Monika Markisz

radca prawny
doradca podatkowy
Skontaktuj się!

Darowizna od mamy czyli od taty

Monika Markisz16 kwietnia 20142 komentarze

Jeden z czytelników bloga opisał swoje doświadczenia z urzędem skarbowym dotyczące podatku od darowizny otrzymanej od mamy. Ponieważ pieniądze zostały przekazane ze wspólnego rachunku bankowego taty i mamy, urzędnik oczekiwał od czytelnika, że ten złoży dwie deklaracje w podatku od spadków i darowizn wykazując dwie darowizny: od taty i mamy po ½ otrzymanej kwoty.

Trochę teorii: Darowizna jest opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, ale osoby ze sobą blisko spokrewnione (tzw. grupa zerowa) i wymienione w ustawie mogą skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn. Są to m. in. rodzice, rodzeństwo, dziadkowie (tu istotne są więzy krwi), małżonek, macocha czy pasierb. Jeśli darowana kwota pieniężna wpłynie na rachunek bankowy obdarowanego, a ten zgłosi fakt otrzymania darowizny we właściwym urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny, wówczas są spełnione wszystkie przesłanki do skorzystania ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn.

Który urząd skarbowy jest właściwy dla zgłoszenia darowizny?

To zależy. Obecnie – jest to urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania obdarowanego. Ale gdybyś chciał zgłosić do opodatkowania dzisiaj darowiznę sprzed wielu lat – sprawdź właściwość organu podatkowego, ponieważ niegdyś właściwym był urząd skarbowy darczyńcy.

Ale wróćmy do naszej historii.

Czytelnik próbował przekonać urzędnika, że darowizna pochodzi z majątku osobistego mamy. Mama nie ma osobistego konta, więc korzysta ze wspólnego konta z tatą. Urzędnik nie dał się przekonać. Czytelnik (jak napisał: dla świętego spokoju) złożył dwa zeznania SD-Z2 wykazując dwie darowizny po ½ otrzymanej kwoty pieniężnej od taty i mamy i pyta, czy dobrze zrobił.

W tej sprawie trudno o jednoznaczne stanowisko. Z jednej strony – skoro darowizna pochodziła ze wspólnego konta rodziców, to formalnie rzecz biorąc można założyć, że darczyńcami byli rodzice. Jednak pojawia się kolejne pytanie. Czy tata – jako współwłaściciel rachunku bankowego nie powinien każdorazowo, w razie wpłaty ze strony mamy wykazywać darowiznę do opodatkowania? To prowadziłoby do absurdu. W mojej ocenie darowizny nie można domniemywać, ponieważ jest to umowa, wymaga zgodnych oświadczeń woli i darczyńcy i obdarowanego.

W tej sytuacji pojawia się jeszcze jedna kwestia. Jeśli ktoś (np. z urzędu skarbowego) kiedyś zapyta tatę, skąd miał pieniądze, aby dać je synowi, wówczas tłumaczenie, że pieniądze należały do żony, która nie ma własnego rachunku bankowego, może nie być przekonujące.

Z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia. Można zrobić tak, jak sugeruje urzędnik składając dwa zeznania podatkowe. Można, zodnie z prawdą złożyć jedno zeznanie SD-Z2. W tym drugim wypadku albo zeznanie zostanie przyjęte albo  istnieje ryzyko, że podatnik zostanie wezwany do jego zmiany.

A może po prostu poprosić mamę o wpłatę pieniędzy przekazem pocztowym?

Porada w skrócie: jeśli otrzymujesz darowiznę od osoby z tzw. grupy zerowej, a pieniądze pochodzą z rachunku bankowego należącego do darczyńcy i innej osoby, wówczas w praktyce możesz zostać zobowiązany do zgłoszenia, że darowizna pochodzi od wszystkich współwłaścicieli tego rachunku. Nie wynika to z przepisów prawa podatkowego, ale praktyki stosowanej w urzędach skarbowych. W zależności od sytuacji, zgłaszanie w takim wypadku kilku darowizn trzeba jednak przemyśleć, aby nie narazić i siebie i innych na negatywne skutki (np. odpowiedzialność karnoskarbową czy wszczęcie postępowania przed organami podatkowymi).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: kancelaria@monikamarkisz.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ela Iga 3 listopada, 2015 o 14:11

Dzień dobry,
mam pytanie które spędza mi sen z powiek, a odpowiedzi nie znalazłam w artykule.
Co w sytuacji gdy jestem w związku małżeńskim, mamy wspólność majątkową, mąż jest głównym utrzymankiem naszej rodziny, pieniądze z jego pracy zarobkowej wpływają na jego konto do którego mam upoważnienie, a ja zrobię darowiznę, za jego zgodą na rzecz swojego ojca, właśnie z tego rachunku męża na którym trzymamy oszczędności?
czy fiskus zakwestionuję umowę darowizny pomiędzy mną a ojcem, uznając że stroną jest mój mąż? czy urząd skarbowy wezwie do zapłaty podatku?
co zrobić w takiej sytuacji?
dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Robert 7 lutego, 2017 o 14:52

Witam,

a ja mam inne pytanie, rodzice otrzymują z tytułu najmu czynsz, płacą oboje podatek zryczałtowany, każdy osobno płaci i osobno składa PIT i osobno rozliczna PIT-28. Jednak należność od najemcy wpływa na konto mamy. Teraz rodzice chcą mi przekazać w formie darowizny część tych należności. Czy obaj mają być na umowie darowizny, czy tylko jedno z nich ? Czy mają zrobić przelew z jednego rachunku mamy, gdzie są środki na moje konto, czy też mama powinna przelać połowę środków tacie na jego rachunek i oboje powinni mi przesłać po kwocie wskazanej w deklaracjach ? Dodam, że rodzice mają wspólnotę majątkową, a rachunki bankowe mają każdy na siebie – brak rachunku wspólnego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: