Nie każdy może złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

Monika Markisz        16 marca 2014        Komentarze (0)

Masz problem podatkowy i postanawiasz napisać wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Dobrze, ale w pierwszej kolejności zastanów się, czy możesz to zrobić? Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego może bowiem złożyć jedynie osoba, posiadająca tzw. „interes prawnopodatkowy”. Jest to pojęcie niezdefiniowane w ustawie – Ordynacja podatkowa. Na pewno interes prawnopodatkowy nie oznacza tego samego, co interes finansowy. Czasami trudno to odróżnić. Najprościej wytłumaczyć to w ten sposób: jeśli w związku z dokonaniem określonej czynności jesteś podatnikiem (płatnikiem lub inkasentem), wówczas z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że masz interes prawnopodatkowy, a tym samym prawo do zadania organowi podatkowemu stosownego pytania.

Wyjaśnię to na prostych przykładach. Wyobraź sobie następującą sytuację. Jesteś pracownikiem i Twój pracodawca potrąca z Twojego wynagrodzenia zaliczkę na podatek dochodowy. Chodzi o Twoje pieniądze, więc teoretycznie rzecz biorąc, jeśli masz wątpliwości, czy postępowanie pracodawcy jest zgodne prawem mógłbyś rozważyć złożenie wniosku o interpretację stosowanych przez niego przepisów podatkowych (np. o stawkę podatku czy koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy). Niestety, w tym wypadku nie masz interesu prawnopodatkowego, a jedynie finansowy. Dlaczego? Ponieważ to pracodawca, jako płatnik ma obowiązek ustalić koszty uzyskania przychodów i obliczyć na tej podstawie zaliczkę na podatek dochodowy.

Znam także przypadek jednostki, która nie była podatnikiem podatku VAT i zamierzała zakupić nieruchomość. Istniały przesłanki, aby zakup nieruchomości był zwolniony z podatku VAT, co dla nabywcy oznaczało cenę o 23 % niższą. Potencjalny kupujący zapytał fiskusa o skutki podatkowe nabycia nieruchomości i możliwość skorzystania ze zwolnienia w podatku VAT. Odpowiedź organu podatkowego była krótka – nie masz interesu prawnopodatkowego, aby pytać. Nie jesteś podatnikiem VAT z tytułu dokonania transakcji zbycia nieruchomości. Podatnikiem jest sprzedający i to on może złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Innymi słowy, zapytanie może dotyczyć tylko własnej, a nie cudzej sytuacji prawnej i podatkowej.

Porada w skrócie: zanim zasiądziesz do przygotowania wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, zastanów się, czy możesz taki wniosek złożyć. Jeśli nie masz interesu prawnopodatkowego, czyli co do zasady nie jesteś podatnikiem z tytułu dokonania czynności, o którą pytasz, organ podatkowy zapewne nie odpowie na Twoje pytanie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: