bez formularza KRS Z30? Czy w takim wypadku płacimy 40 zł?

Odpowiedz

Monika Markisz 26 kwietnia, 2018 o 11:41

Panie Radosławie, cały protokół nie jest potrzebny. Proszę rozważyć wyciągi z protokołów zawierające tylko wymagane uchwały – o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz o pokryciu straty/podziale zysku.

Odpowiedz

Julia 26 kwietnia, 2018 o 16:28

Wszystko fajnie gra jak się czyta , w praktyce wygląda kiepsko . Utworzyłam konto , prezes zarejestrowany ,
wchodzę do systemu klikam na „przygotowanie i składanie…” dodaję zgłoszenie i …..za diabła nie mogę podłączyć plików ; do każdej wybranej opcji : bilans ( podłączam plik „bilans”) przy wyborze rachunku ,czy informacji dodatkowej już nie mogę podłączyć żadnego pliku z tej serii- wyrzuca komunikat ,że za dużo ale za to w opcji dokumenty z podpisem przyjmuje 3 uchwały be z problemu ; próbowałam w jednym pdf scalić 3 opcje , też wywaliło .W tabelce przed podłączeniem plików jest pewno opcja zapisu – tylko czego , pojedynczych plików nas zasadzie ” bilans” zapisz – powrót do plików , ściągnięcie pliku np: rachunku , zapisz itd czy opcja ściągnięcia wszystkich załączników i dopiero zapisz. Straciłam cały dzień , nic nie zrobiłam a z systemu wyrzuca co chwila . podpowiedzcie proszę w jaki sposób podłączyć te pliki .Dokumenty skanowane pojedynczo .W jakim systemie ich ułożyć ? Bilans ( nazwa ) jedna kartka , rachunek też ,informacja 6 kartek ; w paczkach czy jak leci w jednym założonym folderze……. proszę

Odpowiedz

Arkadiusz 2 maja, 2018 o 11:07

Witam,
Czy może Pani lub któryś z czytelników się orientuje co w związku z tym zapisem ? Nie ma takiej kategorii w przypadku bezpłatnego złożenia dokumentów.

„W związku z wejściem w życie od dnia 15 marca 2018 r. nowych przepisów art. 19a ustawy o KRS, (Dz.U. z 2018 poz. 398), wymagane jest załączenie do wniosków nowych dokumentów „LISTY ADRESÓW DO KORESPONDENCJI”:
…………………….
W przepisach prawa nie przewidziano wzorca takich list. System s24 umożliwia dołączenie takich list, jako „dokument zewnętrzny” w kategorii „INNY”

Odpowiedz

Marzena 8 maja, 2018 o 14:54

Pani Moniko
Proszę o informację, gdyż nie mam gdzie zaciągnąć informacji w sprawie, która zapewne dotyczy wielu spółek gdzie w kilkunastu spółkach jest osobą ujawnioną w krs jedna osoba – co w tym przypadku jeśli zgodnie z opisem możliwe jest utworzenie jednego konta za pomocą jednego podpisu…mamy kilkanaście spółek i tylko jeden Pan może podpisać co w takim przypadku będzie możliwe otwarcie kilkunastu kont dla poszczególnych spółek i podpisanie jednym podpisem. proszę o pomoc.

Odpowiedz

Marzena 8 maja, 2018 o 14:59

Witam
Proszę o pomoc, co w przypadku gdy udziałowiec oraz zarazem członek zarządu jedyny Pan jest jedyną osobą do podpisania sprawozdań w kilkunastu spółkach czy w tym przypadku jest możliwe utworzenie kilkunastu kont i podpisanie jednym podpisem – wyczytałam, że nie ale proszę o pomoc zapewne nie jesteśmy odosobnionym przypadkiem. Co możemy w takim przypadku zrobić czy może można to zrobić bez problemu ?

Odpowiedz

Zuza 9 maja, 2018 o 12:08

Pani Moniko, a co w sytuacji w której obok sprawozdania finansowego zmienia się sposób reprezentacji w spółce kapitałowej i tym samym zmienia się Statut? Osobno zgłaszam sprawozdanie finansowe przez stronę internetową KRS a zmianę w statucie wykazuję jak dotychczas w formularzu KRS Z30 :)?

Odpowiedz

Monika Markisz 9 maja, 2018 o 12:10

Pani Zuzo. Sprawozdanie finansowe zgłasza Pani przez EKRS, a inne zmiany – poprzez formularz KRS-Z3 i odpowiednie załączniki. Pozdrawiam

Odpowiedz

Jan 14 maja, 2018 o 11:48

Wszystko się zgadza,otrzymałem 3 wiadomości e-mail ,upłynął miesiąc i cisza a w monitorze sądowym gdzie są ujawnione zgłoszenia złożenia moich sprawozdań z kilkunastu ostatnich lat tego za rok 2017 złożonego w kwietniu 2018 niema .Jak ma wyglądać potwierdzenie i czy go otrzymamy, czy będzie wpis w monitorze ,nie wiadomo.

Odpowiedz

Magda 18 maja, 2018 o 10:07

Czy przy składaniu sprawozdania finansowego za rok 2017 trzeba dołączyć dokument z listą adresów do korespondencji osób uprawnionych do reprezentacji spółki? Czy ten przepis tyczy się tylko nowo zakładanych spółek?

Odpowiedz

Monika Markisz 18 maja, 2018 o 12:51

Pani Magdo, zgłaszanie sprawozdań finansowych nie wiąże się – moim zdaniem – z obowiązkiem złożenia osób uprawnionych do reprezentacji lub innych list.

Odpowiedz

Magda 18 maja, 2018 o 12:59

Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Ada 21 maja, 2018 o 15:09

Witam,

a dlaczego radca nie może złożyć sprawozdania? Zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa Sprawiedliwości zmiana ustawy o KRS ze stycznia nie ingeruje w przepisy dot. pełnomocnictwa (wiadomo – podpis kwalifikowany pełnomocnika)?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz 21 maja, 2018 o 18:16

Pani Ado, dziękuję za komentarz. Uzupełniłam artykuł w taki sposób, aby wyjaśnić, że radca prawny nie może zastąpić kieronika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz złożyć sprawozdań finansowych w trybie bezpłatnego zgłaszania. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Jadwiga 22 maja, 2018 o 10:36

Witam
spółka jawna zawiesiła swoją działalność w 2012 r, a wspólnicy nie złożyli w terminie wniosku Z-30 o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego , teraz jest wezwanie z KRS do złożenia SF za lata 2012-2016. Jak wysłać Z-30, spółka nie wykonywała żadnych czynności przez te lata, i nie została zlikwidowana, czy jest zobowiązana do złożenia sprawozdania finansowego za te lata.

Odpowiedz

Tomasz 23 maja, 2018 o 14:14

HELP ..musze dziś złozyć sprawozdanie a nie puszcza mnie system rejestrujacy .. epuap mam ale co z tego jak chce się zalogowac na stronie ministerstwa i pokazuje ze nie moze byc autopryzowane

no nic tylko granat tam wysłac pomocy

Odpowiedz

Krzysztof 29 maja, 2018 o 13:13

Witam,

czy mógłby ktoś jasno opisać procedurę składania spr. fin za 2017 do KRS przez członów zarządu sp. z oo będących cudzoziemcami, bez nru PESEL i nie przebywających w PL. Dodatkowe info: 1. Jest możliwość wyrobienia im polskich podpisów kwalifikowanych. 2. Wg aktu notarialnego do reprezentacji upoważnionych jest 2 członków zarządu działających wspólnie. Będę bardzo wdzięczny za jasne i klarowne odpowiedzi.

pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof 29 maja, 2018 o 13:44

Witam,

czy mógłby ktoś w jasny sposób opisać procedurę składania spr fin. sp. z o.o. do KRS przez 2 członków zarządu – cudzoziemców bez nru PESEL i nie przebywających w Polsce? Dodatkowe info. 1. Jest możliwość wyrobienia im podpisu kwalifikowanego u polskiego dostawcy tej usługi. 2. Członkowie zarządu muszą działać wspólnie wg aktu notarialnego.

Czy jest to w ogóle możliwe?

Odpowiedz

Piotr 30 maja, 2018 o 08:46

Nr PESEL dla cudzoziemców trzeba nadać by wyrobić podpis kwalifikowany lub zrobić dostęp do PUAP. Jeżeli są nieobecni to nie lepiej żeby sprawozdanie za nich złożył profesjonalny pełnomocnik z podpisam kwalifikowanym? Wbrew wielu opiniom i stanowiskom w necie wraz z nowelą ustawy o KRS nie zmieniły się przepisy dot. pełnomocnictwa. Jest nawet stanowisko MS w tej sprawie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna 29 maja, 2018 o 16:00

Witam.
Dopiero niedawno złożyłam wniosek do Krajowej Izby Rozliczeniowej o podpis kwalifikowany dla członków zarządu.
Gdyby nie udało mi się uzyskać na czas podpisów, mogę złożyć dokumenty sprawozdawcze w formie papierowej we właściwym sądzie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Monika Markisz 29 maja, 2018 o 16:41

Pani Katarzyno, według mojej wiedzy nie ma podstaw prawnych do złożenia sprawozdania fiansnowego w formie papierowej w opisanej przez Panią sytuacji.

Odpowiedz

Zbyszek 30 maja, 2018 o 17:12

Złożyłem dzisiaj sprawozdanie przez eKRS. Poszło dosyć płynnie. Proszę przygotować pliki nie większe niż 5 Mb. W moim wypadku były to PDFy. W miejsce 2 plików uchwał wysłałem 2 razy cały protokół z ZZW, podobnie zrobiłem z sprawozdaniem finansowym – mam nadzieję, że nikt się nie przyczepi.

Nawiązując do wcześniejszego wątku , aż nie chce mi się wierzyć jak łatwe jest teraz dotarcie przez osoby anonimowe do „wrażliwych danych” zawartych w sprawozdaniach – podpisy, pieczęcie, wyniki, adresy itp.
Wcześniej w sądach zostawał jakiś ślad po „ciekawskich”. Czy przepisy RODO nie są nadrzędne i nie obejmuje ochroną osób fizycznych ujętych w sprawozdaniach?

Odpowiedz

Paulina 18 czerwca, 2018 o 15:23

Panie Zbyszku, proszę dać znać czy taka formuła (tzn. wprowadzenie protokołu ZZW dwa razy zamiast dwóch plików uchwał) „przeszła”. Jestem bardzo ciekawa.

Odpowiedz

Romana 6 czerwca, 2018 o 10:06

Witam, proszę uprzejmie o pomoc jak złozyć załacznik KRS-ZE (zmiana wspólników) w systemie S24

Odpowiedz

Robert 7 czerwca, 2018 o 09:42

Masło maślane
Podpisany dokument jest w dwóch miejscach :
do podpisu i podpisane
To wreszcie jest podpisany i wysłany czy nie ?

Odpowiedz

Jako 7 czerwca, 2018 o 22:49

A co ze sprawozdaniem jednostki mikro ? W jakiej pozycji dodac informacje ogolne ?

Odpowiedz

Małgosia 11 czerwca, 2018 o 12:47

Witam,
czy sprawozdanie po podpisaniu przez członków zarządu i po zeskanowaniu do pdf musi być najpierw podpisane w pdfie? (jeśli tak to w jaki sposób podpisać epuapem) W pliku pdf jest zakładka podpisz, ale podpowiada tyko podpis kwalifikowany ( jeśli to w ogóle jest potrzebne)
czy tylko zeskanowany plik pdf wstawiamy do ekrs?
Z góry dziękuje za podpowiedź.

Odpowiedz

Monika Markisz 12 czerwca, 2018 o 18:53

Pani Małgosiu, w przypadku opcji „Bezpłatnego zgłoszenia sprawozdań finansowych do KRS” nie ma potrzeby podpisywania pliku PDF. Tak, zeskanowany plik PDF (zawierający skan dokumentu podpisanego faktycznie przez kierownika jednostki i osobę sporządzającą) „wstawia” się do eKrs.

Odpowiedz

Beata 12 czerwca, 2018 o 17:45

W lutym 2018r. nastąpiło przejęcie spółki poprzez łączenie udziałów. Sprawozdanie Finansowe za 2017r. zatwierdza jeszcze spółka przejmowana. Jak złożyć takie sprawozdanie jeżeli nastąpiło wykreślenie tej spółki z KRS z urzędu z dniem połączenia?

Odpowiedz

Gosia 13 czerwca, 2018 o 11:28

A co w sytuacji gdy sprawozdanie musi podpisać dwóch członków zarządu a dokumenty wysyła się jednym podpisem kwalifikowanym?

Odpowiedz

Monika Markisz 14 czerwca, 2018 o 08:51

Pani Gosiu, sprawozdanie finansowe muszą podpisać wszyscy cżłonkowie zarządu (co wynika z ustawy o rachunkowości). Zgłoszenie sprawozdania do KRS przez S24 nie wymaga zachowania takiej samej reprezentacji. Wystarczy 1 osoba ujawniona w KRS.

Odpowiedz

Monika 13 czerwca, 2018 o 12:07

Witam, pani Moniko czy konto na s24 do bezpłatnego złożenia sprawozdania finansowego może założyć osoba odpowiedzialna za sporządzenie sprawozdania finansowego posiadająca podpis kwalifikowany lecz nie wpisana do krs,

Odpowiedz

Monika Markisz 14 czerwca, 2018 o 08:49

Pani Moniko, tak, konto na S24 może założyć każdy. Wpis do KRS nie ma znaczenia. Czym innym jest natomiast efektywne złożenie sprawozdania finansowego przez taką osobę.

Odpowiedz

Anna 15 czerwca, 2018 o 00:13

Pisze Pani: „Ale wiem i widziałam, że system jest bardzo logiczny i przejrzysty”. a wcześniej: „Uwaga! System żąda autoryzacji i odsyła do strony głównej (Moje konto). Na stronie głównej nie ma takiej opcji.” – to właśnie pokazuje nieintuicyjność i nielogiczność systemu.

Odpowiedz

Monika Markisz 15 czerwca, 2018 o 13:33

Pani Anno, dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Piotr 15 czerwca, 2018 o 11:52

To ja jeszcze z pytaniem formalnym przed samymi zgłoszeniami moich spółek – używając starej – płatnej opcji przez s24 informacje ze sprawozdań i uchwał idą tak samo do repozytorium elektronicznego i stają się w pełni jawne tak jak przy nowej darmowej opcji zgłoszeń? Czy może opcja płatna zakłada wyłącznie taką jawność, jaka miała miejsce w latach wcześniejszych?

Odpowiedz

Teresa 18 czerwca, 2018 o 13:26

Założenie konta w portalu S24 musi być zautoryzowane podpisem kwalifikowanym.
Czy można użyć do założenia tego konta podpisu kwalifikowanego księgowego… ?

Odpowiedz

A-gis 18 czerwca, 2018 o 14:33

Dzień dobry,

Mam taką historię: w oddziale przedsiębiorcy zagranicznego, sprawozdanie finansowe podpisał – jako kierownik tej jednostki) reprezentant przedsiębiorcy zagranicznego w oddziale (jak bywało również w latach wcześniejszych i nigdy nie zostało zakwestionowane ani przez KRS, ani przez skarbówkę); zgodnie z ustawą o rachunkowości (art. 69 ust. 1b) reprezentant powinien złożyć sf do KRS. Oczywiście aktualnie nie może tego złożyć via RDF. Zatem pytanie, czy reprezentant przedsiębiorcy zagranicznego w oddziale może sf217 złożyć w trybie s24 podpisując skany dokumentacji oraz wniosek KRS-Z30 swoim podpisem elektronicznym?

Odpowiedz

Ewa 19 czerwca, 2018 o 10:51

Witam, mam pytanie, złożyłam wszystkie dokumenty i czekam na potwierdzenie zgodności, w tabelce mam – stan zgłoszenia – w edycji. Czy ta weryfikacja trwa tak długo?

Odpowiedz

Tomasz 19 czerwca, 2018 o 13:10

Witam, Czy składając sprawozdanie finansowe trzeba dołączyć wypełniony KRS Z30? W komentarzach widziałem, że chyba nie ale chciałbym mieć pewność. Może ktoś się z tym tematem spotkał? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika Markisz 20 czerwca, 2018 o 13:04

panie Tomaszu, nie trzeba

Odpowiedz

Jola 19 czerwca, 2018 o 16:49

Witam, jakie jest rozwiązanie na złożenie elektronicznie sprawozdania, w sytuacji gdy zmienił się Zarząd spółki, a Sąd tego jeszcze nie zdążył ujawnić w KRS, stąd też dane osoby, które generuje system, która powinna zatwierdzić zgłoszenie do KRS są nieaktualne?

Odpowiedz

Aga 19 czerwca, 2018 o 20:33

Dzień Dobry
Jestem prezesem w 3 spółkach i mam podpis kwalifikowany czy w wszystkich spółkach mogę utworzyc konto S24 , przy uzyciu tego samego podpisu kwalifikowany.

Odpowiedz

Arkadiusz 20 czerwca, 2018 o 08:30

Witam
Konto tworzy się jedno i wtedy dodaje się poszczególne podmioty do niego.

Odpowiedz

Michał 21 czerwca, 2018 o 15:07

Dokładnie tak jest. Po wejściu na stronę MS i zalogowaniu pojawia się strona gdzie można wyszukać dowolny podmiot, którego sprawozdanie chce się złożyć, przez wpisanie numeru KRS – może być bez „zer” . Po wyszukaniu, na stronie głównej określone jest kto może podpisać sprawozdanie danego podmiotu. Zauważyłem, że są to tylko członkowie zarządu – oczywiście posiadający PESEL -, MS nie nadaje takiego uprawnienia, na przykład, Prokurentowi.

Odpowiedz

Monika Markisz 25 czerwca, 2018 o 09:31

Panie Michale, dziękuję za komentarz. Faktycznie, ani prokurent, ani członek rady ani pełnomocnik zarządu czy ksiegowy nie są uprawnieni do wsyłania sprawozdania finansowego popprzez S24.

Odpowiedz

Sylwia 20 czerwca, 2018 o 10:40

Dzień dobry,
Proszę mi podpowiedzieć w jaki sposób dodać dokumenty? czy przed dodaniem muszą być podpisane? z komunikatów wynika, że tak. W takim razie gdzie/jak je podpisać, ePuap? no i system nie chce przyjąć pdf, żąda formatu xades. A może ktoś mi poda nr na infolinię? bo na nr podany na stronie ekrs (71 7489600) nie da się dodzwonić. Dziękuję

Odpowiedz

Magdalena Mikler 28 czerwca, 2018 o 16:46

witam mam problem z załączeniem plików w formacie xades nie jestemw stanie w s24 dodać skanów plików pdf j

Odpowiedz

Grzegorz 11 lipca, 2018 o 21:07

Mam pliki PDF i nie wiem jak przerobić na Xades…?

Odpowiedz

Grzegorz 11 lipca, 2018 o 21:24

Czy ktoś mi może powiedzieć jak zrobić te pliki xades?

Odpowiedz

Mirosława 13 lipca, 2018 o 11:35

Panie Grzegorzu, jeśli podpisze Pan podpisem kwalifikowanym pliki PDF wtedy podpisane zmienia się na pliki xades

Odpowiedz

małgorzata 21 czerwca, 2018 o 12:32

Dzień dobry , ja z pytaniem , czy do sprawozdania należy dołączyć wnioski KRS Z 30, KRS ZY, KRS ZN ?
dziękuję za odpowiedź , pozdrawiam Małgorzata

Odpowiedz

Monika Markisz 25 czerwca, 2018 o 09:30

Pani Małgorzato, do sprawozdań finansowych zgłaszanych bezpłatnie do KRS nie dołącza się żadnych wniosków (formularzy KRS).

Odpowiedz

Tomasz 22 czerwca, 2018 o 09:39

Dzień dobry, jestem prokurentem (samoistna) w spółce z .o.o. z 3 osobowym zarządem. Założyłem konto dla spółki na eKRS używając swojego podpisu za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Przygotowałem zgłoszenie wraz z wymaganymi dokumentami w formacie PDF. Przechodząc już do ostatniego etapu, czyli wysłania zgłoszenia sprawozdania spółki za 2017 rok, kafelek ” wyślij zgłoszenie do repozytorium DF ” . Moje zgłoszenie jest zawieszone, mogę je jedynie edytować lub usunąć. Z informacji rozwijanych pod i wynika, że nie jestem uprawnionym do wysłania zgłoszenia. Na ostatnim etapie widnieje lista w osobami podpisującymi zgłoszenie (członkowie zarządu)W jaki sposób mogę udostępnić zgłoszenie członkom zarządu, aby któreś z nich mogło wysłać przygotowane przeze mnie zgłoszenie sprawozdanie? Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Monika Markisz 25 czerwca, 2018 o 09:35

Panie Tomaszu, Pan – jako prokurent – przygotował wniosek. Jego skuteczne wysłanie do RDF nalezy jednak do obowiązku członka zarządu. Członek zarządu powinien załozyć konto na S24, a logując się do systemu i wybierając nr KRS podmiotu będzie miał wgląd we wniosek, przygotowany przez Pana. Członek zarządu powinien ten wniosek zatwierdzić, zweryfikować i wybrać opcję wysyłki- opcja jest dostępna przy nazwisku członka zarządu.

Odpowiedz

Krzysztof 22 czerwca, 2018 o 11:01

Dzień dobry.
Mam problem z podpisem kwalifikowanym. problem pojawia się po dodaniu dokumentów. W oknie:
Bezpłatne zgłoszenie dokumentów finansowych / Rejestracja nowego zgłoszenia – Krok 4
NIE JEST AKTYWNY PRZYCISK Podpisz podpisem kwalifikowanym, 2 pozostałe są aktywne
Proszę o pomoc

Odpowiedz

Maciek W. 26 czerwca, 2018 o 10:02

Krzysztofie, rozwiązałeś problem? Mam to samo – mogę udostępnić do podpisu (nie mam komu… z 2-ch Czł.Zarządu tylko jeden z nich, póki co, ma podpis…), mogę udostępnić samemu sobie (Czł.Zarządu mającemu podpis kwalifikowany… ale nadal mam nieaktywny PODPIS… pomijam, że to nie ma racjonalnego uzasadnienia ;-), mogę zostawić do edycji (dokument nie pojawia się w opcjach jako zgłoszenie do podpisania…)… czyli kręcę się w kółko, a w zasadzie we wstęgę Möbiusa :/

Odpowiedz

Olga 22 czerwca, 2018 o 13:47

witam,
Czy zna Pani sposób na odzyskanie loginu i hasła w systemie S24. Był zakładany dawno temu i prezes nie pamięta danych do logowania.

Odpowiedz

Monika Markisz 25 czerwca, 2018 o 09:35

Pani Olgo, niestety nie znam tej opcji.

Odpowiedz

Jurek 24 czerwca, 2018 o 13:45

Dzień dobry,
nie znalazłem odpowiedzi w artykule i w komentarzach:
1. jeśli sprawozdanie finansowe i protokół z ZZW z uchwałami, każde są w jednym dokumencie (a zazwyczaj tak do tej pory się robiło) to możliwe jest:
a. zgłoszenie jako bilans, uchwała itp całego dokumentu tj SF lub protokołu (będzie kilkukrotne powielenie)
b. zrobienie odpisów tj. skan wybranych stron z potwierdzeniem zgodności z oryginałem
Która z powyższych jest prawidłowa?
2. Jak dołączyć oświadczenie o którym mowa w art. 19e ust. 6 (oświadczenie o zgodności) skoro nie ma na liście takiego typu dokumentu? Czy jest to w takim razie konieczne? Nie mogę znaleźć podstawy do nieskładania a możliwości złożenia nie widzę.
3. Czy trzeba w związku z art. 34 i 37 ustawy z 26.01.18 o zmianie ustawy o KRS dołączać listę adresów korespondencyjnych? Miejsca na taki dokument nie ma. Zgłoszenie dokumentów finansowych powoduje wpis do rejestru, ale chyba nie jest wnioskiem więc odpowiedź zapewne: nie. Proszę o potwierdzenie.

Odpowiedz

Monika Markisz 25 czerwca, 2018 o 09:41

Panie Jurku, według mnie:
ad. 1 dokument o nazwie „bilans” powinien zawierać bilans itp. tj. plik PDF podpisany w oryginale przez uprawnione osoby.
ad. 2 Zgodnie z art. 19e ust. 6, do zgłoszenia dołącza się oświadczenie, że dołączone do zgłoszenia dokumenty spełniają wymogi określone w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Oświadczenia nie dołącza się oddzielnie, złożenie oświadczenia następuje poprzez odznaczenie okienka na stronie S24. Bez tego nie wyśle Pan sprawozdania i załącznikó do RDF
ad. 3 nie, nie trzeba przy bezpłatnym zgłaszaniu SF do RDF dołączać listy, o której Pan wspomina.

Odpowiedz

i. 15 października, 2018 o 10:02

Dzień dobry,

czy zaznaczone okienko, że oświadczenie, że oryginał dokumentu został podpisany przez kierownika jednostki oraz osobę prowadzącą księgi rachunkowe, jest jednocześnie tym samym okienkiem, które pozwala złożyć oświadczenie określone w art. 19e ust. 6 ustawy o rachunkowości?

Pozdrawiam,
Iga

Odpowiedz

Maria 25 czerwca, 2018 o 09:00

Witam,bardzo cenne wskazówki,mam pytanie jak wysłać informację o wykreśleniu członka rady nadzorczej (załącznik KRS-ZK).
Dziękuję

Odpowiedz

Monika Markisz 25 czerwca, 2018 o 09:43

Pani Mario, wykreślenie członka rady nadzorczej wymaga złożenia wniosku do KRS w formie pisemnej i opłacenia wniosku – 350 zł. Formularze to KRS Z30, KRS ZK i załączniki (dokuemnty, oświadczenia, listy itp.)

Odpowiedz

KATARZYAN 25 czerwca, 2018 o 16:15

Dzień dobry,
czy mogę prosić o pomoc czy przy informacji o statusie zgłoszenia 'podpisane’ musze czekać na informację od KRS o przyjętym sprawozdaniu ? Opcję „Wyślij zgłoszenie do Repozytorium DF” mam nieaktywne.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Monika Markisz 25 czerwca, 2018 o 18:51

Pani Katarzyno,
prawdopodobnie udało się Pani skutecznie złożyć SF w KRS. Proszę to sprawdzić w systemie S24 – Wyszukiwarka podmiotów.

Odpowiedz

Katarzyna 25 czerwca, 2018 o 21:31

Pani Moniko, dany podmiot jest w KRS ale czy to jest potwierdzenie, że sprawozdanie udało się złożyć ? I czy może Pani wie jak długo trwa weryfikacja złożonego sprawozdania finansowego ?

Odpowiedz

KATARZYAN 25 czerwca, 2018 o 21:56

Pani Moniko, dany podmiot jest w KRS ale czy to jest potwierdzenie, że sprawozdanie udało się złożyć ? I czy może Pani wie jak długo trwa weryfikacja złożonego sprawozdania finansowego ?

Odpowiedz

Kamila 27 czerwca, 2018 o 09:03

Dzień dobry, piszę tutaj ponieważ szukam pomocy…:(
Pani Moniko pokładam w Pani nadzieję i z góry dziękuję za poświęcony czas!

Złożyłam sprawozdanie finansowe do krs. Nasza spółka nie podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Posłuchałam się rad starszej księgowej i w miejsce opinia biegłego rewidenta dodałam oświadczenie informujące o tym, że nasza spółka nie podlega badaniu. Teraz wiem, że był to ogromny błąd. Jak wybrnąć z tego problemu? Mogłaby Pani wskazać co należy zrobić w takiej sytuacji?
Pozdrawiam
Kamila

Odpowiedz

Michał 3 lipca, 2018 o 15:21

Dlaczego był to „ogromny błąd”?

Odpowiedz

Kamila 4 lipca, 2018 o 08:17

Pobierając odpis krs w rubryce 2 widnieje informacja, że złożyłam opinie biegłego rewidenta, ale rzeczywiście jest to tylko oświadczenie o tym, że nasza spółka nie podlega badaniom. Prawnik, z którym współpracujemy powiedział, że zrobiłam błąd – w krs-ie nie powinna widnieć taka informacja. Jednak nie powiedział mi jak mam to teraz naprawić.
Czy miałby Pan jakiś pomysł co z tym teraz zrobić, co Pan sądzi na ten temat? 🙂

Nie potrafię sobie sama z tym poradzić, a dodzwonienie się na infolinie graniczy z cudem.

Odpowiedz

Michał Jabłoński 27 czerwca, 2018 o 12:18

Mam pytanie Pani Moniko,

Sytuacja jest następująca Aby złożyć sprawozdanie finansowe bezpłatnie w Spółce z o.o. której właściciele są cudzoziemcami musi jeden z nich posiadać numer PESEL. Numer PESEL został nadany i profil zaufany tej osobie również. Wniosek został złożony do sądu o uktualnienie KRS-u o numer PESEL :
1) jaki jest czas na rozpatrzenie tego wniosku przez sąd?
2) Czy posiadając niezaktualizowany KRS, jednak posiadając (numer PESEL członka Zarządu oraz profil zaufany) mogę złożyć sprawozdanie przez s24 tylko w wersji płatnej ? I pojawia się pytanie czy taką możliwość jest tylko w przypadku gdy spółka została założona przez internet?

Odpowiedz

Michał 27 czerwca, 2018 o 12:19

Mam pytanie Pani Moniko,

Sytuacja jest następująca Aby złożyć sprawozdanie finansowe bezpłatnie w Spółce z o.o. której właściciele są cudzoziemcami musi jeden z nich posiadać numer PESEL. Numer PESEL został nadany i profil zaufany tej osobie również. Wniosek został złożony do sądu o uktualnienie KRS-u o numer PESEL :
1) jaki jest czas na rozpatrzenie tego wniosku przez sąd?
2) Czy posiadając niezaktualizowany KRS, jednak posiadając (numer PESEL członka Zarządu oraz profil zaufany) mogę złożyć sprawozdanie przez s24 tylko w wersji płatnej ? I pojawia się pytanie czy taką możliwość jest tylko w przypadku gdy spółka została założona przez internet?

Odpowiedz

Bartek 27 czerwca, 2018 o 14:29

Pani Moniko, dziękuję za przydatny wpis. Jeżeli oprócz sprawozdania za 2017 musimy też złożyć zmianę odnośnie PKD (zmniejszenie liczby do 10, wcześniej myśleliśmy że złożymy razem ze złożeniem sprawozdania za 2017), to elektronicznie składamy sprawozdanie (+uchwały) podpisane ePUAPem, a bezpośrednio w KRS formularz KRS-ZM?

Odpowiedz

Monika Markisz 27 czerwca, 2018 o 14:54

Panie Bartku, dokładnie tak – SF elektronicznie, PKD – papierowo (czyli: KRS Z3, KRS ZM i aktualna lista wspólników plus dowód uiszczenia opłaty sądowej 350 zł, ewentualnie zmiana umowy spółki – o ile towarzyszyła ona zmianie PKD)

Odpowiedz

Aleksandra 28 czerwca, 2018 o 09:13

Witam

Mam pytanie,
Jestem już po wysłaniu sprawozdania, bilansu, uchwały i rachunku zysków i strat, wszystko dzięki prostemu opisowi na tej stronie poszło gładko 🙂
Zgodnie z wcześniejszymi podpowiedziami dokumenty wysłane bez wniosku Z-30 i opłaty.
Dostałam 3 powiadomienia o zgłoszeniu, i zapisaniu w Repozytorium.

Czy teraz oczekiwać jakiegoś powiadomienia dot. tego zgłoszenia? czy gdyby coś zostało nieprawidłowo zgłoszone to dostanę informację?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz 28 czerwca, 2018 o 19:53

Pani Aleksandro, potwierdzeniem prawidłowości złożenia wniosku jest ujawnienie tego faktu w KRS, co może Pani sprawdzić w Wyszukiwarce KRS pod nr KRS danego podmiotu. Innego oficjalnego potwierdzenia nie ma.

Odpowiedz

Aleksandra 29 czerwca, 2018 o 09:43

Bardzo dziękuję!

W „Rubryka 2 – Wzmianki o złożonych dokumentach” widnieje informacja o dodanych dokumentach, a po zalogowaniu się do EKRS i podglądzie złożonych zgłoszeń mają status „Nieusunięty” więc chyba się udało 😉

Bardzo dziękuję za pomoc, bardzo ułatwiło to niby proste, ale bardzo zagmatwane zadanie.

pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Sabina 28 czerwca, 2018 o 12:13

zgłoszenie ponoć poprawinie zapisane. klikam ” weryfikuj” i od wczorajszego południa mam
ciągle jedno i to samo. ” błąd. serwis dokumentów niedostępny ”
nie rozumiem, czy błąd jest z mojej strony czy nie ?
zadzwonić i zapytać nie ma gdzie.
płakać się chce z bezsilności.
może ktoś wie, co z tym dalej zrobić ??

Odpowiedz

Ola 29 czerwca, 2018 o 14:25

Od wczoraj mam problemy z portalem do składania sprawozdań, bardzo wolno chodzi, problem z dodaniem dokumentów oraz podpisem profilem zaufanym, zacina się przy podpisywaniu, jak próbujemy drugi raz podpisać to wyskakuje komunikat, że dokumenty zostały podpisane, ale nic takiego nie nastąpiło Ktoś jeszcze ma problemy?

Odpowiedz

Aga 28 czerwca, 2018 o 23:29

Pani Sabino mam to samo. Od tygodnia stoję w miejscu. Nie ma do kogo zadzwonić i zapytać. POMOCY

Odpowiedz

Aga 29 czerwca, 2018 o 11:25

Rozwiązanie:
Należy wyczyścić historie i pliki cookies przeglądarki. Przeglądarkę uruchomić ponownie i na nowo wygenerować
zgłoszenie. Nie ma potrzeby usuwania starego zgłoszenia – zostanie automatycznie usunięte po 14 dniach.
Po wyczyszczeni historii i ciasteczek przeglądarki należy utworzyć NOWE zgłoszenie. Wypełnić wszystko od nowa,
dodać ponownie dokumenty, ponownie podpisać.

Odpowiedz

dani 1 lipca, 2018 o 02:29

Aga, udało się! DZIĘKUJĘ!!!

Odpowiedz

Ania 2 lipca, 2018 o 16:30

Witam. Nie wiem jak mam.połączyć kilka stron skanów w jeden plik pdf. Pomoże ktoś…krok po kroku napisze jak to zrobić?
Utknelam po prostu 🙁

Odpowiedz

Tomek 11 lipca, 2018 o 11:15

Nie wiem czy aktualne
spróbuj z PDFsam Basic.
Bardzo użyteczne narzędzie, łączy, dzieli itp.

Odpowiedz

Anna 3 lipca, 2018 o 11:02

Witam
niestety jak wszystkie programy urzędowe ten również nie działa poprawnie. W momencie ładowania dokumentów wymaganych do złożenia program raz przyjmuje dokument a za chwilę odmawia jego załadowania wyrzucając komunikat, np. „zewnętrzny podpis ma niepoprawny format”. Po prostu nie przyjmuje więcej niż dwa dokumenty, np. o podobnej nazwie, typu. Bilans i bilansA – dwie strony bilansu dlatego dwa pliki. Osobno ich nie chce zapisać, razem nie przyjmuje. Żeby było zabawniej inne pliki po kilka przechodzą a inne nie. Powód? Nie wiem, ale jeśli jest jakaś osoba, która szybko poradzi mi rozwiązując mój problem będę wdzięczna. Pliki mają rozszerzenia pdf, jpg i te, które są wypisane w instrukcji jako dopuszczalne. Na co dzień wysyłam mnóstwo dokumentów i jeśli tylko nie mam do czynienia z programami urzędowymi – wszystkie działają poprawnie. Ministerialne nie.
Czy dokumenty za 2017 można rzeczywiście składać do września?

Odpowiedz

Michał 4 lipca, 2018 o 11:16

Czy uzyskała Pani jakąs informację ?

Odpowiedz

Ola 3 lipca, 2018 o 14:35

Dzień dobry,
Czy biuro rachunkowe może złożyć elektronicznie sprawozdanie finansowe za swojego klienta?

Odpowiedz

Kamila 3 lipca, 2018 o 15:14

Mam pytanie,
Po zlozeniu i podpisaniu SF mam status „oczekujące na podpis” czy to znaczy, ze dokument nie zostal poprawnie podpisany, czy należy jeszcze troche poczekać na zmianę statusu?

Odpowiedz

Joanna 4 lipca, 2018 o 10:45

System jest niedopracowany i nie zmienią tego Pani pochwały. Przykładowo: KRS nie wymaga od zarządu pesel. Zarzą składający sie z obcokrajowców, żaden nie posiada nr pesel, bo i po co, skoro są obywatelami panstwa obcego i mieszkają na stałe poza Polską. Wprowadzono OBOWIĄZKOWE skladanie sprawozdań przez ekrs. Wymaga to zaufanego podpisu, do którego NIEZBĘDNY jest nr pesel. Tak więc działający od lat w Polsce obcokrajowcy, zazwyczaj bez nr pesel, nie mają możliwości uzyskania zaufanych podpisów. Na pesel czeka się miesiąc, urzędnik weryfikuje zasadnośc jego nadania… żałosne. Na tym nie koniec! Jak już urzędnik uzna, że jest podstawa prawna do nadania nr pesel, to owszem podpis zaufany załatwisz, ale nie oznacza to, że podpiszesz w ekrs. Dlaczego? Ano dalatego, że NAJPIERW ten nowy pesel obcokrajowca MUSI pojawić się w KRS. Tak więc składasz papierowy wniosek i czekasz… na wpis… np w Poznaniu trwa to bagatela 4-5 miesięcy! I to jest logiczne taka organizacja? I to jest praktyczne? Dla kogo? Komu to ułatwiło życie? Tak więc droga Pani, zanim Pani siadziesz do nastepnych peanów pochwalnych dla kulawego systemu, to najpierw Pani zapoznaj się DOGŁEBNIE jak on w praktyce działa, a potem sie wypowiedz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika Markisz 4 lipca, 2018 o 11:02

Pani Joanno, każdy ma prawo do swojego zdania. Zapewne w podobnych sprawach, ja te opisane przez Panią, pomogłoby przeprowadzenie procedur zgłaszania sprawozdań do KRS z odpowiednim wyprzedzeniem. Na tym poprzestanę. Dodam, że celem mojego bloga nie jest podnoszenie nikomu ciśnienia.

Odpowiedz

Michał 4 lipca, 2018 o 11:15

To samo dzieje się w Łodzi, mimo zdobycia numeru PESEL dla jednego z obcokrajowców co też swoje trwało – to teraz aktualizacja danych w KRS – trwa już 6 tygodni i nic mimo iż został złożony wniosek o szybsze rozpatrzenie(bo nie możliwe jest złożenie sprawozdania przez portal S24. Nie wiem czy powinienem czekać teraz aż Sąd wpisze numere PESEL do KRS czy wykonać inny krok ?
Czy starać się złożyć sprawozdanie w formie papierowej wraz z dokumentem nadania numeru PESEL ?

Odpowiedz

Kamila 4 lipca, 2018 o 11:19

Niestety moim zdaniem system jest bardzo niedopracowany i na pewno nie ułatwia życia Spółkom, które maja w zarządzie obcokrajowców. Najpierw miesiące spędzone na załatwianiu nr PESEL oraz podpisu kwalifikowanego, a teraz kolejna przeszkoda, brak angielskiej wersji językowej systemu! Dla mnie niepojęte jest, ze w kraju należącym do UE, w którym działa pełno firm zagranicznych, nie stworzono angielskiej wersji językowej tego systemu. Wczoraj spędziłam 3 godziny na telefonie z moim zagranicznym prezesem pomagając mu złożyć SF. Całe szczęście,że istnieją takie blogi jak ten bo żadnych instrukcji ze strony ministerstwa nie znalazłam…

Odpowiedz

Marta 9 lipca, 2018 o 08:26

Dzień dobry
Mój problem jest inny. Jedną spółkę wysłaliśmy bez problemu, natomiast druga w 2018 roku została połączona z drugą spółką i w związku z tym przestała istnieć. Jak wysłać sprawozdanie? Portal nie „widzi” już nr KRS a więc nie ma jak pójść dalej…

Odpowiedz

Beata 9 lipca, 2018 o 17:13

Miałam taką samą sytuacje. Sąd przyjął wersję papierową Sprawozdania (bez problemu).

Odpowiedz

Marta 10 lipca, 2018 o 07:22

Bardzo dziękuję za informację, tak właśnie doradziła mi Pani w KRS. Wysłałam w wersji papierowej. Pozdrawiam i życzę miłego dnia 🙂

Odpowiedz

Małgorzata 10 lipca, 2018 o 16:37

Dzień dobry,

mam pytanie, czy wystarczy, że sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2017 składa tylko jeden z członków zarządu, który posiada podpis kwalifikowany?

Drugie pytanie, dotyczy portalu S-24. Czy dobrze rozumiem, że w przypadku członków zarządu spółki, posiadających podpis kwalifikowany, lecz nie z PESEL,poprzez dany portal nie da się złożyć dokumentów do sprawozdania finansowego a tylko wniosek Z -30, zaś pozostałe dokumenty (Sprawozdanie finansowe, Uchwały Wspólników spółki w sprawie zatwierdzenia sprawozdania oraz Sprawozdanie Zarządu z działalności) należy dostarczyć do KRS w formie papierowej?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Amanda 11 lipca, 2018 o 10:16

Witam.
Moje pytanie jest takie:
Skoro zgłoszenia dokumentów finansowych do KRS nie mogą dokonać biura rachunkowe za kierownika jednostki, to w takim przypadku jak będzie wyglądać teraz obsługa firmy przez biura rachunkowe? Czy mogą one w jakiś sposób składać te sprawozdania bezpośrednio do KRS? (w mojej ocenie chyba nie, bo i tak trzeba je opatrzyć albo bezpiecznym podpisem albo profilem zaufanym). Jeśli się mylę to proszę o korektę:)

Odpowiedz

Elżbieta 11 lipca, 2018 o 19:58

Dzień dobry
Pani Maniko mam pytanie składam sprawozdanie finansowe za 2017rok przez S24 i dołączyłam bilans , rzis , informacje dodotkową i dwie uchwły i chciałabym dołączyć jeszcze uchwałe o powołaniu nowego członka zarządu , i protokół z zgromadzenia jak ma to uczynić czy mogę w jedym pliku dołaczyć uchwały a czy uiszczam opłaty w wysokości 140zł jak składam przez S24. , co z wnioskem krs-z30 proszę o pomoc.

Odpowiedz

Klaudia 12 lipca, 2018 o 06:44

Wysłałam i podpisałam przez epuap wszystkie dokumenty (sprawozdanie finansowe) ale nie otrzymałam 3 maili z informacją o powierdzeniu, co zrobić?

Odpowiedz

Monika 12 lipca, 2018 o 13:11

Witam, ja też złożyłam i podpisałam. Zrobiłam nawet zdjęcie z potwierdzeniem, że sprawozdanie zostało wysłane ale żadnego potwierdzenia nie otrzymaliśmy, a jest ono nam potrzebne celem złożenia dokumentów do innych instytucji.

Odpowiedz

Kamila 13 lipca, 2018 o 10:00

Proszę sprawdzić czy status zgłoszenia zmienił się na wysłane. Mi za pierwszym razem wydawało się, że wysłałam, a jak weszłam ponownie na zgłoszenie okazało się, ze były tylko podpisane, ale nie wysłane. Trzeba było jeszcze raz kliknąć wyślij.

Odpowiedz

Magdalena 12 lipca, 2018 o 15:35

Witam,
proszę o podpowiedź co zrobić, gdy w momencie podpisu epuap pojawia się zapis:
Błąd krytyczny!Wystąpił nieoczekiwany błąd systemu

Odpowiedz

Roksana 12 lipca, 2018 o 22:09

Witam-jak złożyć sprawozdanie elektronicznie, jeśli w dokumentach firmy istnieje moje nazwisko w formie jednego członu, a teraz wyszłam za mąż i nazwisko jest dwuczłonowe. System wskazuje mi błąd. Czy w związku z tym muszę się udać osobiście do KRS i złożyć dokumenty w formie papierowej?

Odpowiedz

Monika Markisz 13 lipca, 2018 o 13:07

Pani Roksano, Sąd zapewne odrzuci wniosek o ujawnienie dokumentów finansowych w formie papierowej. Konieczne jest ujawnienie nazwiska w prawidłowym brzmieniu lub złożenie dokumentów z podpisem kawalifikowanym – opcja płatna.

Odpowiedz

Jarosław 13 lipca, 2018 o 09:59

Szanowna Pani Mecenas,

co w sytuacji w której spółka wyłoniła nowego prezesa, a w KRS widnieje jeszcze jego poprzednik (sąd nie dokonał jeszcze wpisu nowego prezesa)? W tej sytuacji system s-24 z przyczyn oczywistych odrzuca możliwość logowania się nieujawnioniego jeszcze prezesa. Dodam, że pomoc poprzedniego prezesa nie wchodzi w rachubę. Sprawa dotyczy złożenia sprawozdania finansowego spółki kapitałowej.

Odpowiedz

Monika Markisz 13 lipca, 2018 o 13:05

Panie Jarosławie, z przepisów nie wynika żadna inna możłiwość, niż złożenie SF przez człnka zarządu, którego dane są ujawnione w KRS (plus – co logiczne, który pełni nadal swoją funkcję i nie został odwołany). Pozostaje złożyć wniosek do KRS o ujawnienie nowego członka zarządu lub wybór opcji płatnej.

Odpowiedz

Mirosława 13 lipca, 2018 o 11:41

Witam Pani Moniko,
Mam problem z wysłanie pliku. Sprawozdanie finansowe załączone poprawnie, podpisane podpisem kwalifikowanym a „wyślij do repetytorium jest nieaktywne” co robić, gdzie tkwi błąd. Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Monika 13 lipca, 2018 o 13:22

Sprawozdanie musi zostać załączone wraz z podpisem i wtedy można podpisać podpisem kwalifikowanym, w innym wypadku może Pani podpisać tylko epuapem

Odpowiedz

Kamil 13 lipca, 2018 o 14:32

Dzień dobry,
W przypadku odrzucenia złożonego wniosku w wersji płatnej przez s24 i wezwaniu do korekty w ciągu 7 dni – istnieje możliwość edycji i pracy wciąż z tytułem tego samego wniosku? Czy żeby ponownie wysłać sprawozdanie, konieczne jest otworzenie nowego wniosku i co najważniejsze uiszczenie kolejnej opłaty w wysokości 140 złotych?

Odpowiedz

Paulina 7 sierpnia, 2018 o 20:51

Panie Kamilu, rozwiązał Pan ten problem? Uzyskałam informację z infolinii, że tylko poprzez złożenie nowego wniosku i ponowne dokonanie opłaty.

Odpowiedz

Krzysztof 13 lipca, 2018 o 14:55

Dziękuję za opisanie zjawiska, jakim niewątpliwie jest składanie SF przez internet. Bardzo mi Pani pomogła, chociaż mam nieco inną opinię odnośnie logiczności ministerialnego systemu 🙂 Dodatkowo, w moim przypadku w grę wchodzi środowisko Maca, czyli nie windows, co mocno utrudniło mi życie na etapie instalowania podpisu elektronicznego i podpisywania dokumentów. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zofia 13 lipca, 2018 o 15:29

od miesiąca nie mogę wysłać sprawozdania do KRS !!! Nieaktywne sa pola dot dat dokumentów i inne. nie da się tez porozumieć telefonicznie bo zablokowane sa wszystkie infolinie nikt nie pomaga !!!

Odpowiedz

Adam 14 lipca, 2018 o 14:01

Dzień dobry,
w ostatniej fazie (podpisz) mam jedynie opcje autoryzacji przez ePUAP i brak możliwości podpisania poprzez podpis kwalifikowany. Co źle zrobiłem? Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz

Adaś 16 lipca, 2018 o 17:07

Ten system to qwa dramat! Nic nie działa, na infolinii jest kolejka 50 (PIĘĆDZIESIĄT!) osób, a na majla nie odpisują! To jest właśnie wprowadzanie pseudo usprawnień w tym chorym kraju!

Odpowiedz

Hanna 18 lipca, 2018 o 13:17

Witam.
Posiadam dość uciążliwy problem ponieważ chcę wysłać nowe zgłoszenia lecz niestety w kroku 4 mam cały czas nieaktywną opcję „Podpisz podpisem kwalifikowanym”
Dodam iż wszystkie dokumenty z kroku 3 zostały poprawnie podpisane i zaimplementowane.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

PHUONG 8 sierpnia, 2018 o 14:18

ja zuz koniec krok 4, i co dalej bedzie

Odpowiedz

marek 25 sierpnia, 2018 o 15:11

Niestety, pomimo wielu prób nie udało mi się zalogować ani złożyć dokumentów

Odpowiedz

Krzysztof 22 października, 2018 o 15:13

Pani Moniko
Już od 3 dni walczę żeby złożyć bilans spółki za 2017 r poprzez „bezpłatne składanie dokumentów”. Pobrały się skany dokumentów i koniec, nic dalej nie idzie! W tabeli są pokazane wszystkie nazwy zgoszeń, id, nr KRS, nazwa podmiotu, data zapisu, okres za jaki są składane, stan (tu jest, że „w trakcie edycji), akcje (edytuj/usuń) i nic z tym nie da się zrobić. Po naciśnięciu edytuj wraca mnie znowu na stronę Rejestracja nowego zgłoszenia i robi się pętla bez wyjścia. Nie daję rady. Proszę o ew. pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedz

Albert 18 lutego, 2019 o 13:39

Pani Mecenas, prośba o pomoc. Muszę złożyć formularz z informacją o braku konieczności złożenia za dany rok sprawozdania finansowego i z działalności (krs z30.) Jak podpisać go przez epuap? w którym miejscu jest opcja podpisania takiego dokumentu? bo tylko podpisany można załączyć w zgłoszeniu przez s24 jak rozumiem, i później ponownie epuapem podpisać całe zgłoszenie?
z góry bardzo dziękuję

Odpowiedz

Arkadiusz 12 marca, 2019 o 10:56

Dzień dobry Pani Moniko,
Jako, że nastąpiły kolejne zmiany w składaniu sprawozdań finansowych, może warto otworzyć dyskusję na temat zmian w tym zakresie ?

Odpowiedz

Wioletta 27 maja, 2019 o 09:43

Mam pytanie, po dodaniu bilansu na stronie KRS znika mi klawisz ZAPISZ. pomocy:)

Odpowiedz

adam 25 grudnia, 2019 o 00:54

Witam
Jako pogotowie ratunkowe wysyłając sprawozdanie finansowe z jakiego druku musimy skorzystać ??
platforma s24 i darmowe zgłoszenie nie jest dla naszej placówki. Jakie opłaty trzeba ponieść ??

pozdrawiam
AdamK

Odpowiedz

Monika Markisz 16 marca, 2018 o 11:57

Pani Wioletto, ma Pani rację, takich spółek trochę w Polsce jest… Jak uzyskać Pesel w takim wypadku? Proszę o lekturę tutaj: https://mkowalski.pl/pl/blog/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: