Połączenie spółek. Czas trwania i koszty, uwagi natury ogólnej

Monika Markisz        05 marca 2014        Komentarze (0)

Ile trwa połączenie spółek i dlaczego tak długo? Ile kosztuje połączenie spółek i dlaczego tak dużo? Pytania o czas trwania i koszty połączenia słyszałam niejednokrotnie w trakcie rozmów z zarządami firm planujących łączenie spółek. Postanowiłam więc tym razem podzielić się z Tobą swoją wiedzą na ten temat. W najbliższym czasie postaram się napisać kilka artykułów na temat czasu trwania przekształceń i podziałów spółek oraz o kosztach, opłatach i wydatkach ponoszonych w trakcie tego rodzaju restrukturyzacji.

Ile trwa połączenie spółek?

Tak naprawdę nie wiem. Może to zabrzmi kuriozalnie, ale nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie nie znając sytuacji prawnej, podatkowej i rachunkowej firm zamierzających się połączyć. Co za odkrycie – możesz pomyśleć z przekąsem. Jednak z doświadczenia wiem, że połączenie spółek trwa od kilku miesięcy do nawet roku. Wiele zależy od umiejętności pogodzenia teorii (patrz: przepisy Kodeksu spółek handlowych, ustawa o rachunkowości, ustawy podatkowe) oraz praktyki.

Wiele lat temu zrobiłam wykres obrazujący po kolei poszczególne etapy łączenia spółek. Teoretycznie wyszło mi, że w ciągu pięciu miesięcy można przeprowadzić połączenie spółek.  Dzisiaj wiem, że po zmianach Kodeksu spółek handlowych z października 2011 roku, połączenie spółek może trwać jeszcze krócej. Wiem również z praktyki, że niektóre czynności przewidziane przepisami można, a wręcz należy wykonywać w nieco innej kolejności, niż to wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Chciałabym podzielić podzielic się z Tobą swoją wiedzą.

Ile kosztuje połączenie spółek?

Wstyd przyznać, ale na to pytanie również nie znam dokładnej odpowiedzi… Wszystko zależy od tego, czy połączenie spółek zostanie przeprowadzone według procedury modelowej, uwzględniającej wszystkie czynności opisane w przepisach, czy też w wariancie zakładającym uproszczenia. Na pewno można mówić o tysiącach złotych.

 Co powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz się za prace związane z połączeniem spółek?

  1. Czy spółka ma swoją stronę internetową?
  2. Ilu jest wspólników?
  3. Czy  wszyscy wspólnicy wyrażają zgodę na połączenie?
  4. Czy w spółce działają związki zawodowe, czy powołano radę pracowników?
  5. Czy spółka prowadzi księgi rachunkowe czy podatkową księgę przychodów i rozchodów?
  6. Czy zamiar połączenie podlega obowiązkowi zgłoszenia Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

To na pewno nie wszystko, ale od czegoś trzeba zacząć. Postaram się wkrótce opisać szerzej poszczególne kwestie wymienione wyżej. Przeglądam Kodeks spółek i zastanawiam się, czy nie przeoczyłam innych, równie ważnych, praktycznych aspektów połączenia spółek. Jeśli uważasz, że powinnam jeszcze o czymś wspomnieć, napisz proszę!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: