Jak wypełnić wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-IN?

Monika Markisz        30 stycznia 2015        Komentarze (0)

Minister Finansów podpowiada podatnikom jak wypełnić wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej ORD-IN w specjalnym poradniku (znajdziesz go tutaj).

Z mojego doświadczenia wynika, że są pewne kwestie, o których Minister Finansów (z oczywistych względów) nie wspomina.

Oto najważniejsze sprawy, o których powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz się do sporządzenia wniosku ORD-IN:

  1. Zastanów się, czy masz tzw. interes prawnopodatkowy (pisałam o tym w artykule pt. Nie każdy może złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego)
  2. Czy wiesz, o co chcesz zapytać i potrafisz wyrazić swoje wątpliwości w sposób precyzyjny – w przeciwnym wypadku organ podatkowy może wezwać Cię do uzupełnienia wniosku, co przeciągnie całą procedurę udzielenia odpowiedzi o kolejne tygodnie
  3. Czy pamiętasz, że lepiej stosować zasadę: Ile pytań, tyle wniosków, a nie kumulować w jednym wniosku kilku pytań (wyjaśniałam to we wpisie: Ile pytań, tyle wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego)
  4. Czy wiesz, w jakiej wysokości musisz wnieść opłatę od wniosku (40 zł za każdy stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, czyli…) i czy wiesz, że co stanie się, jeśli zapłacisz za mało/za dużo?
  5. Pisz prawdę, Twój organ podatkowy dostanie interpretację wydaną w Twojej sprawie i  może zweryfikować  stan faktyczny z tym opisanym we wniosku

Zrzut ekranu 2015-01-30 o 23.51.07Wniosek o wydanie interpretacji nie będzie rozpatrywany, jeśli nie będzie zawierał wyczerpującego opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, nie będzie zawierał przedstawienia własnego stanowiska (oceny prawnej) opisanego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, nie zostanie w terminie wniesiona opłata od wniosku, po uprzednim wezwaniu do jej uiszczenia.

O czym jeszcze zapominają wnioskodawcy, którzy składają wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego:

1. nie podają numeru NIP lub PESEL na wniosku i na druku opłaty,

2. nie wiedzą, który organ jest właściwym adresatem wniosku i na jaki rachunek bankowy wnieść opłatę

3. nie dosyć wyczerpująco przedstawiają  stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe,

4. nie wskazują przepisu prawnego, który podlega interpretacji,

5. nie przedstawiają lub nienależycie przestawiają  swoją ocenę prawną,

6. zapominają o podpisaniu wniosku.

Porada w skrócie: Sporządzenie wniosku ORD-IN nie jest trudne, jeśli wnioskodawca przestrzega pewnych reguł i zasad. Większość z nich wynika wprost z przepisów prawa, o pozostałych decyduje najczęściej logika, doświadczenie w tej materii lub odpowiednie podejście do tematu.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: