Ile pytań, tyle wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

Monika Markisz        01 marca 2014        Komentarze (0)

Bądź tu mądry i pisz… wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. No właśnie, jak napisać taki wniosek? Lektura przepisów Ordynacji podatkowej daje pewną wiedzę na ten temat, ale konia z rzędem temu, kto po lekturze przepisów jest w stanie zasiąść do pisania takiego wniosku i zrobić to dobrze. Naprawdę, udało Ci się za pierwszym razem? Szczerze gratuluję!

Osobiście przyznam się, że ilekroć piszę projekt wniosku o interpretację, zastanawiam się, czy zrobiłam to dobrze. Z uwagę przeczytałam więc kilka dni temu artykuł o tym, że w dniu 20 grudnia 2013 roku NSA wydał wyrok w  sprawie sygn. akt II FSK 78/12. Sąd uznał w nim, że na podstawie przepisów ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie ma prawnych podstaw do uchylenia interpretacji indywidualnej w części.

Jakie znaczenie w praktyce ma to orzeczenie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. W praktyce , w przypadku złożenia przez podatnika wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zawierającego kilka pytań, dyrektorzy izb skarbowych bądź wydają jedną interpretację indywidualną zawierającą odpowiedzi na te wszystkie pytania, bądź wydają kilka interpretacji indywidualnych. W tym drugim przypadku każda interpretacja ma swój znak i możliwe jest złożenie skargi na jedną lub kilka niekorzystnych dla podatnika interpretacji. Natomiast jeśli podatnik otrzymuje jedną interpretację, a w niej zawarte są zarówno korzystne dla niego, jak i niekorzystne rozstrzygnięcia, musi składać skargę na całą interpretację. Zdaniem NSA nie ma jednak w takim wypadku prawnych podstaw ku temu, aby uchylić jedynie cześć interpretacji.

Porada  w skrócie – jeżeli jesteś zobowiązany do przygotowania projektu wniosku o indywidualną interpretację i masz zamiar zadać fiskusowi kilka pytań, zmobilizuj się i napisz kilka wniosków. W każdym z nich zadaj jedno pytanie. Jeśli z lenistwa, wygody czy innych powodów wybierzesz opcję: jeden wniosek a w nim kilka pytań, organ podatkowy może wydać w Twojej sprawie jedną interpretację indywidualną. Jeśli zaś będziesz chciał składać skargę na tę interpretację, miej na uwadze, że interpretacja może zostać uchylona w całości, w tym również w części rozstrzygniętej na Twoją korzyść.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: