Kasa fiskalna w kancelarii radcy prawnego czy adwokata jest obowiązkowa

Monika Markisz        14 kwietnia 2016        3 komentarze

Aktualizacja – od 1 stycznia 2017 roku (czytaj więcej):

http://www.rp.pl/Uslugi-ceny-zarobki/301159990-Kiedy-prawnik-nie-musi-miec-kasy-fiskalnej.html#ap-1

Kasa fiskalna w kancelarii radcy prawnego czy adwokata, który świadczy usługi doradztwa prawnego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych jest obowiązkowa.

Dlaczego?

Przeczytasz o tym w moim wpisie: Kasy fiskalne dla radców prawnych, adwokatów i doradców podatkowych w 2015 roku. Nie sugeruj się tym tytułem! Informacje zawarte w ww. wpisie są również aktualne w 2016 roku 🙂

Niektórzy adwokaci czy radcowie prawni uważają (niesłusznie!), że kasa fiskalna nie jest konieczna, jeśli wystawiają faktury VAT swoim Klientom (osobom fizycznym lub rolnikom ryczałtowym) albo gdy przyjmują od takich Klientów w całości płatność przelewem.

Przeczytasz o tym więcej w interpretacji indywidualnej wydanej przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia  15 lutego 2016 roku, znak IPPP2/4512-1174/15-4/MMA.

Porada w skrócie: świadczenie usług prawniczych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych musi być bezwzględnie ewidencjonowana w kasie fiskalnej. Kasa fiskalna w kancelarii radcy prawnego czy adwokata jest więc obowiązkowa!

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wacław Czerwiec 6, 2016 o 20:46

No niestety zdarzają się nieuczciwi „prawnicy” . Niestety rozporządzenie MF z 04-11-2014 ma termin zawiły określony w §3 ust. 1 i obowiązuje tylko do 31-12-2016. Po tej dacie wszyscy sprzedający na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, będą musieli mieć kasy fiskalne, czyli wszyscy lub prawie wszyscy 🙁
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aleksander Marzec 29, 2017 o 14:47

Nie ma Pani racji. Kasa fiskalna w kancelarii radcy prawnego czy adwokata, czy doradcy podatkowego nie jest obowiązkowa. Nie musi jej posiadać żaden z przedstawicieli ww zawodów jeśli świadczy tylko usługi dla przedsiębiorców (B2B).

Odpowiedz

Monika Markisz Marzec 29, 2017 o 17:58

Panie Aleksandrze, nie ma Pan racji. Polecam lekturę całego artykułu, mam wrażenie, że zasugerował się Pan wyłącznie tytułem 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: