Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Dziedziczenie nieruchomości i zniesienie współwłasności – data nabycia nieruchomości i podatek dochodowy od osób fizycznych na praktycznym przykładzie

Monika Markisz12 września 2014Komentarze (0)

Moje wpisy o podatkowych skutkach zniesienia współwłasności (tutaj) i działu spadku (tutaj) są przez Was bardzo często czytane. W związku z tym postanowiłam przypomnieć moim Czytelnikom jedną ważną kwestię.

Od kiedy należy liczyć pięcioletni termin, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, po upływie którego można sprzedać odziedziczoną nieruchomość bez konieczności zapłaty podatku dochodowego? Czy od daty śmierci spadkodawcy, czy od dnia wydania (a może uprawomocnienia się) postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia? A może istotna jest data zniesienia współwłasności?

Wyobraźmy sobie następujący stan faktyczny:

Pani Maria Maj umiera w grudniu 2008 roku. Spadek po niej dziedziczą po 1/3: mąż i dwie córki. W skład spadku wchodzi wyłącznie działka gruntu. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku zostaje wydane w dniu 15 maja 2009 roku. W 2014 roku następuje zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat i krótko po tym nieruchomość zostaje sprzedana.

Odpowiedź na zadane wyżej pytania, w kontekście przedstawionego stanu faktycznego, jest następująca:

Datą nabycia sprzedanej w 2014 roku nieruchomości jest data śmierci spadkodawcy, a więc 2008 rok. Tym samym pięcioletni termin, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych upłynął z końcem 2013 roku. Sprzedaż nieruchomości w 2014 roku nie stanowi dla żadnego ze współwłaścicieli źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Równocześnie żaden współwłaściciel nie jest obowiązany ani do zapłaty podatku dochodowego, ani do wykazania uzyskanego przychodu w zeznaniu podatkowym. Data zniesienia współwłasności nie ma w tym wypadku znaczenia, ponieważ zniesienie wspólwłasności nastąpiło bez spłat i dopłat.

Ostatnio przypomniał o tym również Minister Finansów, w imieniu którego w dniu 21 lipca 2014 interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (sygnatura IBPBII/2/415-425/14/MW).

Jeszcze jedna „drobna kwestia”… Zupełnie inaczej będzie wyglądała ocena skutków podatkowych w sytuacji, gdyby zniesienie współwłasności nastąpiło w innej konfiguracji, niż pomiędzy wszystkimi współwłaścicielami w proporcji do udziału we współwłasności i za dopłatami lub spłatami. Ale to już temat na kolejny wpis…

Porada w skrócie: pewnie wiecie, że sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta oznacza konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Ale czy macie również świadomość, jak należy obliczać ten termin, gdy nieruchomość jest nabyta w drodze dziedziczenia lub gdy dodatkowo następuje zniesienie współwłasności pomiędzy współwłaścicielami? Pamiętajcie, że w takich okolicznościach istotna jest data śmierci spadkodawcy.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: