Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Jak wypełnić formularz KRS-ZM po 1 grudnia 2014 roku?

Monika Markisz16 stycznia 201534 komentarze

Kilka tygodni temu opisałam zmiany, które weszły w życie z dniem 1 grudnia 2014 roku: Od 1 grudnia 2014 roku w KRS ujawniamy jedynie 10 kodów PKD.

Ten wpis cieszy się dużym zainteresowaniem. Wiele osób opisuje w mailach swoje perypetie z KRS.

Trwa okres składania sprawozdań finansowych za 2014 rok do KRS – zainteresowanych formalnościami odsyłam: Jak złożyć sprawozdanie finansowe za 2014 rok do KRS.

Formularz KRS -ZM znajdziesz tutaj:

http://bip.ms.gov.pl/Data/Files/_public/bip/krs/formularze/krs_form_zm.pdf

Dzisiaj „dwa słowa” o tym, jak wypełnić formularz KRS-ZM. Krótko i na temat można to opisać w następujący sposób:

1) zaznacz rubrykę nr 1 i nr 3 oraz wskaż (wpis) nowy przedmiot działalności przeważającej (tu: według podklas, a więc np. 99.99.Z) oraz maksymalnie 9 rodzajów działalności pozostałej – z tego, co zdążyłam się zorientować, w sądach rejestrowych ta opcja jest preferowana

lub

2) zaznacz rubrykę nr 4 i wskaż nowy przedmiot działalności przeważającej (wpis, według podklas, jak wskazałam już wyżej) oraz zaznacz, które z działalności pozostałej chcesz wykreślić – tak, aby pozostało maksymalnie 9 rodzajów działalności pozostałej, które w rejestrze zostaną ujawnione.

Osobiście przećwiczyłam (z pozytywnym skutkiem) obie te opcje, ale skłaniam się raczej ku wariantowi nr 1. Z Waszych maili wynika, że w potyczkach z sądami rejestrowymi też bywa różnie …

Czy jednak ZAWSZE należy dostosować umowę spółki (w części dotyczącej przedmiotu działalności) do PKD 2007? Z moich doświadczeń wynika, że nie zawsze – zainteresowanych odsyłam do mojego wpisu Czy trzeba zmienić umowę spółki, w której wykazano przedmiot działalności zgodnie z PKD 2004?

O innych praktycznych aspektach wypełnienia formularza KRS-ZM znajdziesz w moim wpisie pt. Kilka praktycznych uwag dla tych, którzy wypełniają formularz KRS-ZM czyli o PKD 2007 i PKD 20.

Proszę, podziel się swoimi doświadczeniami, może ktoś z nich skorzysta?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 34 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Henryk Sanda 15 czerwca, 2015 o 16:15

Nowoczesny rozwój społeczeństwa i całego świata wymaga zmniejszenia biurokracji przy rejestracji oarz działalności firm ponieważ biurokracja hamuje rozwój biznesu i przedsiębiorstw. Patrząc na ogromne zużywaniem różnych kolorowych formularzy i dodatkowych blankietów, musimy zacząć myśleć o niszczeniu przyrody i drzew oraz zatruwaniu środowiska. To jest też powodem stwarzania nowoczesnych bakteri i chorób oraz niszczeniem ludzkiej genetyki o której unika sią mówić ze względu na brak wiedzy. Upraszczanie biurokracji stworzy też więcej miejsc pracy i ekonomicznych dochodów. Byłe Państwa Zachodnie o tym już dawno pom<yślały i dlatego też ich ekonomia dominuje. Więcej na ten temat napiszemy później.
Pozdrawiam . Proszę przyjmować prawdę jako naukę i strukturowanie osobowości a nie jako krytykę..

Odpowiedz

Agnieszka 26 października, 2015 o 15:01

Witam, mam pytanie odnośnie formularza KRS-ZM. Składałam już ten formularz w tym roku i aktualnie mam wpisaną – jak należy – jeden kod pkd jako działalność przeważająca i 9 jako pozostałe. W chwili obecnej chciałabym zmienić tylko tę przeważającą działalność, tzn. wybrać z tej 10 inną niż jest teraz. Czy w związku z tym mam wypełniać pozostałe 9 pół również? Czy wystarczy, że wypełnię I.2.1 ? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Agnieszka 9 listopada, 2015 o 13:56

Dzień dobry,
Mam pytanie dotyczące formularza KRS-ZN i KRS- ZE. Jak je poprawnie wypełnić, tak krok po kroku w przypadku spółki?

Odpowiedz

Monika Markisz 9 listopada, 2015 o 18:49

Pani Agnieszko, zapraszam do kontaktu, pomogę Pani wypełnić te formularze. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Agnieszka 29 lutego, 2016 o 12:33

Dzień dobry,
Pani Moniko, czy w związku ze zmianą w zakresie przedmiotu działalności (KRS ZM, ograniczenie do 10 pozycji) należy także zmienić umowę spółki? Z góry dziękuję

Odpowiedz

Monika Markisz 29 lutego, 2016 o 12:35

Pani Agnieszko, jeśli w umowie spółki przedmiot działalności jest zgodny z PKD 2007 – nie trzeba.

Odpowiedz

Agnieszka 29 lutego, 2016 o 12:38

Dziękuję ślicznie,
Pozdrawiam

Odpowiedz

Irena 4 marca, 2016 o 11:43

Witam. Jeśli notarialna umowa spółki zawiera szczegółowo wymienione i opisane pkd jako przedmiot działalności, to czy musze zmienić pkd notarialnie czy wystarczy przez zgłoszenie na druku KRS-ZM ?

Odpowiedz

Monika Markisz 4 marca, 2016 o 12:18

Wystarczy KRS-ZM.

Odpowiedz

Agnieszka 11 marca, 2016 o 11:24

Dzień dobry,
Mam problem z wypełnieniem druku KRS ZM. W dotychczasowej działalności nie był w KRS wyodrębniany przedmiot przeważającej działalności-była to pozycja nr 1, która nadal zostaje aktualna. Obecnie na druku KRS ZM zaznaczyliśmy pkt 1 i 3. Co należy wpisać w pozycji „przedmiot przeważającej działalności podlegający wykreśleniu”- czy wypełniamy tą pozycję? i nowy przedmiot przeważającej działalności- myślę, że wpisujemy to, co było pod pozycja nr 1 jeśli nie ulega zmianie.
Z góry dziękuję
pozdrawiam

Odpowiedz

Dorota 11 maja, 2016 o 12:37

Witam
Razem ze złożeniem sprawozdania finansowego za rok 2015 spółki z o.o. chce złożyć KRS-ZM. Mam obecnie wpisaną tylko działalność pozostałą w liczbie 19 PKD. Chcę ustalić przedmiot przeważającej działalności i wskazać 9 pozostałej. Zaznaczyłam kwadrat 1 i 3. Moje pytanie dotyczy poz. 3 czy rozumiem prawidłowo ten wariant. Wpisałam 9 PKD, które chcę aby funkcjonowały w spółce, czy to rozumowanie jest prawidłowe ( niektóre z nich pokrywają się ze starymi i dodałam dwa PKD nowe). Reasumując mam PKD wiodącej działalności i 9 PKD, które mnie dotyczą.

Odpowiedz

Monika Markisz 13 maja, 2016 o 17:54

Pani Doroto, jeśli wskaże Pani działalność przeważającą i działalności pozostałe spośród obecnie ujawnionych w umowie spółki, nie będzie problemu. W mojej ocenie nie można jedynie bez zmiany umowy spółki „dopisywać” na druku KRS-ZM tego rodzaju działalności, które nie są wskazane w umowie spółki.

Odpowiedz

Zbyszek 22 czerwca, 2016 o 12:28

Witam,
działalność wiodąca musi być w PODKLASIE. Czy pozostałe 9 obszarów działalności może być zapisana ogólnie np. DZIAŁ lub GRUPA? np. 61 – telekomunikacja?
Jeśli dotychczasowy przedmiot działalności był zapisany w umowie spółki ogólnie (wspomniane działy) to czy precyzując je na KRS-ZM musimy zmienić umowę spółki?

Odpowiedz

Monika Markisz 22 czerwca, 2016 o 12:44

Panie Zbyszku, działalność przeważająca – w podklasie (jak Pan słusznie zauważył), a działalność pozostała – według Działów czy Grup. Odpowiadając na Pana drugie pytanie – zmiana umowy nie jest konieczna.

Odpowiedz

Zbyszek 22 czerwca, 2016 o 13:50

– bardzo dziękuję za szybką odpowiedź! 🙂

Odpowiedz

Michał 22 czerwca, 2016 o 14:22

Pani Moniko,
notarialnie dodałem nowe PKD do działalności spółki ( wcześniej było 10 teraz jest około 40), czy muszę to zgłaszać do sądu na druku KRS-ZM? jeśli tak to rozumiem że zaznaczam w pierwszej części wniosku nr 4 i na drugiej stronie wpisuje dodane PKD, czy mam kilka druków KRS -ZM złożyć jeżeli dodane PKD nie mieszczą się na jednym formularzu?

dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

Monika Markisz 22 czerwca, 2016 o 14:25

Panie Michale. Odpowiedź na Pana pytanie zależy np. od tego, czy dotąd ujawniał Pan działalność pozostałą i przeważającą.

Odpowiedz

Michał 22 czerwca, 2016 o 15:05

Pani Moniko,

dziękuje za szybką odpowiedź,

tak mam ujawnioną ( wpisaną w KRS) działalność podstawową i przeważającą.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał 28 czerwca, 2016 o 11:42

Pani Moniko,

czy można prości o odpowiedź / podpowiedź ?

Dziękuje.
Pozdrawiam
Michał

Odpowiedz

Monika Markisz 28 czerwca, 2016 o 14:43

Panie Michale. W mojej ocenie jeśli działalność już ujawniona w KRS (przeważająca i pozostała) są spójne ze zmienionym przedmiotem działalności, wówczas nie ma obowiązku składania KRS-ZM.

Odpowiedz

Agata 13 września, 2017 o 10:01

Pani Moniko,
w umowie spółki całe PKD wpisane jest na poziomie DZIAŁÓW. Wpisując przedmiot przeważającej działalności do KRS-ZM wybrałam PKD na poziomie podklasy z wpisanego do umowy spółki DZIAŁU. KRS wystosował zarządzenie o zwrocie wniosku cytuję ” wymieniony w KRS-ZM przedmiot przeważającej działalności oraz jego opis nie odpowiada zapisom umowy spółki z o.o. – brak jest w umowie przedmiotu działalności PKD…”
Skoro DZIAŁ np. 47 zawiera w sobie szereg podklas (podklasy nie były wpisane do umowy spółki) czy w związku z tym trzeba zmienić umowę spółki u notariusza, żeby podklasa była widoczna w umowie spółki czy też można argumentować ponowne rozpatrzenie wniosku stwierdzeniem j.w. – że DZIAŁ zawiera w sobie daną podklasę?
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz 13 września, 2017 o 10:07

Pani Agato, dziękuję z Pani komentarz. Moim zdaniem postąpiła Pani prawidłowo, o ile umowa spółki była podpisana po 2007 roku. Nie pozostaje nic innego, niż wejście w dyskusję z referendarzem KRS 🙂

Jeśli data sporządzenia aktu załozycielskiego spółki przypadała wcześniej, niż w 2007 roku, to sytuacja jest bardziej skomplikowana…

Odpowiedz

JOANNA 16 października, 2017 o 12:41

Dzień dobry. Chcę złożyć formularz KRS-ZM. Dotychczas miałam zgłoszone 19 pozycji. Na formularzu mieści mi się chyba 10. Czy muszę składać dwa formularze żeby to wszystko zmieścić?

Odpowiedz

Monika Markisz 16 października, 2017 o 14:36

pani Joanno, nie musi Pani składać 2 formularzy. Na jednym ujawnia Pani tylko 10 rodzajów działalności. W umowie zostaje zaś ich w dalszym ciągu 19. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Joanna 18 października, 2017 o 08:02

Dziękuję, za odpowiedź. Czyli to że wpiszę 10 pozycji nie będzie oznaczało że tamte niewpisane już nie są obowiązujące?

Odpowiedz

Monika Markisz 19 października, 2017 o 08:21

Te PKD, które nie zostaną ujawnione w KRS, ale będą widniały w umowie spółki są i będą nadal – jak to Pani określiła – obowiązujące,

Odpowiedz

Joanna 9 listopada, 2017 o 21:37

Witam,
mam pytanie. Obecnie w Spółce mam wpisy tylko jeden przedmiot pozostaje działalności. W jaki sposób wypełniam teraz KRS ZM . Nie mogę przecież dodać żadnych klasyfikacji bo byłoby to sprzeczne ze umową spółki.

Poprzez zaznaczenie punktu 3: wykreślenie całej dotychczasowej treści i wpisaniu nowej?

Pozdrawiam
Joanna

Odpowiedz

Ania 4 stycznia, 2018 o 10:49

Witam serdecznie,
Pani Moniko czytając Pani wcześniejsze odpowiedzi na komentarze, zauważyłam wątek, który trochę pasuje do mojej sytuacji. Będziemy zmieniać umowę spółki założonej przed 2007 rokiem. Teraz w umowie mieliśmy podklasami wypisane 40 kodów z PKD, okazuje się jednak że nie wszystko ujęliśmy. Muszę dopisać kolejne pkd i w związku z tym zastanawiam się czy możemy zmienić umowę i po prostu wpisać do niej całe działy PKD, żeby w przyszłości nie okazało się, że znowu coś nam brakuje?

Odpowiedz

Monika Markisz 5 stycznia, 2018 o 11:09

Pani Anno,
nie ma przeciwwskazań, aby wpisać przedmiot działalności według działów. Warto rozważyć wpisanie – w formie podklasy – wyłącznie jednego rodzaju działalności, tj. działalności przeważającej. Pozdrawiam,

Odpowiedz

Ania 5 stycznia, 2018 o 11:20

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak też zrobimy 🙂

Odpowiedz

Krzysztof 17 maja, 2018 o 12:06

Witam
Od 2002 nie prowadzę działalności. Z tego co pamiętam księgowa miała zamknąć firmę….
Dzisiaj dostałem ponaglenie z sądu abym złożył za lata 20011- 2015 papiery do KRS….
Oczywiście zerowe mogę złożyć , ale jak to zrobić?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Markisz 17 maja, 2018 o 20:14

Panie Krzysztofie, ma Pan obowiązek złożenia SF w systemie e-Krs. Po szczegóły odsyłam do mojego artykułu na blogu: https://podatki-dla-prawnika.pl/jak-zglosic-sprawozdanie-finansowe-do-krs-po-15-marca-2018-roku-s24/

Odpowiedz

Agnieszka 16 sierpnia, 2018 o 16:38

Dzień dobry
Mam problem z wnioskiem KRS-ZM. Po założeniu spółki mieliśmy w pkd 9 pozycji, w międzyczasie zmieniliśmy umowę spółki m.in. w zakresie działalności – dodaliśmy kilka nowych.
Jak uzupełnić wniosek jeśli przedmiot przeważającej działalności się nie zmienił, nie chcę wykreślać przedmiotów pozostałej działalności a jedynie dopisać nowe. Czy powinnam zaznaczyć tylko 4 w polu I1 i dopisać tylko 1 pozycję pkd (żby w KRS zostało ujawnionych 10 wpisów) czy zgłosić wszystkie dodatkowe kody pkd?

Odpowiedz

maria 19 listopada, 2019 o 13:22

Witam serdecznie 🙂

sp.jawna
umowa spółki sporządzona przez notariusza

Zmniejszając listę pkd w krs-ie do 10-ciu, chcemy dodać zupełnie inny – nowy kod pkd. Czy musimy też zmienić umowę spółki u notariusza?
Czy możemy uchwałą zmienić umowę i sami sporządzić nową ujednoliconą – wspólnicy, bez wizyty u notariusza?

Z góry dziękuję za pomoc
Maria

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: