Konsekwencje podatkowe wniesienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej

Monika Markisz        22 kwietnia 2014        Komentarze (0)

Planujesz zawiązanie spółki kapitałowej lub podwyższenie kapitału zakładowego? Czy przedmiotem wkładu ma być przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP)? Jeśli tak, poniżej znajdziesz informacje, które mogą być dla Ciebie interesujące.

Pisałam już o tym, jakie jest ryzyko w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości (tutaj). Na szczęście, jeśli przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub ZCP, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Pierwsza kwestia, na którą powinieneś zwrócić uwagę, to pewność, że przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub ZCP. Jeśli masz wątpliwości, po prostu sprawdź. Definicję przedsiębiorstwa znajdziesz w Kodeksie cywilnym, zaś ZCP – w ustawach podatkowych (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawa o podatku od towarów i usług).

Jeśli do spółki swoje przedsiębiorstwo (lub jego zorganizowaną część) wnosi osoba fizyczna, osiąga ona na moment wniesienia wkładu przychód. Jednakże przychód ten jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zainteresowanych odsyłam do interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 13 lutego 2014 roku, nr IPTPB2/415-720/13-2/JR.

Jeśli przedsiębiorstwo lub ZCP wnosi osoba prawna, po jej stronie nie powstanie przychód do opodatkowania. Potwierdził to m. in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 11 marca 2014 roku, nr IPTPB3/423-497/13-2/GG.

Natomiast zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i ustaw, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji, których przedmiotem są właśnie przedsiębiorstwo lub ZCP. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Porada w skrócie: jeśli przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć, wspólnik – osoba fizyczna osiąga przychód, zwolniony z podatku. Osoba prawna, która wnosi taki wkład, nie osiaga żadnego przychodu. Wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa lub ZCP do spółki kapitałowej nie podlega podatkowi od towarów i usług.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: