Datio in solutum – podatek od czynności cywilnoprawnych

Monika Markisz        04 kwietnia 2014        Komentarze (0)

Seria artykułów o datio in solutum nie byłaby kompletna, jeśli nie wspomniałabym o podatku od czynności cywilnoprawnych. W odróżnieniu od kwestii opodatkowania stron datio in solutum podatkiem dochodowym, która na ten moment nie jest uregulowana, nie ma wątpliwości, że datio in solutum nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Jest tak dlatego, że ustawa o PCC zawiera zamknięty katalog czynności i wśród nich nie znajdziesz datio in solutum.

Ustawodawca zastosował w tym wypadku zasadę numerus clausus czynności cywilnoprawnych opodatkowanych PCC. Jedynie te nazwane czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione ustawie mogą podlegać opodatkowaniu PCC. Czynność prawna niewymieniona w katalogu ustawowym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Co ważne, nie jest możliwe stosowanie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych do czynności cywilnoprawnych innych, niż wymienione w ustawie w drodze analogii.

W ostatnim czasie, w dniu 9 grudnia 2013 roku, w tej materii wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w sprawie sygn. ILPB2/436-244/13-2/TR oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie  w interpretacji indywidualnej z dnia 16 kwietnia 2014 roku, znak  IPPB2/436-114/14-2/AF.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł, jednak jeśli tą drogą poszukujesz pomocy prawnej, proszę Cię
o wiadomość na adres e-mail, który znajdziesz na stronie Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: