Spółka cywilna to spółka osobowa, czyli słów kilka na temat podatku od czynności cywilnoprawnych

Monika Markisz        18 marca 2014        Komentarze (0)

Spółka cywilna jest uważana za spółkę osobową w świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.  Dzisiaj chciałabym przedstawić Ci podatkowe problemy związane z wniesieniem wkładu do spółki cywilnej (na etapie podpisania umowy spółki lub już w czasie jej obowiązywania) na gruncie przepisów tej ustawy.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej jest tak naprawdę równoznaczne z wniesieniem wkładu do majątku wspólników tej spółki. Dzieje się tak, ponieważ spółka cywilna nie jest podmiotem, ale umową wspólników. Jednak zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawa o PCC), wniesienie wkładu do spółki cywilnej jest równoznaczne ze zmianą umowy spółki i opodatkowane PCC. Wartość wniesionego wkładu powoduje zwiększenie majątku spółki i od tej wartości należy odprowadzić PCC w wysokości 0,5 %. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany umowy spółki, a należny podatek należy zapłacić w terminie 14 dni od tej daty. Właściwym formularzem jest deklaracja PCC-3.

Jeszcze jedno. Podatek od czynności cywilnoprawnej wniesienia wkładu do spółki cywilnej muszą zapłacić wspólnicy, którzy są do tego solidarnie zobowiązani. Nie ma więc znaczenia, który z nich zapłaci podatek. W świetle ostatnich wyroków sądów i interpretacji organów podatkowych, PCC w takiej sytuacji nie będzie kosztem uzyskania przychodów wspólników spółki cywilnej. Jest to, a owszem, wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale nie ma związku z osiąganiem przychodów w ramach tej działalności. Podatek nie ma również na celu zabezpieczenie czy zachowanie źródła przychodów.

Porada w skrócie: wkład do spółki cywilnej może być wniesiony w chwili podpisywania umowy spółki lub w celu zwiększenia majątku spółki – w trakcie obowiązywania umowy. Wniesienie wkładu do spółki cywilnej jest uważane za zmianę umowy spółki i opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wysokość podatku to 0,5 % wartości wkładu. Podatek należy zapłacić w terminie 14 dni od dnia zawarcia lub zmiany umowy spółki.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: